Pompy hydrauliczne – podstawowy element maszyn opartych na hydraulice siłowej


Pompy hydrauliczne – podstawowy element maszyn opartych na hydraulice siłowej
2021-08-05
Hydraulika siłowa stanowi podstawę działania wielu specjalistycznych sprzętów i maszyn. Podzespoły hydrauliczne wykorzystywane są w wielu branżach, umożliwiając reprezentującym je przedsiębiorstwom wykonywanie ciężkich i precyzyjnych zadań.

Hydraulika siłowa znajduje zastosowanie m.in. w rolnictwie, górnictwie, leśnictwie, w przemyśle budowlanym, a także na liniach produkcyjnych w fabrykach. W rodzinie hydrauliki siłowej szczególne miejsce zajmują pompy hydrauliczne – to one odpowiadają za zamianę energii mechanicznej w hydrauliczną.



Pompa hydrauliczna – zasada działania podzespołu i jego zadanie

Jak już wyżej wspomnieliśmy, pompa hydrauliczna zamienia energię mechaniczną w hydrauliczną. Jednak w jaki sposób się to odbywa?

Pompa uruchamia się wraz z momentem włączenia maszyny i pracuje nieustannie aż do momentu jej zatrzymania. W trakcie pracy zasila układ hydrauliczny za pomocą oleju pod wysokim ciśnieniem – pompa wytwarza ciśnienie, mające wprawić w ruch ciecz roboczą, ta z kolei napędza mechanizm. Może nim być np. siłownik umożliwiający manewrowanie łyżką koparki lub podzespół odpowiadający za działanie prasy hydraulicznej.

Pompy hydrauliczne są w stanie wytworzyć moc, z której wykorzystaniem maszyny budowlane, rolnicze lub leśne mogą wykonywać trudne zadania oraz dźwigać i transportować ogromne ciężary.



Pompy hydrauliczne – garść informacji o rodzajach pomp

Pompy hydrauliczne dzielą się na kilka grup pod względem budowy oraz funkcjonalności. Możemy spotkać np. pompę hydrauliczną zębatą. Jest to bardzo popularny rodzaj pompy wykorzystywany w wielu rodzajach maszyn, m.in. w maszynach rolniczych. Pompy hydrauliczne śrubowe występują nieco rzadziej i służą do transportu substancji niebezpiecznych, a także takich, które są trudniejsze w przesyle. Używa się ich również w przemyśle spożywczym. Kolejnym typem pompy hydraulicznej jest pompa łopatkowa. Te podzespoły charakteryzują się dość delikatną konstrukcją. Służą przede wszystkim do transportu gazów i cieczy czystych. Jest jeszcze pompa hydrauliczna wielotłokowa – najbardziej zaawansowana technologicznie spośród wszystkich wyżej wymienionych. Podzespół ten odznacza się wysoką sprawnością i bardzo dobrymi osiągami.



Awaria pompy hydraulicznej – jak zapobiec przykrym konsekwencjom?

Cechą charakterystyczną pomp hydraulicznych jest to, że działają one nieustannie od momentu uruchomienia maszyny. Ze względu na ciągłą pracę, pompa zużywa się szybciej niż inne podzespoły z rodziny hydrauliki siłowej, a co za tym idzie – jest bardziej narażona na awarię. Uszkodzony podzespół może z kolei oznaczać dla przedsiębiorstwa poważny problem. Awaria pompy oznacza również zatrzymanie maszyny, które wiązać się może z wymuszeniem całkowitego wstrzymania prac. Sytuacja taka może nie tylko spowodować opóźnienia, ale i narazić firmę na straty finansowe. Dlatego właśnie należy reagować już na pierwsze sygnały nieprawidłowej pracy podzespołów. Jeżeli pompa zaczyna wydawać dziwne dźwięki, wyje lub nadmiernie się grzeje, oznacza to, że czas dokonać jej przeglądu. Tylko w taki sposób będziemy w stanie uniknąć poważniejszych problemów. Podstawą jest wczesna i zdecydowana interwencja.



Mobilny serwis hydrauliki siłowej – szybka i sprawna pomoc w razie awarii pompy hydraulicznej

Jeśli jedno z naszych urządzeń nie działa, jak należy, to znak, że trzeba reagować. Idealny w takiej sytuacji może się okazać mobilny serwis hydrauliki siłowej. Korzystając z jego usług, nie musimy samodzielnie dostarczać uszkodzonych podzespołów do warsztatu – serwisant zjawi się u nas i obejrzy maszynę, a gdy stwierdzi, że defektu nie uda się usunąć na miejscu, zabierze pompę do serwisu. Tam specjalista zdiagnozuje podzespół, a następnie określi zakres niezbędnych prac i dokona wyceny. Na tym etapie, jeśli my jako klienci nie mamy żadnych „ale”, specjalista zabiera się za regenerację lub naprawę pompy. Po zakończeniu procesu część przechodzi jeszcze testy na specjalnej aparaturze – mają one na celu upewnić nas, że przyczyna awarii została na pewno usunięta. Po wykonaniu wszelkich potrzebnych napraw pompa hydrauliczna może wznowić pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem maszyn budowlanych https://hydroserwishs.pl/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl