Schneider Electric: do 2040 r. emisje CO2 można obniżyć o połowę
Zgodnie z wyliczeniami ekspertów zastosowanie cyfrowych rozwiązań poprawiających efektywność energetyczną w zaledwie połowie istniejących budynków, w połączeniu z innymi działaniami dekarbonizacyjnymi, pozwoli obniżyć emisje CO2 o połowę w stosunku do obecnego poziomu.
Efektywność energetyczna coraz ważniejsza
Według specjalistów skupienie się na poprawie efektywności energetycznej jest drogą do zwiększenia wydajności biznesowej, a z drugiej strony do ochrony klimatu. W samej Unii Europejskiej budynki odpowiadają za 40 proc. całego zużycia energii i 36 proc. emisji CO2. Komisja Europejska szacuje, że wyremontowanie istniejących budynków pod kątem lepszej efektywności energetycznej pomógłby zmniejszyć unijne zużycie energii o 5-6 proc. i emisje o 5 proc.[1] Ma to znaczenie, m.in. w kontekście wejścia w Polsce 1 stycznia 2021 r. nowych Warunków Technicznych zaostrzających wymogi dotyczące wydajności energetycznej nowych budynków (WT 2021). Pole do oszczędności jest spore – obecnie duże budynki, w zależności od zastosowania zużywają od 180 kWh/m2 do 250 kWh/m2[2]. Działania wymaga też już istniejąca infrastruktura – zgodnie z szacunkami trzy czwarte budynków w Unii Europejskiej jest niewydajna energetycznie[3].
Odpowiednie dostosowanie się do wyzwań na polu wydajności energetycznej wymaga jak najdokładniejszych informacji. Jednak dla wielu małych firm podstawowym problemem jest samo monitorowanie i dostosowanie parametrów zużycia energii, w tym pozyskiwanie informacji na co
i ile konkretnie energii jest zużywane – często ma to wpływ na zawieranie niekorzystnych umów na duże dostawy energii w stosunku do realnych potrzeb[4]. Możliwości oferowane przez digitalizację infrastruktury oraz rozwiązania Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things) sprawią, że kontrola
i weryfikacja tych informacji będzie dużo łatwiejsza – zwróciła już na to uwagę Unia Europejska, wskazując systemy automatyzacji i monitoringu elektronicznego jako najbardziej efektywne rozwiązanie w przypadku dużych budynków[5].
– W ostatnich latach miała miejsce prawdziwa rewolucja - przesunięcie w kierunku elektryfikacji
i digitalizacji– powiedział Jean-Pascal Tricoire, CEO Schneider Electric. – Po raz pierwszy w historii możemy wspólnie działać w zakresie poprawy energetycznej – to wyjątkowa okazja na rozwiązanie problemu związanego ze stałym postępem z jednej strony, a zapewnieniem zrównoważonej przyszłości dla naszej planety z drugiej – podkreślił.
Nowe rozwiązania na nowe czasy
Odpowiadając na stojące przed nami wyzwania Schneider Electric przedstawił dalszy rozwój swojej platformy i architektury EcoStruxure, która odpowiada za obsługę i analizę danych z urządzeń Internetu Rzeczy:
· EcoStruxure Power 3.0 – trzecia generacja EcoStruxure oferuje jeszcze lepszą wydajność, niezawodność i bezpieczeństwo w obszarze dystrybucji energii.
· EcoStruxure Micro Data Center C-Series 6U Wall Mount – szafa na centra danych zajmuje o 60 proc. mniej miejsca dzięki swojej architekturze, co pozwala na maksymalne wykorzystanie powierzchni, umożliwiając jednocześnie użycie dużych serwerów typu edge.
· EcoStruxure Plant Performance Advisors Suite – dzięki temu rozwiązaniu firmy z tak różnorodnych gałęzi gospodarki, jak przemysł spożywczy, wydobywczy, metalurgiczny, naftowy, gazowy czy wodno-kanalizacyjny, będą mogły wykorzystać dane zbierane w czasie rzeczywistym do zwiększenia swojej wydajności i efektywności energetycznej.
· EcoStruxure Building Connected Room Solution – rozwiązanie umożliwiające właścicielom nieruchomości i hoteli poprawę wydajności operacyjnej i energetycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikom rozwiązań bardziej dostosowanych do ich potrzeb.
Dobrym przykładem jest również najnowsza rozdzielnica średniego napięcia, która nie tylko pozwala na odejście od korzystania z heksafluorku siarki (SF6), ale także umożliwia pełne wykorzystanie danych do optymalizacji jej wykorzystania dzięki zaawansowanym funkcjom cyfrowym, umożliwiającym stałe i dokładne monitorowanie jej pracy.
Równocześnie Schneider Electric ogłosił podpisanie nowych partnerstw, które mają na celu dalszy rozwój innowacyjnych rozwiązań oferowanych klientom. W poprawę wydajności centrów danych mierzy ogłoszone porozumienie Schneider Electric z Avnet i Iceotope, liderami branży
w zapewnianiu płynnego chłodzenia. Z kolei współpraca z ThoughtWire, wiodącym dostawcą cyfrowych bliźniaków, umożliwi tworzenie cyfrowych rozwiązań dla szpitali, które pozwolą na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz efektywności operacji biznesowych.
O Schneider Electric
W Schneider Electric wierzymy, że dostęp do energii i zasobów cyfrowych to podstawowe prawo każdego człowieka. Stwarzamy warunki do poprawy efektywności energetycznej dla każdego, w każdym miejscu i w każdej chwili. Nazywamy to Life Is On.
Oferujemy cyfrowe rozwiązania z zakresu zarządzania energią i automatyki, zapewniające wydajność i zrównoważony rozwój. Łączymy najlepsze na świecie technologie energetyczne, automatykę w czasie rzeczywistym, oprogramowanie i usługi w ramach zintegrowanych rozwiązań dla domów, budynków, centrów danych, infrastruktury i przemysłu.
Wykorzystujemy nieskończone możliwości, jakie zapewnia otwarta, globalna, innowacyjna społeczność z pasją podzielająca nasze wartości, takie jak Szczytny Cel, Otwartość i Zaangażowanie.
www.se.com/pl
[1] Komisja Europejska, Energy performance of buildings
[2] Komisja Europejska, Energy use in buildings
[3] Rada UE, Propozycja Dyrektywy PE i Rady, zmieniająca Dyrektywę 2010/31/EU
[4] A. Głuszek, Efektywność energetyczna na maksa!, CIRE
[5] Rada UE, Propozycja Dyrektywy PE i Rady, zmieniająca Dyrektywę 2010/31/EU
Nadesłał:
AZ_2018
|