Pielęgnacja ciała po ciąży


Pielęgnacja ciała po ciąży
2019-10-06
Ciało kobiety po porodzie wymaga szczególnej pielęgnacji. Ciąża w dość istotnym stopniu wpływa bowiem na jego wygląd. Pod wpływem rozwijającego się w brzuchu matki życia skóra rozciąga się, biodra rozszerzają, niektóre kobiety zauważają w tym czasie również nadmierne wypadanie włosów.

Po wydaniu na świat potomstwa w końcu przychodzi czas na to, aby zająć się własnym ciałem i pomóc mu wrócić do formy. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka sprawdzonych sposobów.

1. Po pierwsze: czas

Choć chciałybyśmy szybko odzyskać figurę sprzed ciąży, to niestety do tego potrzeba czasu. Pamiętajmy, że pierwsze próby zrzucania zbędnych kilogramów możemy rozpocząć dopiero po 6 - 8 tygodniach od porodu. W tym czasie nie warto zamartwiać się niedoskonałościami swojego ciała, a zwłaszcza brzucha, który przecież potrzebuje czasu, aby odzyskać swój dawny wygląd.

2. Pielęgnacja skóry

Przede wszystkim nawilżajmy skórę w okolicach brzucha, bioder i biustu. To właśnie te partie ciała uległy w czasie ciąży największym zmianom, rozciągając się i często powodując pojawienie się nieestetycznych rozstępów. Stosujmy łagodne balsamy lub olejki, które będziemy delikatnie wcierać w skórę jednocześnie ją masując. To nie tylko ją nawilży, ale również pobudzi do regeneracji. Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zastanawia się, jak pozbyć się rozstępów. Niestety nie będzie to ani proste, ani szybkie. Konieczna jest jednak systematyczność. Stosowanie preparatów na rozstępy musi trwać co najmniej kilka tygodni, aby zauważyć jakikolwiek efekt.

3. Dieta z myślą o dziecku

Dieta tuż po porodzie, a więc w okresie połogu, musi być zrównoważona i dostarczać odpowiednią dawkę żelaza oraz wapnia, których zapasy zostały utracone podczas ciąży. Nie jest to zatem odpowiedni moment na eksperymentowanie z dietami redukcyjnymi. Naszym celem powinno być bowiem dostarczenie organizmowi niezbędnych składników pokarmowych, dzięki którym będzie on w stanie nie tylko zregenerować się po porodzie, ale również być źródłem pełnowartościowego pokarmu dla dziecka karmionego piersią. Jeśli będziemy trzymać się zasad żywienia w okresie laktacji, waga sama się unormuje. 

Nie zapominajmy również o nawadnianiu organizmu. Butelka wody powinna towarzyszyć nam przy każdej czynności i o każdej porze dnia.

4. Ćwiczenia 

Na prawdziwy trening siłowy lub cardio musimy poczekać do okresu po połogu, jednak nie oznacza to, że wcześniej nie możemy pozwolić sobie na żadną aktywność. Już po kilku dniach od wyjścia ze szpitala możemy wykonywać ćwiczenia rozciągające, następnie stopniowo dodawać proste ćwiczenia wzmacniające bez obciążenia, aby przyzwyczaić nasze ciało do ruchu. Świetnie sprawdzą się więc przysiady z odwodzeniem nóg w bok oraz w tył, wykopy nóg w przód czy ćwiczenia górnych partii ciała z małą piłką. Natomiast po 6 - 8 tygodniach, jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań od lekarza, możemy rozpocząć regularne treningi.

5. Odpoczynek

Choć przy niemowlaku ten punkt może wydać się niemożliwy do realizacji, to nie ulega wątpliwości, że zmęczenie szybko odbija się na naszej cerze. Dajmy sobie również przyzwolenie na odpoczynek. Nawet 15 minut relaksu leżąc na łóżku z maseczką na twarzy potrafi zdziałać cuda. Drzemka naszego maluszka to idealny na to moment.

Powrót do formy po ciąży to proces, któremu musimy dać czas. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Nasze ciało zmieniało się przez 9 miesięcy i teraz musi odzyskać swój kształt w sposób naturalny. Nie bądźmy więc dla siebie zbyt krytyczne w tym okresie i pracujmy nad sobą powoli, w odpowiednim tempie, lecz systematycznie.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl