Rola informacji w branży paliwowej
Zmieniające się niemal z dnia na dzień ceny paliw, to nie tylko problem dla przysłowiowego Kowalskiego, który nie wie ile będzie musiał zapłacić za tankowanie do pełna w kolejnym tygodniu. Wahania cen na globalnym rynku są przede wszystkim istotne dla przedsiębiorstw zaangażowanych w hurtowy obrót.
Kto ma informacje, ten ma władzę
Na pozycję przedsiębiorstwa w biznesie wpływa szereg zróżnicowanych czynników, które pozwalają na osiągnięcie przewagi nad konkurencją. Jednym z najważniejszych jest dostęp do kluczowych informacji i ich właściwa interpretacja. Dostęp do zanalizowanych danych sektora gospodarczego, w którym działa firma, umożliwia realizację długofalowego celu każdego biznesu – stałego utrzymania i wzrostu poprzez rozwój. Nie inaczej jest w sektorze paliwowym, gdzie dane bezpośrednio odpowiedzialne za ceny obracanymi produktami ulegają wielu zmiennym wpływającym na raporty cenowe. Nie bez powodu na rynku działa wiele firm specjalizujących się w gromadzeniu i przetwarzaniu danych z tego sektora, których oferta odpowiada zapotrzebowaniu na trudne do przetworzenia analitycznego informacje.
- Idea specjalizacji analitycznej w wybranym sektorze wynika z rozległości zagadnienia całej branży. Firma zajmująca się takim zagadnieniem, szczególnie z zakresu sektora paliwowego, musi więc charakteryzować się znajomością branży. Dzięki obecności na danym rynku analitycy mogą szybko i prawidłowo wnioskować agregowane dane – mówi Sebastian Pawlak z All Seasons IBS.
Każde przedsięwzięcie biznesowe, szczególnie na tak zmiennym rynku jak paliwowy, musi dostosowywać się do odbieranej warstwy informacyjnej. Konieczne jest zachowanie i dostosowywanie do łańcucha dostępu i przetwarzania informacji gwarantujące sukces w postaci wzrostu potencjału firmy. Na ten łańcuch składają się min. odbieranie sygnałów z rynku, przewidywanie i odniesienie do zachowań konkurencji, budowa strategii sprzedażowej i prowadzenie efektywnej polityki cenowej. Rynek paliwowy uzależniony jest przede wszystkim od globalnych, stałych wariacji cen paliw na światowych rynkach. Niezależnie więc czy firma zajmuje się ich obrotem, przetwarzaniem czy komponentami, sukces na rynku zagwarantuje wyłącznie stały i właściwie interpretowany dostęp do informacji.
Błyskawiczne zmiany na rynku zagrożeniem dla branży
Specyfika danych w branży paliwowej wynika więc ze zróżnicowania czynników odpowiadających za cenę produktu. Obrót paliwami i jego komponentami stanowi działalność, w której raporty cenowe i prognozy zmian na światowych rynkach mają kluczowe znaczenie dla stabilności i rozwoju przedsiębiorstwa. Ogólnodostępne źródła informacji mogą być podawane do wiadomości zbyt późno, przez co stają się dla firmy nieaktualne w kontekście szybkiej reakcji rynkowej w produkcji i obrocie. Dodatkowo, są one również danymi nieopatrzonymi dokładną analizą i interpretacją, dzięki której można przewidywać określone zachowania na rynkach i dostosować się do nich. Prognozy rynkowe uzyskiwane dzięki analizie raportów cenowych od firmy analitycznej są szczególnie ważne w kontekście zawirowań na rynku ropy. Przykładem może być drastyczny spadek cen surowca rozpoczynający się jesienią ubiegłego roku, który z jednej strony spowodował mile widzianą przez kierowców znaczącą obniżkę cen benzyny, z drugiej natomiast wywołał falę zwolnień liczonych w tysiącach pośród pracowników światowych koncernów, spadek wyników spółek i przede wszystkim szkody dla niezależnych stacji. W połowie lutego eksperci rynku oceniali, że porównywanie cen hurtowych z detalicznymi pokazywało, że marża na niezależnych stacjach mogła nie pokrywać nawet kosztów transportu paliwa. Jeszcze pół roku temu, na niewielkiej stacji prowadzący mógł liczyć na zysk na poziomie 30-35 gr na każdym litrze sprzedanego paliwa. Dziś jego marża wynosi ok. 8-10 gr na litrze. Nie lepiej wiedzie się gigantom paliwowym, zyski Grupy Lotos i PKN Orlen w czwartym kwartale ubiegłego roku z powodu niskich cen ropy spadły w sumie o około 1,6 mld złotych.
Co daje raport cenowy?
Jak więc przygotować się na tak gwałtowne zmiany rynkowe? Niestety nie ma możliwości całkowitego zabezpieczenia, analityka oferuje jednak rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie skutków gwałtownych zmian dzięki szybkiemu, trafnemu i właściwie zinterpretowanemu raportowaniu danych. Chodzi tutaj o raporty cenowe, które opracowywane są na podstawie danych płynących z europejskich rynków oraz obliczeń własnych analityków, które uwzględniają trendy panujące na całym świecie. Dzięki dostępowi do takich przetworzonych danych zawierających określone prognozy, przedsiębiorstwo zajmujące się obrotem paliw i jego komponentami może skutecznie dostosować strategię działań na okres gwałtownych zmian. Jakie informacje znajdziemy w tego typu dokumencie? Oczywiście na pierwszym miejscu należałoby wymienić ceny, nie tylko ropy ale również pochodnych jej produktów. W kompleksowym raporcie znajdziemy więc informacje odnośnie wahań cen benzyny, diesla, biodiesla, ale też paliw odrzutowych, estrów sojowych i rzepakowych czy oleju rzepakowego. Dane przedstawiane są na podstawie aktualnych cen na określonych rynkach europejskich z uwzględnieniem zmian okresowych i analizą prognostyczną. W niej znajdziemy odpowiedzi uwzględniające zmienne bezpośrednio przekładające się na wyniki europejskich rynków produktów energetycznych takie jak np. zmiany kursu walut, w szczególności względem kursu dolara do euro.
- Raport cenowy przygotowywany przez wyspecjalizowaną firmę analityczną stanowi cenne źródło informacji dla każdej firmy zajmującej się obrotem produktami energetycznymi. Budowanie strategii sprzedażowej i produkcyjnej w oparciu o ogólnodostępne dane w mediach stanowi niewystarczające źródło informacji dla gwarancji bezpiecznej budowy strategii firmy. Warto więc poszukać specjalistycznej firmy analitycznej z branży paliwowej, która zapewni bezpieczniejsze, pewniejsze i odpowiednio zinterpretowane dane. Na potrzeby sprawdzenia przydatności takiej analizy możliwe jest uzyskanie darmowego dostępu do raportów i analiz na określony czas, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą zweryfikować przydatność tych informacji – dodaje Sebastian Pawlak z All Seasons IBS.
Hurtowe ceny paliw to nie tylko wartość baryłki ropy podawana do wiadomości w gospodarczych mediach. Aby należycie przygotować się do zagrożeń związanych z wahaniami kursu walut bezpośrednio przekładającymi się na zróżnicowane produkty energetyczne konieczne jest umiejętne analizowanie precyzyjnych danych rynkowych, odzwierciedlające sytuację gospodarczą na świecie.
Nadesłał:
bskowron
|