Odsłonięto wystawę w Ogrodzie Krasińskich. To upamiętnienie słynnej powstańczej reduty


2024-08-31
80 lat po zbombardowaniu przez Niemców powstańczej reduty znajdującej się na terenie obecnego Ogrodu Krasińskich, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę na temat tych wydarzeń. Przypomina ona dramatyczne losy obrońców Starego Miasta.

80 lat po zbombardowaniu przez Niemców powstańczej reduty znajdującej się na terenie obecnego Ogrodu Krasińskich, Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego otworzyła plenerową wystawę na temat tych wydarzeń. Przypomina ona dramatyczne losy obrońców, których heroiczna walka była ostatnią barykadą przed pacyfikacją Starego Miasta.

Dramatyczna historia powstańczej reduty

W sierpniu 1944 r., gdy wojska niemieckie przygotowywały się do ataku na Stare Miasto, utworzono redutę, która znajdowała się na terenie dzisiejszego Ogrodu Krasińskich, w części kompleksu budynków Pasażu Simonsa. Do obrony Starówki w tym miejscu wyznaczono Batalion AK „Chrobry I". 31 sierpnia 1944 r. powstańcza reduta została zbombardowana. Pod gruzami zginęli Powstańcy i cywile szukający schronienia w piwnicach. Zniszczenie reduty umożliwiło Niemcom rozpoczęcie zmasowanego ataku i krwawej pacyfikacji Starówki.

-  Przelana krew bohaterów Rzeczypospolitej nie może zostać zapomniana. Dlatego pielęgnujemy pamięć o tym szczególnym miejscu, a wystawę dedykujemy osobie, której dziś bardzo brakuje. To zmarły w 2021 r. ppłk Zbigniew Galperyn ps. Antek, Powstaniec Warszawski, prezes Związku Powstańców Warszawskich i współinicjator naszej Fundacji. Jako 15-letni strzelec w Batalionie AK „Chrobry I" heroicznie bronił reduty w Pasażu Simonsa. 24 sierpnia 1944 r. został ciężko ranny, a następnie był operowany w szpitalu polowym. Był jednym z najmłodszych Powstańców odznaczonym Krzyżem Walecznych. Przeżył Powstanie i do końca swojego życia pielęgnował pamięć o nim - podkreśla Rafał Szczepański, prezes Fundacji Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Wystawa, stworzona i udostępniona przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, znajduje się przy Pomniku Pamięci Żołnierzy Batalionu „Chrobry I" Armii Krajowej w Ogrodzie Krasińskich. Będzie dostępna do 20 września. Wstęp jest bezpłatny. Głównym partnerem projektu są Koleje Mazowieckie.

Nadesłał:

p.artymowski@cecpolska.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl