Schaeffer Arts Fight - 13. edycja Festiwalu ERA SCHAEFFERA już 29 października 2021!
W ostatni piątek października br. podczas XIII ERY SCHAEFFERA w warszawskim Basenie Artystycznym będzie miało miejsce oryginalne wydarzenie kulturalne pt. „Schaeffer Arts Fight” - energetyczna Walka o Sztukę z perspektywy dzieł Mistrza Schaeffera.
Multimedialny spektakl zatytułowany „Schaeffer Arts Fight” - główne wydarzenie tegorocznej edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA - odbędzie się 29 października 2021 o godzinie 19 w Basenie Artystycznym. Jak zapowiada reżyser Maciej Sobociński, zabrzmi ono wyjątkowo, jednorazowo - by po nieustępliwej, energetycznej Walce o Sztukę - utonąć w Ciszy szeptów - pozostając Niedokończonym, Nienasyconym, Nieskończonym.
Wszyscy, którzy znają awangardową twórczość prof. Bogusława Schaeffera, dobrze wiedzą, że jego sztuka jest ponadczasowa, wielowymiarowa, o nieposkromionej kreatywności i możliwości interpretacji. Wiedzą też, że każde spotkanie z dziełami Mistrza, łączącymi w niezwykły sposób teatr muzykę, taniec, grafikę i sztuki wizualne oraz grę aktorką, ma unikatowy charakter i jest niezwykłym przeżyciem na poziomie estetycznym i filozoficznym. Tak będzie i tym razem.
Cytując Macieja Sobocińskiego, który wyreżyserował wszystkie spektakle w ramach projektu ERA SCHAEFFERA od jego powstania „ERA SCHAEFFERA XIII zaskoczy swoją oryginalną formą jak żadna dotąd. Oparta w całości na schaefferowskim, nieprzewidywalnym dialogu biorących w niej udział Artystów stanie się niekonwencjonalnym pojedynkiem o Człowieka / Prawdę i Istotę Sztuki. Nieoczywiste Zderze,nia Myśli i Słów, Muzyki i Dźwięku - Emocje rozpinane i napinane w nieoczywistych konfrontacjach Artystów zbudują Tu i Teraz tego wyjątkowego wieczoru nieprzewidywalną Schaefferowską Strukturę - niepowtarzalny Collage pełen zaskoczeń - uniesień i upadków. Bez Końca - Bez Początku - w Trwaniu i Zapętlęniu”.
W spektaklu wystąpią:
LIDIA BOGACZÓWNA
IZABELA WARYKIEWICZ
ALICJA WĘGORZEWSKA-WHISKERD
SEAN PALMER
MARCEL WIERCICHOWSKI
WITOLD JUREWIVCZ
JANUSZ RADEK
MARCIN WYROSTEK & COLORIAGE
PAWEŁ TOMASZEWSKI (piano)
MAŁE INSTRUMENTY
„Niezwykle cieszę się, że nieprzerwanie od 13 lat możemy realizować ERĘ SCHAEFFERA i popularyzować dorobek artystyczny Bogusława Schaeffera – jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej sztuki współczesnej. Festiwal odbywa się cyklicznie od 2009 roku i jest corocznym spotkaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych artystów, którzy skupiają się wokół teatralnej, muzycznej i graficznej twórczości Mistrza. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w projekt – artystom, patronom, sponsorom – to dzięki nim możemy każdego roku dostarczać nowych artystycznych wrażeń i propagować wśród szerszej publiczności dzieła Schaeffera”. - mówi Krystyna Gierłowska, dyrektor kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta i dodaje: „W tym roku przypada również 20 rocznica powstawania Fundacji Aurea Porta. Z okazji okrągłego jubileuszu istnienia Fundacji chciałabym gorąco podziękować wszystkim naszym przyjaciołom, za pomoc w realizacji różnych działań, licznych projektów, mających na celu wspieranie kultury polskiej i promocję inicjatyw artystycznych. Jako że skupiliśmy się na sztuce współczesnej, w szczególności na archiwizowaniu i propagowaniu twórczości profesora Schaeffera, każda edycja schaefferowskiego Festiwalu jest też naszym, fundacyjnym świętem”.
Wydarzenie patronatem honorowym objęli:
Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu
Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik
Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Rafał Trzaskowski
Wydarzenie dofinansowano ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. Dofinansowano go także ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z funduszu promocji kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Patroni medialni: polmic.pl, AICT, e-teatr.pl, TVP Kultura
Mecenas: Robyg S.A., Legalna Kultura
Sponsorzy wydarzenia: Duravit, Campanile, Metkol Pruszyński, Doti, M&P Pavlina
Partner wydarzenia: ZAIKS
Współorganizator: Warszawska Opera Kameralna
Produkcja: Fundacja Aurea Porta
Fundacja Przyjaciół Sztuk AUREA PORTA założona w 2001 roku z inicjatywy śp. aktora Marka Frąckowiaka w celu promocji polskiej sztuki współczesnej. Od lat skupia się na archiwizacji, digitalizacji i upowszechnianiu dorobku artystycznego Bogusława Schaeffera - genialnego polskiego współczesnego kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika, m.in. poprzez organizację Festiwalu ERA SCHAEFFERA.
Festiwal ERA SCHAEFFERA to multimedialny, oparty na improwizacji performance, w którym twórcy wykorzystują szeroki wachlarz środków ekspresji artystycznej łącząc różne dziedziny sztuki i zachowują otwartą formę przedstawienia i interakcji z publicznością. Festiwal jest cyklicznym wydarzeniem z pogranicza muzyki, teatru i tańca, które odbywa się regularnie w sezonie jesiennym od 2009 roku w Warszawie oraz gościnnie w innych polskich miastach i za granicą np. w Paryżu, Madrycie, Edynburgu czy Nowym Jorku. Podczas festiwalowych wydarzeń odbywają się prezentacje wykonań utworów muzycznych i teatralnych Bogusława Schaeffera oraz sympozja i spotkania. ERA SCHAFFERA przyciągnęła wielu wielkich polskich i zagranicznych artystów, na przestrzeni lat z Festiwalem byli związani m.in.: Tomasz Stańko, Michał Urbaniak, Jorgos Skolias, Włodzimierz Pawlak, Urszula Dudziak, Olga Szwajgier oraz aktorzy z dużym dorobkiem zawodowym.
Prof. Bogusław Schaeffer (1929 - 2019) był jednym z najbardziej wszechstronnych i oryginalnych wśród polskich twórców w dziejach polskiej kultury i awangardy w sztuce. Dzięki różnorodności twórczej zyskał miano Leonarda da Vinci XXI wieku. Zajmował się muzyką, literaturą, filozofią, teatrem, sztukami plastycznymi oraz pedagogiką, publicystyką i reżyserią. Stworzył około 550 dzieł muzycznych, 44 sztuki teatralne, grane z dużym powodzeniem w kraju i za granicą, a także około 650 prac graficznych. Wśród jego publikacji warto wymienić: 17 książek (w tym 3 zarysy historii muzyki i unikatowy podręcznik do nauki kompozycji), przeszło 800 artykułów, studiów, felietonów i esejów z zakresu muzyki współczesnej, filozofii kultury, psychologii twórczości oraz pedagogiki kompozycji. Odtwórcami postaci Schaefferowskich dramatów byli znani polscy aktorzy, m.in.: Jan Peszek, Mikołaj i Andrzej Grabowscy, Jan Frycz, Jan Machulski, Marek Frąckowiak. Muzyczne dzieła Schaeffera wielokrotnie inspirowały muzyków z całego świata prezentujących różne style muzyczne. Jako artysta awangardowy, lekceważący kanony, często odosabniał się stylistycznie i technicznie. Sam mówił, że „w sztuce nie wolno niczego powtarzać za innymi”. Jego pogląd na sztukę odzwierciedla się w autorskiej twórczości, również w tym aspekcie dzieła artysty są nieskończonym źródłem inspiracji dla kolejnych pokoleń.
Twórczość Schaeffera - artysty o międzynarodowej sławie, cenionego w świecie, a wciąż mało docenianego w Polsce - jest reprezentatywna dla całej polskiej sztuki współczesnej. Zapraszamy do informowania o wydarzeniu pt. „Schaeffer Arts Fight” oraz XIII edycji Festiwalu ERA SCHAEFFERA.
Nadesłał:
Justyna Kurowska
|