Międzynarodowo w Tyszkiewiczu


Międzynarodowo w Tyszkiewiczu
2011-01-27
W połowie lutego do Bielskiej Wyższej Szkoły im. J. Tyszkiewicza przyjadą studenci z Turcji i Czech w ramach międzynarodowego programu „Erasmus”. Również bielscy studenci wyjadą na naukę za granicę - do Belgii.

Dzięki studiowaniu poza granicami własnego kraju studenci uczą się poszanowania innych kultur, zdobywają doświadczenie i szeroką wiedzę interdyscyplinarną, która pomaga im odnaleźć się na wymagającym, europejskim rynku pracy. W tym roku do Bielska-Białej przyjadą studenci z Gebze Institute of Technology z Gebze w Turcji. GYTE (tur.: Gebze Yuksek Teknoloji Enstitüsü) jest jednym z największych instytutów technologicznych w Turcji, studiuje na nim ponad 1000 studentów.

Zarówno studenci tureccy jak i Czesi (z Mendel University w Brnie) studiować będą na BWS im. J. Tyszkiewicza informatykę.

Jak powiedziała nam dr Anita Labus, koordynator programu Erasmus w BWS „Tureccy studenci, którzy studiowali na naszej uczelni w ubiegłych latach, byli zachwyceni naszym miastem i Polską. Twierdzili wręcz, że był to najlepszy okres w ich życiu." Choć to stwierdzenie wydaje się nieco emocjonalne, to na pewno pobyt w Polsce był dla studentów tureckich wyjątkowy - chociażby ze względu na różnice kulturowe. Choć z kulturą polską studenci z Gebze powinni być w pewnym stopniu zaznajomieni - otóż kilkanaście kilometrów od Gebze znajduje się Polonezköy (pol. Adampol), czyli polska wioska w Turcji, założona w połowie XIX wieku z inicjatywy Adama Czartoryskiego. W czasach, gdy państwo polskie nie istniało, była to jedyna polska gmina w świecie. Do dzisiaj jest to prawdziwa oaza obyczajów staropolskich. Poza Architekturą Wnętrz i Informatyką, uczelnia rozpoznaje obecnie możliwości uruchomienia wymiany na pozostałych kierunkach nauczania - Architekturze Krajobrazu, Zarządzaniu i Kosmetologii.

Z kolei bielscy studenci wyjadą do Belgii - na uniwersytecie Ghent - Hogeschoole voor Wetenschaap & Kunst w Bruksel będą poznawać architekturę wnętrz. W stolicy Unii Europejskiej studenci BWS im. J. Tyszkiewicza zaznajomią się między innymi z projektowaniem mebli i form użytkowych, wystaw oraz wnętrz. Będą uczestniczyć również w zajęciach z rysunku i rzeźby.

Bielska Wyższa Szkoła im. J. Tyszkiewicza uzyskała Kartę Erasmusa w 2005 roku, posiada akredytację International Education Society na poziomie jakościowym „A", co oznacza, że jest „instytucją z najwyższym stopniem kwalifikacji i międzynarodowym doświadczeniem."

Program Erasmus powstał w 1987 roku jako europejski program wymiany studentów i współpracy między uczelniami. Nazwa Erasmus nawiązuje do imienia holenderskiego filozofa i teologa, humanisty, Erazma z Rotterdamu (1466-1536). Erazm, jak inni wybitni ludzie renesansu, kształcił się w wielu ośrodkach akademickich w różnych krajach Europy, a jego poglądy na edukację przesycone były głębokim humanizmem. Głosił, że człowiek z natury jest dobry, zło zaś pochodzi z niewiedzy.

Nadesłał:

Art Media
http://

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl