Pięć sposobów na uniknięcie biegunki podróżnych
Wakacje w pełni – sezon wyjazdowy trwa przecież nawet do końca października. A im w Polsce chłodniej, tym chętniej wybieramy kierunki bardziej egzotyczne, gdzie nawet w jesienne miesiące można w pełni korzystać ze słońca, plaży i morza.
Niestety – ponieważ każdy wyjazd wiąże się ze zmianą flory bakteryjnej, stresem i zmianą sposobu odżywiania, łatwo sobie zepsuć wymarzony urlop biegunką podróżnych. Jak jej uniknąć?
Sposób nr 1 – nie stresuj się
Często zaburzenia jelitowe są wynikiem stresu związanego z podróżą. Aby go ograniczyć, nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę. Spakuj się wcześniej – najlepiej z wykorzystaniem przygotowanej wcześniej listy. Przygotuj kserokopie dokumentów i schowaj do walizki. Upewnij się, że karty i pieniądze masz podzielone między różne skrytki. Spakuj wcześniej torebkę podręczną – dokumenty, bilety – o tym na pewno nie wolno zapomnieć. Jeśli planujesz dopakować coś w ostatniej chwili – przygotuj sobie kartkę/przypominajkę w widocznym miejscu. Na dworzec, lotnisko wyjedź z odpowiednim zapasem czasu, tak by nawet niespodziewane wydarzenie po drodze nie pokrzyżowało ci planów urlopowych.
Sposób nr 2 – myj ręce
Podczas wyjazdu zwiększ dbałość o higienę. Myj ręce tak często, jak to możliwe, zabierz ze sobą żel antybakteryjny i mokre chusteczki. Unikaj dotykania twarzy, a szczególnie okolic ust – to utrudni przenoszenie się bakterii z rąk do organizmu.
Sposób nr 3 – pij dobrą wodę
Nawet w najgorsze upały nie korzystaj z wody w poidłach, źródełkach czy fontannach z wodą pitną. Najbezpieczniejsza jest woda butelkowana – musisz się tylko upewnić, że jest oryginalnie zamknięta. W restauracjach warto jest prosić o wodę gazowaną – masz wtedy pewność, że nie została przed chwilą nalana z kranu.
Sposób nr 4 – jedz rozsądnie
Wyjazd – szczególnie ten zagraniczny – to okazja do wypróbowania nowych smaków. Aby jednak uniknąć zaburzeń jelitowych, przy wyborze lokalnego jedzenia warto kierować się rozsądkiem. Zwracaj uwagę na higienę w knajpkach – jeśli jest brudno w części dla gości, w kuchni pewnie jest dużo gorzej. Unikaj surowych warzyw, owoce myj dokładnie i obieraj ze skórki. Proś o drinki bez lodu – może nie będę tak ładnie wyglądać na zdjęciach, ale za to będą bezpieczniejsze dla naszych jelit.
Sposób nr 5 – wyposaż apteczkę
W każdą podróż zabieraj apteczkę – na pewno przyda się coś na przeziębienie, ból głowy, zgagę (taki jak Riflux), chorobę lokomocyjną i dobry lek na biegunkę podróżnych, na przykład Nifuroksazyd Polfarmex, który leczy ostre i przewlekłe biegunki pochodzenia bakteryjnego, zarówno w przypadku biegunki podróżnych, jak i przy zatruciach pokarmowych.