Polacy zużywają coraz więcej energii elektrycznej.Skutki będą katastrofalne
Najnowsze statystyki firmy PSE Operator informują: w ciągu pierwszych 2 miesięcy bieżącego roku, w Polsce wyprodukowano o 2,3 % więcej energii niż w analogicznym okresie 2010 roku. W tym tempie paliwa kopalniane wyczerpią się już za kilkadziesiąt lat.
Musimy zacząć myśleć alternatywnie!
Energia była, jest i będzie fundamentem naszej cywilizacji. Prawie wszystko co nas otacza i z czego korzystamy w życiu codziennym, wymaga prądu lub zostało stworzone przy jego użyciu. Urządzenia elektryczne stały się naszymi nieodłącznymi towarzyszami, bez których nie potrafimy normalnie funkcjonować. Światło, ogrzewanie, komputer, auto, odzież a nawet jedzenie - nie zrezygnujemy z tego za żadną cenę.
Czas to pieniądz. W ciągu ostatnich 10 lat ceny energii wzrosły aż o 48%.
Podczas gdy nasze zapotrzebowanie stale rośnie, zasoby paliw kopalnianych wyczerpują się w zastraszająco szybkim tempie. Szacuje się, że złoża ropy naftowej skończą się za niecałe 40 lat, gazu ziemnego wystarczy na 60 lat, a węgiel wydobywać będzie można jeszcze tylko przez 220 lat. Z biegiem czasu ceny paliw kopalnianych będą proporcjonalnie rosnąć, a wraz z nimi zdrożeje praktycznie wszystko, m.in. żywność, produkty, usługi.
Unia Europejska pozostaje nieugięta
Polska jest aktualnie na trzecim etapie wdrażania wymagań przepisów Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska. Jednak mimo tego, że odnotowaliśmy postęp, ilość wytwarzanych przez nas zanieczyszczeń jest znacznie wyższe niż w innych krajach UE. W rezultacie, Polsce grozi postępowanie przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.
Co więcej, od stycznia przyszłego roku, na węgiel i koks nałożona zostanie akcyza. Jak mówi Jerzy Markowski, były wiceminister gospodarki, w wywiadzie zamieszczonym na portalu wnp.pl:
- Podwyżkę z racji akcyzy można szacować nawet na poziomie 40 zł na tonie węgla koksowego. Cenę tę zapłaci odbiorca tego węgla.
Zatem w 2012 roku przeciętny Kowalski, który do ogrzania domu potrzebuje kupić i przetransportować ok. 3 ton węgla, będzie musiał wydać rocznie nawet o 200zł więcej niż dotychczas.
Słońce – odnawialna „deska” ratunku
W przeciągu 2 tygodni promienie słoneczne, które docierają na naszą planetę, mogą wygenerować tyle energii, ile wszyscy ludzie na świecie wykorzystują w ciągu jednego roku. Tę energię można przetworzyć za pomocą kolektorów, które pochłaniając promienie słoneczne, ogrzewają wodę użytkową. Na temat zalet wykorzystania energii słonecznej wypowiada się Pan Krzysztof Wąchała, z firmy Makroterm, należącej do czołówki innowacyjnych firm w branży grzewczo energetycznej:
- Słońce jest przede wszystkim ogólnodostępnym, niewyczerpalnym i wszechobecnym źródłem energii - co znaczy, że każdy, zawsze i wszędzie, może z niego korzystać. Dzięki kolektorom staniemy się niezależni od wzrastających cen energii, a także zaoszczędzimy na kosztach ogrzewania. Decydując się na instalację systemów wykorzystujących odnawialną energię robimy wielki krok w stronę ekologicznej i bezpiecznej przyszłości.
Nadesłał:
katal
|