Praca za granicą szansą na poprawienie domowego budżetu – emigracja możliwa mimo pandemii


2021-05-25
Ponad rok pandemii w znacznym stopniu odcisnął swoje piętno na polskim rynku pracy. W dotkniętych lockdownem gastronomii i hotelarstwie zatrudnienie straciło ponad 350 tys. osób . Nie dziwi więc, że wielu Polaków jest zainteresowanych emigracją zarobkową, która nawet w obecnej sytuacji jest możliwa.

Za granicą liczymy na pracę i wyższe zarobki

Niezadowolenie z wysokości swoich zarobków deklaruje aż 37% z nas[1]. Z tego powodu wiele osób szukających lepszej płacy rozważa podjęcie pracy za granicą. Jednym z najpopularniejszych państw pod kątem emigracji zarobkowej w Polsce są Niemcy, które jako preferowany kierunek wskazało aż 43% badanych[2]. W tamtejszym rolnictwie brakuje dziś nawet 300 tys. pracowników[3]. Chłonny jest także rynek opieki senioralnej, którego zapotrzebowanie w całej Europie wynosi nawet 2 mln osób [4].

– Otwarty europejski rynek pracy nadal dla wielu z nas może stanowić doskonałą szansę na pracę i lepsze zarobki. Warto podkreślić, że nawet mimo pandemii taki wyjazd nadal jest możliwy. Jednocześnie w branży opieki wciąż mamy do czynienia z dużym zapotrzebowaniem na pracowników, a osoby posiadające już doświadczenie w opiece nad osobami starszymi oraz dobrze znające język niemiecki mogą liczyć w przypadku kontraktu na zarobki w wysokości 1300 euro na rękę. Opiekunowie mają także zapewnione wyżywienie oraz nocleg w miejscu wykonywania pracy – komentuje Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

Emigracja zarobkowa nadal możliwa

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że wielu chętnych do pracy może obawiać się zarażenia lub skomplikowanych procedur związanych z wyjazdem. W Niemczech osoby wjeżdżające do kraju z obszarów ryzyka, w tym z Polski, są zobowiązane do:

·         zgłoszenia swojego wyjazdu za pomocą Cyfrowej Deklaracji Wjazdu,

·         wykonania testu nie wcześniej niż 48 godzin przed podróżą i uzyskania z niego wyniku negatywnego,

Warto pamiętać, że w Niemczech odmienne regulacje mogą zostać wprowadzone także na poziomie poszczególnych landów. Dobrym pomysłem jest więc skorzystanie z ofert pracy firm znających dany rynek, które są w stanie wspomóc nas w dopełnieniu wszystkich formalności.

– W Promedica24 kładziemy szczególny nacisk na zachowanie wszelkich procedur bezpieczeństwa. Wszystkie osoby wyjeżdżające na kontrakt są poddawane wymaganym  testom na obecność koronawirusa i mogą podjąć prace dopiero po uzyskaniu wyniku negatywnego. Minimalizujemy także ryzyko późniejszego zakażenia zapewniając naszym opiekunkom i opiekunom przejazd bezpośrednio z miejsca zamieszkania do miejsca świadczenia usług opieki i pomocy domowej. Jednocześnie, jeśli dojdzie do zachorowania podczas pełnienia obowiązków, taka osoba otrzymuje od nas wynagrodzenie zgodne z obowiązującymi przepisami. Zatrudnione przez nas opiekunki i opiekunowie mają zapewnione stałe wsparcie opiekuna kontraktu oraz dostęp do czynnej całodobowo infolinii, gdzie mogą zgłosić wszelkie problemy wyjaśnia Beata Czech, Dyrektor Wykonawcza Promedica24.

W pełni legalne zatrudnienie za granicą   

Już dawno minęły czasy, kiedy na emigracji koniecznością była praca „na czarno”, bez umowy czy ubezpieczenia. Korzystając z możliwości jakie daje europejski rynek warto więc zadbać o pewne i stabilne warunki zatrudnienia. Takie możliwości oferuje na przykład Promedica24, która daje możliwość podjęcia pracy jako opiekun osoby starszej w Niemczech lub Wielkiej Brytanii w pełni legalnie.

Mimo postępującego w całej Europie programu szczepień nie wiadomo, jak długo jeszcze potrwa pandemia COVID-19 oraz towarzyszące jej obostrzenia. Dobrze jednak pamiętać, że obowiązujące restrykcje nie muszą zamykać drogi do zagranicznych rynków pracy, a tymczasowa emigracja zarobkowa nadal może stanowić dobrą formę uzupełnienia nadszarpniętego przez lockdown domowego budżetu. 


[1] Badanie pracuj.pl „Polacy w środowisku pracy”- https://media.pracuj.pl/131197-pensja-to-podstawa-badanie-pracujpl

[2] Badanie IQS na zlecenie Promedica24 „Kobiety w dobie pandemii COVID-19”

[3] Work Service XV Barometr Rynkuhttps://www.workservice.com/pl/Centrum-prasowe/Raporty/Barometr-Rynku-Pracy/Barometr-Rynku-Pracy-Work-Service-XV-edycja  

[4] Raport Promedica24 „Perspektywy rozwoju opieki senioralnej w Europie, 2020”

Nadesłał:

MaciejParol

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl