Największe inwestycje biurowe w kraju powstają nie tylko w Warszawie


2019-08-05
Chcąc wykorzystać świetną koniunkturę na rynku biurowym, deweloperzy wchodzą z dużymi inwestycjami do największych miast we wszystkich regionach w Polsce

Dobra passa w segmencie nieruchomości biurowych trwa. Jak podają analitycy Walter Herz, w pierwszym półroczu tego roku w największych ośrodkach biznesowych w kraju, poza Warszawą, wynajęte zostało ponad 300 tys. mkw. powierzchni biurowych. To lepszy wynik niż w roku ubiegłym, kiedy w analogicznym okresie do najemców trafiło 260 tys. mkw. biur. W wyścigu o palmę pierwszeństwa w regionach bezkonkurencyjny okazał się Kraków, w którym zakontraktowane zostało prawie 140 tys. mkw. powierzchni.    

- Zapotrzebowanie na biura w regionach w największym stopniu generuje sektor nowoczesnych usług dla biznesu. Udział w wynajmie firm reprezentujących te branżę w zależności od miasta kształtuje się na poziomie 40 - 50 proc. Dominującą grupę stanowią firmy IT – informuje Mateusz Strzelecki, Partner i Head of Regional Markets w Walter Herz.       – Do grona znaczących najemców na rynkach regionalnych dołączyli też operatorzy powierzchni elastycznych, których udział w wynajmie rośnie, zarówno w Warszawie, jak i innych miastach. W Krakowie w pierwszej połowie bieżącego roku firmy z tego sektora wygenerowały prawie 10 proc. popytu na biura – dodaje Mateusz Strzelecki.  


Do największych obiektów oddanych w pierwszych sześciu miesiącach roku na rynkach regionalnych należą m.in. Business Garden i  Nowy Rynek B w Poznaniu, Brama Miasta B w Łodzi, czy V.Offices i Fabryczna Office B1 w Krakowie.


Najszybciej rośnie rynek krakowski


Zapał inwestycyjny w sektorze biurowym nie słabnie. Deweloperzy nadal intensywnie pracują na wzrost zasobów w największych ośrodkach biznesowych w Polsce. Jak obliczają analitycy Walter Herz, na rynkach regionalnych powstaje teraz łącznie prawie 850 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni biurowych i podobna ilość biur jest w budowie w Warszawie. Najwięcej inwestycji prowadzonych jest w Krakowie, gdzie w trakcie realizacji pozostaje około 230 tys. mkw. powierzchni, podaje Walter Herz.


Kraków, który jest liderem w regionach i drugim największym rynkiem biurowym w Polsce utrzyma w najbliższym czasie swoją pozycję. Czołowi inwestorzy w kraju przygotowują tu bowiem do budowy następne, duże projekty. Cavetina wybuduje w stolicy Małopolski kompleks Klimeckiego Office  o powierzchni ponad 35 tys. mkw., a White Star zrealizuje inwestycję The Park, w której powstanie 100 tys. mkw. biur. Nowy, krakowski projekt zapowiada też Echo Investment.


Kraków może pochwalić się największym wzrostem zasobów w pierwszym półroczu br., kiedy jego zaplecze biurowe wzrosło o około 100 tys. mkw. powierzchni. W drugiej połowie br. roku deweloperzy planują oddać w aglomeracji kolejne 70 tys. mkw. biur. Na krakowski rynek wejdzie m. in. kompleks Tischnera Office z 33,6 tys. mkw. powierzchni.


We Wrocławiu i Trójmieście budowa idzie łeb w łeb


We Wrocławiu, którego zasoby przekraczają dziś 1,1 mln mkw. powierzchni biurowych, w budowie jest 220 tys. mkw. biur. W stolicy Dolnego Śląska w budowie pozostaje m.in. biurowiec Nowy Targ z około 21. tys. mkw. biur, czy projekt  West 4 Business Hub, który zaoferuje łącznie ponad 80 tys. mkw. powierzchni. W mieście powstaje również inwestycja Business Garden, która jest największym projektem biurowym realizowanym poza Warszawą, oferującym 117 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej. Na wrocławskim rynku realizowany jest także kompleks Cu Office z 23,5 tys. mkw. biur, biurowiec City 2 z 12 tys. mkw. powierzchni oraz inwestycja Centrum Południe, w której w pięciu budynkach do wynajęcia będzie około 85 tys. mkw. powierzchni.  


W oferującym obecnie prawie 800 tys. mkw. biur Trójmieście, jak wynika z danych Walter Herz, w budowie jest natomiast około 210 tys. mkw. powierzchni biurowej. W regionie inwestują najwięksi rynkowi gracze, jak Skanska (kompleks Wave), czy Polski Holding Nieruchomości (Marina Office). Jeszcze w tym roku w Trójmieście ma zostać oddany do użytkowania Neon - ostatni biurowiec w kompleksie Alchemia w Gdańsku Oliwie, który dostarczy ponad  35 tys. mkw. biur. W ramach kompleksu 3T Office Park powstaną natomiast trzy wieże o łącznej powierzchni najmu 38 tys. mkw.  


W Katowicach i w Łodzi inwestują największe firmy


W Katowicach z kolei w najbliższym czasie pojawią się takie inwestycje, jak Global Office Park (58 tys. mkw.) firmy Cavatina, czy Silesia For Business (40 tys. mkw.) firmy TriGranit.  


W Łodzi, jak prognozują analitycy Walter Herz, w projektach, których budowa ma zostać ukończona w drugiej połowie bieżącego roku oddane zostanie ponad 70 tys. mkw. powierzchni. Niedawno oddany został biurowiec realizowany w pierwszej fazie Bramy Miasta (27,8 tys. mkw.) firmy Skanska. A kolejne oczekiwane biurowe otwarcia to Imagine (17 tys. mkw.), czy pierwszy budynek w kompleksie Monopolis.  


W aglomeracji łódzkiej realizowany jest też kolejny budynek w Bramie Miasta i kompleks Hi Piotrkowska 155 (21 tys. mkw.). Na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera Echo Investment prowadzi zaś budowę wielofunkcyjnego projektu Fuzja (90 tys.  mkw.), a w kompleksie biurowym REACT deweloper odda wkrótce blisko 50 tys. mkw. powierzchni. Na start realizacji w Łodzi czeka również inwestycja P22 firmy Ghelamco i projekt HB Reavis na terenie Nowego Centrum Łodzi.


Wolnych biur coraz mniej


Dzięki wzmożonej aktywności inwestycyjnej rynki regionalne w Polsce dysponują już łącznie 5,35 mln mkw. powierzchni biurowych, z czego prawie 1,4 mln mkw. zlokalizowane jest w Krakowie.    


W największych miastach regionalnych, jak podaje Walter Herz, na najemców oczekuje średnio ponad 9 proc. biur. W większości ośrodków poziom pustostanów spada. Najmniej wolnych powierzchni biurowych jest w Trójmieście – około 5,5 proc. W Krakowie, który rozbudowuje się najszybciej, współczynnik powierzchni niewynajętej sięga 10 proc. Najemcy podpisują tam jednak chętnie umowy przednajmu, dzięki czemu mimo sporej nowej podaży, ilość pustostanów pozostanie raczej niezmienna.   


W największych miastach w kraju powoli idą natomiast w górę stawki czynszowe. Powodem wzrostu cen wynajmu są przede wszystkim coraz większe koszty związane z realizacją nowych obiektów.  


 


o Walter Herz


Walter Herz jest wiodącym na rynku, polskim podmiotem prowadzącym działalność w sektorze nieruchomości komercyjnych i hotelowych na terenie całego kraju. Od 7 lat firma świadczy kompleksowe, specjalistyczne usługi w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Zapewnia pełną obsługę firmom oraz instytucjom związanym z rynkiem nieruchomości. Eksperci Walter Herz wspierają klientów w poszukiwaniu i wynajmie powierzchni, komercjalizacji inwestycji, a także procesie zarządzania i administrowania projektami.


Poza siedzibą w Warszawie, firma posiada odziały w Krakowie i Gdańsku. Powołała pierwszą w kraju Akademię Najemcy, która oferuje najemcom powierzchni komercyjnych z całej Polski bezpłatne szkolenia stacjonarne, prowadzone w największych miastach w kraju. W trosce o najwyższy poziom etyczny świadczonych usług wprowadziła Kodeks Dobrych Praktyk. Firma Walter Herz jest zrzeszona w organizacjach i stowarzyszeniach wspierających rozwój sektora BPO/SSC w Polsce. 


 

Nadesłał:

prestige

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl