PRZEDSZKOLE BEZ STRESU DLA DZIECKA I RODZICA
Dla trzylatka pobyt w przedszkolu to kompletne wywrócenie dotychczasowego trybu jego życia. Dzieci zostają same, bez rodziców, w obcym miejscu, na wiele godzin. Nic dziwnego, że to dla nich ogromny stres. Jak zatem przygotować oraz wspierać swoją pociechę podczas tych pierwszych, trudnych dni?
Warto poznać złote rady i przydatne wskazówki, które ułatwią maluchom aklimatyzację w przedszkolu, a przede wszystkim wybrać się ze swym dzieckiem na otwarte, bezpłatne zajęcia adaptacyjne „Mała Ciuchcia”, prowadzone przez doświadczonych pedagogów Pomarańczowej Ciuchci.
Pierwsze dni w przedszkolu to trudny sprawdzian zarówno dla dzieci, jak i ich opiekunów. Dla obu stron poranne rozstania w przedszkolnej szatni wiążą się z wielkimi emocjami, stresem i strachem. Jak poradzić sobie z tą trudną sytuacją? Warto skorzystać z sobotnich, bezpłatnych zajęć adaptacyjnych „Mała Ciuchcia” dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat, które odbywają się od września do czerwca w soboty w godz. 10.00-12.00 w przedszkolach Pomarańczowa Ciuchcia w Warszawie i okolicach.
- Wspólna zabawa z rodzicami i pedagogami pozwala na zawarcie pierwszych przyjaźni oraz łagodne wejście w nowe środowisko. Zajęcia „Mała Ciuchcia” nie tylko ułatwiają adaptację, ale i wpływają na społeczny, emocjonalny, intelektualny i twórczy rozwój dzieci. Maluchy uczą się nowych piosenek, zabaw i wierszyków. Biorą udział w zabawach, które czasem nie są możliwe do zorganizowania w domu, np. wspólne zabawy w kole, zabawy z chustą animacyjną, ziarnami lub wodą. Zapewniamy także dużo zajęć ruchowych, które dzieci uwielbiają: tory przeszkód czy zjeżdżalnie. Tworzą również prace plastyczne różnymi, ciekawymi technikami, a swoje „dzieła” oczywiście mogą zabrać do domu. Tak miło i efektywnie spędzony czas skutkuje tym, że przedszkole wywołuje pozytywne skojarzenia, a dziecko łatwiej zniesie rozstanie się z mamą i tatą, gdy nadejdzie czas pójścia do placówki - mówi Karolina Kluza, dyrektor przedszkola Pomarańczowa Ciuchcia na Bemowie.
Oto 5 istotnych porad opracowanych przez pedagogów Pomarańczowej Ciuchci, które pomogą rodzicom w przygotowaniu siebie i swoich pociech do nowej sytuacji.
- Poranny rytuał przedszkolaka
Wprowadzenie rytmu przedszkolnego, czyli poranne wstawanie o jednej, wyznaczonej porze, posiłek oraz krótka chwila na rozmowę to ważny punkt we wprowadzaniu zmian w życiu malucha. Aby wzbudzić poczucie bezpieczeństwa u dziecka, tuż przed wyjściem należy poświęcić mu 5 minut na wspólną, krótką zabawę lub przytulenie.
- Rozmowa z pociechą
Przed codziennym wyjściem do przedszkola warto powiedzieć dziecku o pozytywnych chwilach, jakie czekają go w nowym miejscu oraz opowiedzieć o własnych, dobrych wspomnieniach z okresu przedszkolnego. Wszystko, o czym mówimy dziecku, wpływa na jego percepcję. Kończąc rozmowę z przedszkolakiem, należy pamiętać o wsparciu psychicznym. Krótkie, ale motywujące zdania, takie jak „jestem z ciebie dumna”, „wszystko będzie dobrze”, pomogą obniżyć napięcie.
- Dotrzymywanie obietnic
Podczas rozmowy warto dziecku zakomunikować, kto danego dnia zaprowadzi je do przedszkola, kto będzie jego opiekunem w placówce oraz kto i kiedy je odbierze. Niektóre maluchy boją się, że nikt po nich nie przyjdzie! Dobrym sposobem jest określenie dokładnej godziny, gdy rodzic lub niania pojawi się, aby odebrać dziecko. Niedotrzymanie obietnicy może skutkować wzbudzeniem niepokoju lub poczucia odrzucenia.
- Adaptacja dziecka w przedszkolu
Udana adaptacja w środowisku przedszkolnym ma kluczowy wpływ na dalszy, prawidłowy rozwój dziecka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu można w istotny sposób pomóc mu wkroczyć w nowy świat. Dlatego warto uczestniczyć z maluchem w dniach adaptacyjnych w przedszkolu, gdzie dzieci nawiązują bliskie kontakty z rówieśnikami i nauczycielami oraz nabywają poczucia przynależności do grupy społecznej.
- Samodzielność kilkulatka
Wszystko, co przedszkolak zrobi sam i do czego sam dojdzie, buduje jego wiedzę, umiejętności, pogląd na świat i pewność siebie. Bardzo często rodzice sami podejmują wszystkie decyzje, nawet czy dziecko ma założyć zieloną czy niebieską bluzkę, wziąć do przedszkola maskotkę czy lalkę. Pamiętajmy, że prawdziwa pomoc niesiona maluchowi powinna polegać na wzmacnianiu poczucia własnej wartości, która wynika z samodzielnie osiąganych sukcesów. Dlatego nie zakładajmy za niego butów ani nie karmmy go, nawet jeśli nasze dziecko robi to jeszcze wolno i nieudolnie. Dla maluchów samodzielnie ubranie się to wielki powód do dumy!
Więcej informacji: https://pomaranczowa-ciuchcia.pl
Nadesłał:
dorota5
|