Ręczniki kąpielowe – 5 rzeczy, które warto o nich wiedzieć


2020-07-26
Łazienka to pomieszczenie przeznaczone do wykonywania różnych czynności pielęgnacyjnych i higienicznych, z których najważniejszą jest oczywiście kąpiel. Dlatego też jednymi z niezbędnych akcesoriów są tutaj ręczniki, służące do szybkiego osuszania całego ciała z wody.

Ręcznik a gramatura i chłonność

Podstawową rzeczą, jaką warto wiedzieć na temat ręczników kąpielowych jest to, że w sklepach są dostępne modele zróżnicowane pod względem gramatury, czyli ciężaru. Produkty najwyższej jakości, używane w hotelach i innych obiektach noclegowych, mają gramaturę na poziomie około 900 gramów na metr kwadratowy tkaniny. Wyróżniają się tym samym ponadprzeciętną grubością oraz miękkością. Z kolei w przypadku egzemplarzy przeznaczonych do stosowania w warunkach domowych wartość ta wynosi zazwyczaj od 300 do 500 g/m2. Jeśli zamierzamy wykorzystywać ręcznik w łazience lub na plaży (głównie do wycierania ciała po kąpieli), w zupełności wystarczy nam taki o wadze 450 g/m2, ponieważ nie będzie ani zbyt ciężki, ani też zbyt lekki. Od gramatury w ogromnej mierze zależy kolejny istotny parametr - chłonność. Ogólna zasada jest dosyć prosta: im większy ciężar produktu, tym lepsze wchłanianie wilgoci. Należy jednak mieć na uwadze, że wraz ze wzrostem wagi maleje zdolność materiału do szybkiego schnięcia. 

Materiały wykorzystywane do produkcji

W codziennym użytkowaniu najlepiej sprawdzi się ręcznik kąpielowy wykonany w stu procentach z bawełny egipskiej. Jest to bowiem materiał wyjątkowo ciepły i bardzo miękki, a dodatkowo wystarczająco chłonny i wytrzymały. Taki produkt z pewnością posłuży nam przez co najmniej kilka lat. Godne polecenia są również wyroby z włókna bambusowego (wykonane w technologii zero twist lub low twist), które wyróżniają się doskonałą wchłanialnością wilgoci, a przy tym są ekologiczne i posiadają właściwości bakteriobójcze. Jeśli je wybierzemy, to nasza skóra będzie nam wdzięczna. Poza tym warto rozpatrzyć zakup ręcznika z poliestrowej mikrofibry (model sportowy), bawełny organicznej albo włókna modalowego. Wszystkie wymienione tkaniny wysychają dosyć szybko, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Rozmiar wpływa na komfort użytkowania

Ręcznik kąpielowy może występować w zróżnicowanym rozmiarze. Najmniejsze mają średnio 50x100 cm i są przeznaczone głównie dla dzieci, natomiast największe mają nawet 130x200 cm. W warunkach domowych wystarczy nam model średni, za pomocą którego bez problemu wysuszymy całe ciało po wyjściu z wanny czy spod prysznica. Z kolei na plażę powinniśmy zabrać model zdecydowanie większy, gdyż będzie on pełnił dodatkowo rolę koca.

Do wyboru, do koloru

Na rynku znajdziemy ręczniki kąpielowe w szerokiej palecie kolorystycznej i wzorniczej. Najlepiej wybrać taki, który pod względem designu pasuje do wystroju łazienki, w tym zwłaszcza barwy płytek. Zaleca się jedynie unikanie egzemplarzy całkowicie białych, ponieważ za bardzo kojarzą się z hotelami. Obecnie dużą popularnością cieszą się jednolite wersje beżowe, szare, czerwone, błękitne, żółte, zielone i pastelowe. Pożądane wzory to natomiast pasy, kropki oraz figury geometryczne.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl