Przywrócić świetność dawnym bryłom - przykłady modelowych renowacji w systemach ALUPROF
Rewitalizacja pereł dawnej architektury jest nie lada wyzwaniem dla architektów, stojących przed wyborem materiałów, które unowocześnią bryłę i jednocześnie pozwolą zachować jej unikatowy charakter.
Oto przykłady realizacji w systemach ALUPROF, które wyznaczyły nowe standardy w renowacji budynków.
Wysublimowane konstrukcje, tworzące klimatyczne miejsca
Wykorzystanie podczas modernizacji systemów aluminiowych pozwala tworzyć nowoczesną i zarazem klimatyczną architekturę. Wszystko dzięki niemal nieograniczonym możliwościom konstrukcyjnym. Mowa m.in. o opcji gięcia łuków, a także nadawania profilom aluminiowym odpowiednich kształtów, charakterystycznych dla starych konstrukcji, w efekcie czego powstają okna i drzwi, których forma do złudzenia przypomina te sprzed dziesiątek lat.
Dobrym przykładem jest system MB-SLIMLINE, pozwalający zastąpić starego typu okna stalowe, zapewniając im podobny wygląd w widoku od strony zewnętrznej przy jednoczesnym zwiększeniu izolacyjności termicznej przegrody.
– System MB-SLIMLINE umożliwia budowę skrzydeł okien w dwóch wariantach – z widocznymi lub niewidocznymi profilami od strony zewnętrznej konstrukcji. W przypadku użycia niewidocznych skrzydeł wygląd pól stałych i otwieranych jest prawie identyczny. Wysublimowane konstrukcje tworzone z wykorzystaniem profili aluminiowych niewielkiej szerokości pozwalają zwiększyć ilość światła wpadającego do wnętrza, tworząc w nim jednocześnie przyjazny klimat – podkreśla Aleksander Białas z działu marketingu i PR ALUPROF SA.
Przykładem obiektu z wykorzystaniem tego systemu, który uzyskał miano renowacyjnej wizytówki stolicy, jest Hala Koszyki. Wykonana w systemach ALUPROF realizacja pracowni JEMS Architekci uzyskała certyfikat BREEAM Very Good. Osią projektu była dbałość o ekologię przy jednoczesnym zachowaniu walorów historycznych obiektu. Wybrany przez architektów do tej renowacji system MB-SLIMLINE, poza doskonałą izolacją termiczną, cechuje również bardzo dobra izolacja akustyczna, szczelność na wodę i powietrze oraz wysoka wytrzymałość konstrukcji.
Do innych znanych obiektów zrewitalizowanych z wykorzystaniem tego systemu należy centrum biznesowe, turystyczne i wypoczynkowe Gdańska: Deo Plaza na Wyspie Spichrzów. Za projekt kompleksu odpowiada KD Kozikowski Design Pracownia Architektoniczna.
Funkcjonalność i estetyka
Nieco szersze możliwości projektowe zapewnia system MB-FERROLINE. Można w nim wykonywać okna otwierane do wewnątrz i na zewnątrz oraz okna stałe, a wygląd zewnętrzny kształtowników ma kilka wariantów. System idealnie nadaje się do zastosowania w budynkach podlegających ochronie konserwatorskiej.
– Dzięki dostępnym w systemie MB-FERROLINE ościeżnicom renowacyjnym montaż nowej stolarki może odbyć się bez konieczności demontażu starych ościeżnic. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia muru wokół okien. Widoczna szerokość profili aluminiowych została dostosowana tak, by nie powodować dużych różnic w wyglądzie zewnętrznym pomiędzy starymi a nowymi oknami. Sprawdzone rozwiązania i cała gama nowych profili o odpowiednich kształtach pozwala tworzyć konstrukcje o wyglądzie idealnie dopasowanym do charakteru budynku – dodaje Aleksander Białas z ALUPROF SA.
System MB-FERROLINE zastosowano w charakterystycznej niemieckiej realizacji Clouth-Quartier w Kolonii, autorstwa pracowni moderne stadt. To przykład ambitnej architektonicznej adaptacji byłej fabryki Rheinische Gummiwarenfabrik Clouth na ekskluzywny zespół budynków. W ramach inwestycji powstał nowoczesny i wielofunkcyjny kompleks z 1200 mieszkaniami, biurami, atelier dla artystów i zapleczem gastronomicznym. Wszystko to z zachowaniem struktur fabryki pod nadzorem konserwatora zabytków.
Moda na loftowe konstrukcje
Architekci bardzo chętnie korzystają z niemal nieograniczonych opcji projektowych i bogatej oferty produktów renowacyjnych ALUPROF, pozwalających stosować nowoczesną stolarkę z dobrymi parametrami przy zachowaniu klasycznego sznytu, charakterystycznego dla epoki industrialnej.
Dobrym przykładem są także rozwiązania typu INDUSTRIAL, które służą do wykonywania okien otwieranych i stałych z pionowymi, poziomymi lub skośnymi szprosami naszybowymi. Wyróżnikiem konstrukcji jest charakterystyczny kształt w widoku od strony zewnętrznej, dzięki czemu można zastąpić stare stalowe okna bez zmiany zewnętrznego wyglądu zabudowy. Zastosowanie w modernizowanym obiekcie izolowanych termicznie systemów zapewnia większa? ochronę przed utrata? ciepła przez okna. Z kolei możliwość gięcia profili okiennych pozwala na wykonanie różnego rodzaju konstrukcji łukowych.
Wśród rewitalizowanych w tego typu systemach budynków należy wyróżnić łódzką Manufakturę, zrealizowaną w systemie MB-60 INDUSTRIAL. Architektura kompleksu stanowi harmonijne połączenie historii z nowoczesnością. Projekt autorstwa firmy Virgile&Stone z Londynu, powstały we współpracy z biurem architektonicznym Sud Architectes z Lyonu, obejmował rewitalizację trzynastu postindustrialnych budynków. Zastosowanie typowej dla miejskich obiektów ceglanej elewacji i klasycznych przeszkleń znakomicie oddało klimat i charakter przemysłowej Łodzi. Innym przykładem renowacji obiektu z wykorzystaniem MB-60 INDUSTRIAL w tym mieście jest biurowiec Agraf zaprojektowany przez biuro BIPROWŁÓK Sp. z o.o.
W ofercie systemów ALUPROF znajduje się także drugie rozwiązanie typu INDUSTRIAL, oparte na systemie MB-70. Wykorzystano je m.in. podczas budowy centrum handlowego Silesia City Center w najstarszej dzielnicy Katowic o nazwie Dąb. Była to pierwsza inwestycja w regionie, która zagospodarowała teren pogórniczy. Przykładem zagranicznej realizacji, w której wykorzystano mocniej izolowaną wersję systemu MB-70HI Industrial, jest obiekt Valentine Place w Londynie. Kompleks zaprojektowany przez architektów z biura Stiff + Trevillion składa się z nowo wybudowanych jedno-, dwu- i trzypokojowych apartamentów oraz domów jednorodzinnych. Inwestycja wraz z częścią handlową i biurową została powstała na kanwie zachowanej fasady dawnej piekarni Maltina.
Trendsetter w branży
ALUPROF SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty S.A. — najnowocześniejszego i najszybciej rozwijającego się przedsiębiorstwa w branży aluminiowej w kraju. Intensywne działania za granicą spowodowały, że ALUPROF jest jednocześnie jednym z liderów branży w Europie, dostarczając rozwiązania wysokiej jakości. Firma, oprócz 5 zakładów w Polsce (Bielsko-Biała, Opole, Goleszów, Ogrodzona i Złotów), posiada 9 spółek zależnych w Europie i USA i prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. ALUPROF dostarcza aluminiowe systemy okienno-drzwiowe, bramowe i roletowe. Producent oferuje także nowoczesne systemy fasadowe, przeciwpożarowe, konstrukcje antywłamaniowe oraz energooszczędne rozwiązania stosowane w budownictwie pasywnym.
Aluprof
press box