Opowieść na Rok Powstań Śląskich - „Sportowcy dla Niepodległej”
Książki „Sportowcy dla Niepodległej” to cykl publikacji o sportowcach zaangażowanych w walkę o niepodległość.
W tegorocznej edycji „Opowieść na Rok Powstań Śląskich” pojawiają się życiorysy postaci ze świata sportowego, bardzo zasłużonych dla budowania struktur na Śląsku. Historia pokazuje, że była to dla nich „pierwsza połowa” walki o Polskę – jako działacze, piłkarze, animatorzy sportu na Śląsku budowali ducha polskości, przekonywali, że warto było przyłączyć się do Macierzy.
Opowieść na Rok Powstań Śląskich z cyklu „Sportowcy dla Niepodległej" przypomina o sportowcach, którzy uczestniczyli w walce o połączenie Górnego Śląska z Rzeczpospolitą w latach 1919–1921. Autorki książki – Katarzyna Janiszewska, Magdalena Stokłosa i Aleksandra Jóźwik z okazji stulecia Powstań Śląskich wybrały 10 postaci o pasjonujących patriotycznych życiorysach. Obok bohaterów takich jak Henryk Reyman czy Janusz Meissner odtworzono życiorysy także tych, o których historia nieco zapomniała – Teofilu Paczyńskim, Alojzym Budnioku, Wincetym Karudze.
- Jest to niezwykle ważna publikacja, która pokazuje pewną ciągłość w pokazywaniu dziejów sportu nie tylko w kontekście osiągnięć na arenach, ale dziejów sportu jako integralnej części historii obywateli walczących o niepodległość. To ważna i potrzebna książka, ukazująca, że do walki szli różni ludzie z różnych miejsc w tym okupowanych przez zaborców. Trzeba pokazywać i chwalić polskich sportowców, którzy później byli po prostu żołnierzami. – powiedział podczas promującego publikację spotkaniu w Muzeum Sportu i Turystyki Ryszard Czarnecki, członek prezydium Polskiego Komitetu Olimpijskiego, autor przedmowy, wnuk uczestnika Powstań Śląskich.
- Przy realizacji tej publikacji nie było łatwo, bo wybrałyśmy bohaterów, których życiorysy nie były aż tak dobrze zachowane. Korzystałyśmy z setek archiwalnych gazet, wspomnień i biografii bohaterów książki. Gromadziłyśmy archiwalne zdjęcia, które ma potrzeby publikacji zostały poddane cyfrowej koloryzacji. W publikacji zawarte są historie, które były odnajdywane na skrawkach papieru, także takie, które zmieniały życie naszych bohaterów. – mówiła Katarzyna Janiszewska, współautorka książki.
Opowieść na Rok Powstań Śląskich jest czwartą publikacją z serii „Sportowcy dla Niepodległej”. W poprzednich latach powstały książki poświęcone najwybitniejszym sportowcom II RP (na stulecie odzyskania niepodległości 2018r.), bohaterom II Wojny Światowej (w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu wojny), i wojny polsko – bolszewickiej (z okazji rocznicy wybuchu Bitwy Warszawskiej).
Wydawcą książki jest Instytut Łukasiewicza, publikacja została współfinansowana ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Partnerami projektu są Poczta Polska i TAURON Dystrybucja.
Nadesłał:
iwonamichalowska
|