Mięczak zakaźny u dziecka - jak rozpoznać chorobę?
Mięczak zakaźny jest to chorobą, jak sama nazwa wskazuje zakaźną, jednakże niezagrażającą zdrowiu osób chorych. Najczęściej dotyka ona dzieci, co nie wyklucza jej występowania także u dorosłych. Jak rozpoznać mięczaka zakaźnego u naszej pociechy oraz jakie są przyczyny jego powstania?
Mięczak zakaźny u dziecka i jego przyczyny
Mięczak zakaźny jest wirusową chorobą skóry, najczęściej spotykaną u dzieci w wieku przedszkolnym (do 5 roku życia) oraz szkolnym. Zaliczany jest do chorób zakaźnych, jednakże o łagodnym i stosunkowo niedokuczliwym przebiegu.
Choroba ta jest wywoływana przez wirusa Poxvirus z rodziny Molluscipoxvirus (grupa wirusów ospy), które są bardzo dobrze przystosowane do warunków, jakie panują na zewnętrznej warstwie skóry, ponieważ tylko ludzie stają się ich ofiarami. Oznacza to, że występuje on tylko na naskórku i nie wnika głębiej w nasz organizm. Jest to wirus szybko rozprzestrzeniający się, zwłaszcza w wyniku kontaktu z osobami już zainfekowanymi. Do zakażenia może dojść także na skutek używania tych samych przedmiotów (odzież, ręczniki, zabawki). Dlatego też to właśnie dzieci uczęszczające do przedszkola są szczególnie narażone na tę chorobę skóry.
Ponadto, mięczak zakaźny może pojawiać się także u osób zaniedbujących higienę, mających tzw. upośledzoną odporność, a także u sportowców, zwłaszcza korzystających z basenów i mających stały kontakt z innymi zawodnikami.
Jak rozpoznać mięczaka zakaźnego u dziecka?
Okres, w którym mięczak zakaźny rozwija się i zaczyna ujawniać swoje pierwsze objawy może wynosić od 2 tygodni do nawet 2 lub 3 miesięcy.
Do charakterystycznych symptomów świadczących o zakażeniu wirusem Poxvirus u dziecka zalicza się występowanie niewielkiej ilości (z reguły od 2 do 20) drobnych grudek o średnicy do 5 mm, które najczęściej są w kolorze skóry, białym lub woskowym. Wypełnia je treść nadająca się do wyciśnięcia, przypominająca wyglądem drobną kaszę. Wraz z upływem czasu grudki zwiększają swoje rozmiary, które mogą sięgać nawet 10 mm.
U maluszków zmiany skórne pojawiają się w większości przypadków na kończynach, tułowiu oraz twarzy. Nie są to zmiany estetyczne, jednakże nie powodują one uczucia pieczenia, swędzenia czy bólu. Mimo tego, dzieci chorujące na mięczaka zakaźnego, podobnie jak w przypadku ospy nie powinny rozdrapywać powstałych grudek, ponieważ może dojść wtedy do szybkiego rozprzestrzenienia się zakażenia, powstania urazów, a także przedostania się do drobnych ranek bakterii.
Leczenie mięczaka zakaźnego u dzieci
Co do zasady, zmiany powstałe na skórze ustępuję samoistnie. Jest to jednak choroba utrzymująca się na naskórku przez bardzo długi okres, nawet do kilku miesięcy, dlatego też w większości przypadków zaleca się usuwanie grudek mięczaka zakaźnego, szczególnie u maluszków chorujących na atopowe zapalenie skóry.
Powstałe zmiany skórne usuwane są najczęściej przez dermatologa przy wykorzystaniu krioterapii z łyżeczkowaniem, będącej metodą najbezpieczniejszą oraz skuteczną, która umożliwia szybsze wyzdrowienie.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|