SENIORZY A UPAŁY – JAK POMÓC SWOJEMU PODOPIECZNEMU?


2019-07-28
Jak powszechnie wiadomo u pały doskwierają przede wszystkim dzieciom i osobom starszym.

Dla tej drugiej grupy są wyjątkowo niebezpieczne, gdyż każdego lata z ich powodu umiera wiele osób. Tragedii tych można by było uniknąć stosując się do kilku wskazówek.

W grupie wiekowej 70-80 lat śmiertelność w czasie upałów jest dwa razy wyższa, niż w czasie chłodniejszych pór roku. Zatem seniorzy nie tylko powinni unikać upałów, ale również właściwie zapobiegać ich negatywnym skutkom.

Opiekunki zatrudnione w Centrum Językowym Konik wielokrotnie wskazują, że w czasie lata zauważają u swoich podopiecznych problemy z oddychaniem oraz z sercem. Gdy temperatura przekracza 30 stopni Celcjusza, organizmy seniorów potrzebują dodatkowego wsparcia. Jak zatem można pomóc swojemu podopiecznemu?    

Najważniejszą zasadą jest unikanie wyjść w czasie największego nasłonecznienia, czyli między godziną 11 a 16. Jeżeli wraz z seniorem musisz udać się do miasta w tym czasie (np. do lekarza), zadbaj, aby poruszać się klimatyzowanymi środkami transportu.

Również należy zadbać o komfort osoby starszej podczas pobytu w domu, gdyż temperatura w pomieszczeniach może osiągnąć nawet 40 stopni Celcjusza. Dlatego należy wyposażyć dom w wentylator i dodatkowo zaciemnić okna żaluzjami, które nie przepuszczają promieni słonecznych. Warto pamiętać, aby nie obniżyć zbytnio temperatury w domu, gdyż wówczas można łatwo się przeziębić.

Jedną z najważniejszych zasad panujących podczas upałów jest spożywanie jak największej ilości płynów. Zwróćmy uwagę na to, że osoby starsze szybciej się odwadniają i należy im co jakiś czas przypominać o piciu wody, ponieważ nie odczuwają pragnienia w takim stopniu, jak osoby młodsze. Najzdrowsza będzie oczywiście woda mineralna.  Należy również zadbać o właściwą dietę – latem najlepiej menu wzbogacić o większą liczbę owoców i warzyw. Menu osoby starszej powinno być lekkostrawne i delikatne.

Jednym z ostatnich elementów, na które wskazują opiekunki zatrudnione w Centrum Językowym Konik, jest dobór odzieży. Dla swoich podopiecznych wybierają ubrania z naturalnych tkanin. Jak zauważają – sztuczne materiały nie przepuszczają powietrza, przez co senior czuje się mniej komfortowo.   

Jak się okazuje ostrożności nigdy za wiele – mimo to, nasz podopieczny może stać się ofiarą upału i lejącego się z nieba żaru. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów. Gdy tylko wystąp nudności, wymioty, zawroty głowy, gwałtowne osłabienie, ból głowy, suchość skóry uczucie suchości w ustach, spadek ciśnienia krwi czy gorączka do 40 stopni, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Nadesłał:

nwoltman

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl