Na czym polega tomografia komputerowa?


Na czym polega tomografia komputerowa?
2020-04-04
Tomografia komputerowa to badanie radiologiczne, które wykorzystując promienie rentgena, pozwala uzyskać szczegółowe zdjęcia narządów oraz kości. Na czym polega to badanie i co jest jego celem? Koniecznie przeczytaj.

Czym jest tomografia komputerowa?

Tomografia komputerowa jest specjalistycznym badaniem, które polega na wykonaniu kilku zdjęć przy użyciu promieni rentgena. Następne obraz jest przesyłany do komputera za pomocą specjalistycznego oprogramowania. Dzięki tomografii komputerowej można obejrzeć badane miejsce w 2D lub 3D. 

Tomografia komputerowa jest badaniem bardzo dokładnym, które można szybko przeprowadzić. Pozwala ono zdiagnozować poważne urazy ciała. Jest wykorzystywane także w onkologii i chirurgii. Jak wygląda badanie tomografii komputerowej?

Warto wspomnieć, że tomografia komputerowa jest badaniem bezbolesnym dla pacjenta. W większości przypadków wykonuje się ją na leżąco. Pacjent leży na specjalnym stole, który wjeżdża w swego rodzaju tunel. W owym tunelu wykonywane są zdjęcia narządów wewnętrznych. Osoba leżąca nie przebywa w nim długo, po chwili z niego wyjeżdża, aby znowu w niego wjechać. Tam też wykonuje się kolejne zdjęcia, tylko że tym razem w innej płaszczyźnie. 

Jednym z przeciwwskazań do wykonania badania może być klaustrofobia. W przypadku badania tomograficznego na przykład jamy brzusznej i miednicy małej podaje się specjalny środek kontrastowy, aby uzyskać lepszy obraz badanego obszaru. Stosuje się doustne i dożylne środki kontrastowe. Nierzadko preparat podaje się dojelitowo w postaci wlewu.   Jak należy przygotować się do badania tomografii komputerowej?

Na 4 godziny przed planowanym badaniem należy pozostać na czczo oraz nic nie pić. Osoby, które codziennie przyjmują leki, powinny je zażyć o stałej porze. Jeśli pacjent ma mieć badanie z kontrastem, musi w ciągu 12 godzin wypić 1,5 litra płynów w dniu poprzedzającym badanie. 

Na badanie należy ze sobą przynieść dokument tożsamości ze zdjęciem oraz komplet dokumentacji medycznej, w tym wypisy ze szpitali, klisze i płyty CD, które wskazują na dotychczasowy tok leczenia.     Kiedy wykonuje się tomografię komputerową głowy?

Tomografia komputerowa głowy jest jednym z badań pierwszego rzutu w diagnostyce neurologicznej. Dzięki niej można ocenić tkankę nerwową z rozróżnieniem istoty białej i szarej oraz przestrzenie zawierające płyn mózgowo-rdzeniowy. Badanie umożliwia diagnostykę mózgowia (przy podejrzeniu udaru mózgu, krwotoków mózgowych, guzów i urazów mózgu), twarzoczaszki oraz zatok przynosowych. Badanie wykonuje się także, kiedy istnieje podejrzenie o:

  • nowotwór ośrodkowego układu nerwowego
  • stan zapalny trudny do zdiagnozowania
  • wadę rozwojową dziecka
  • niedokrwienie mózgu
  • chorobę Alzheimera
  • polipy zatokowe
  • nowotwór jamy ustnej i zatok przynosowych
  • torbiel pajęczynówki

Do najczęstszych badań tomograficznych możemy jeszcze zaliczyć tomografię komputerową jamy brzusznej, tomografię komputerową klatki piersiowej, tomografię komputerową zatok. 

Na zakończenie warto dodać, że tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dwie najbardziej popularne metody badań diagnostycznych (wykorzystywane w diagnostyce obrazowej).  W obu tych metodach można podać pacjentowi kontrast. W tomografii oparty jest on na substancjach jodowych, w rezonansie najczęściej na gadolinie - pierwiastku wykazującym właściwości paramagnetyczne.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl