Przez uśmiech dziecka do serca pracownika – wsparcie rodzin w firmach w okresie pandemii


Przez uśmiech dziecka do serca pracownika – wsparcie rodzin w firmach w okresie pandemii
2020-05-20
Pandemia Covid-19 zmieniła naszą codzienność. Przedłużający się czas obostrzeń i ograniczeń spowodował utrudnienia zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Maj, który co roku obfitował w rodzinne, a także firmowe pikniki czy imprezy pod gołym niebem, jest inny niż w minionych latach. Do tego – mimo stopniowego znoszenia części zakazów – Polacy przygotowują się na ciężkie czasy, szczególnie że ceny towarów i usług w ostatnich tygodniach wyraźnie wzrosły. Co w zaistniałej sytuacji może zrobić pracodawca? Z jakich przepisów może skorzystać firma, by wesprzeć domowy budżet swoich pracowników i sprawić, by spojrzeli optymistyczniej na świat?

Jak wynika z badania „Polacy w czasie epidemii”, przeprowadzonego przez SW Research na przełomie kwietnia i maja, ponad połowa Polaków (54%) negatywnie ocenia zmianę w budżecie swojego gospodarstwa domowego w wyniku pojawienia się Covid-19. Poczucie izolacji i niewiadoma na temat tego, co czeka nas po powrocie do nowej rzeczywistości, rosną z kolejnymi tygodniami pracy z domu. Polacy to jedna z pięciu nacji, które najbardziej obawiają się, że konsekwencją pandemii koronawirusa będzie pogorszenie stanu gospodarki. W międzynarodowym sondażu sieci IRiS, którego polską część przeprowadziło ARC Rynek i Opinia, taką wizję podziela aż 83% mieszkańców naszego kraju.

Przepisy dają nowe możliwości

Na początku tego roku, wraz z nowelizacją Ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na 2020 rok została podniesiona wartość odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), który wynosi obecnie 1550,26 zł na pracownika. To pierwszy tak duży wzrost odpisu od wielu lat. Rząd, szukając ulg dla firm dotkniętych zatrzymaniem gospodarki, przygotował w ramach tarczy antykryzysowej przepisy, wśród których znalazły się między innymi zmiany w rozliczeniach podatku dochodowego od osób fizycznych. Przepisy dwukrotnie zwiększyły limit zwolnienia z PIT od wartości świadczeń finansowanych z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych – z 1000 do 2000 zł. Wzrosły również limity zwolnienia z PIT od zapomóg wypłacanych przez organizacje związkowe (z 1 do 3 tys. zł) oraz wolnych od PIT zapomóg otrzymywanych w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych finansowanych poza ZFŚS czy z funduszy związkowych (z 6 do aż 10 tys. zł). Przykładem świadczenia pieniężnego, pozwalającego skorzystać ze zwiększonego nową ustawą zwolnienia z PIT do 2000 zł na pracownika są karty podarunkowe.

„Karta podarunkowa jest uniwersalnym benefitem, docenianym przez pracowników niezależnie od branży, którą reprezentują, płci, wieku czy doświadczenia. Ze względu na możliwość płatności online czy bezstykowo jest jednym z najbardziej docenianych benefitów, którego moc w czasie izolacji nabiera szczególnego znaczenia. Bez wątpienia środki na niej zawarte to realne wsparcie domowego budżetu, bo pracownik sam decyduje, czy sfinansuje nimi codzienne zakupy, a może prezent dla swojej pociechy z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.” – powiedziała Katarzyna Turska, Dyrektor ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska.

Świadczenie pozapłacowe, które daje super moc
W warunkach rosnących cen za towary i usługi, obdarowanie członka zespołu kartą podarunkową lub ponowne doładowanie posiadanej karty może zostać wykorzystane przez pracownika na sfinansowanie bieżących zakupów czy też innych potrzeb na przykład związanych ze sfinansowaniem upominków dla najmłodszych członków rodziny, którzy już niedługo będą obchodzić swoje święto.

Dotychczas wiele firm traktowało Dzień Dziecka jako możliwość, by pokazać pracownikom, że także ich rodziny i dzieci są ważni dla pracodawców. Dlatego też co roku organizowali pikniki i wydarzenia sprzyjające integracji. Z doświadczenia wiem, jak bardzo dzieci czekały na te doroczne eventy i jak miło było widzieć uśmiechy na ich twarzach! Jednakże, z powodu pandemii, przypadające na 1 czerwca święto będzie zupełnie inne niż do tej pory – nie tylko bez spotkań z rówieśnikami czy dziadkami, ale także bez uczestnictwa w pikniku czy animacji zabaw w firmowej siedzibie. Czy istnieje alternatywa? Tak, dziś pracodawcy mogą zastosować inne rozwiązania. Należy do nich choćby Karta Podarunkowa dla Dzieci, którą zostaną sfinansowane prezenty dla najmłodszych. Kartą można płacić online i bezdotykowo w sklepach stacjonarnych. Dedykowana sieć akceptacji obejmuje m.in. w sklepy z zabawkami, obuwiem i odzieżą, ale taż grami czy księgarnie, czyli punkty, gdzie można kupić szeroko pojęte produkty dla dzieci i młodzieży. Pomoc rodzicom w sfinansowaniu upominku dla pociechy to jakby wyposażenie ich w super moc, dzięki której możliwy będzie zakup wymarzonego prezentu. Dlatego pracodawca, który pomoże pracownikom sprawić, by 1 czerwca ich pociechy miały dzień wypełniony radością, nie tylko zyska uznanie ze strony zatrudnionych, ale także spowoduje, że choć na chwilę humory całej rodziny ulegną poprawie” – powiedziała Katarzyna Turska z Sodexo.

Zaistniała sytuacja społeczno-ekonomiczna sprawiła, że pracownicy oczekują od swoich szefów elastycznego podejścia do form wsparcia. Powinny one dotyczyć zarówno sfery mentalnej, pozwalającej zachować optymizm i pogodę ducha, jak i kwestii materialnych, zapewniających nie tylko spokojny byt, ale i odrobinę radości. Dostrzeganie przez przełożonego nietypowych wyzwań życiowych, wyrażanie troski i pomoc w trudnych momentach dają pracownikowi poczucie bezpieczeństwa, dodają pewności siebie oraz budują lub wzmacniają więzi z organizacją. To działania, które bez wątpienia zaprocentują w kolejnych miesiącach roku.

Nadesłał:

ConTrust
http://contrust.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl