Systemowość oświetlenia, czyli perfekcja na miarę potrzeb


Systemowość oświetlenia, czyli perfekcja na miarę potrzeb
2021-08-30
Ray System firmy Labra zapewnia pełną indywidualizację oświetlenia w oparciu o doskonałe parametry techniczne i estetyczny, minimalistyczny design. Właśnie zadebiutował w nowej odsłonie – Ray Evo System. To jeszcze więcej możliwości budowania skrojonych na miarę kompozycji na bazie modułów.

Współcześnie coraz lepiej rozumiemy światło. Duża w tym rola producentów oświetlenia, którzy nie tylko proponują konkretne rozwiązania, lecz także edukują i inspirują w tym zakresie. Również architekci i projektanci dzisiejszych wnętrz szczególnie przywiązują wagę do oświetlenia, które powinno być zaplanowane już na etapie wstępnego projektu wnętrzu. Jedno centralnie umieszczone źródło światła w pomieszczeniu to zdecydowanie za mało. Nie podąża właściwie za naszymi potrzebami, nie doświetla wszystkich potrzebnych stref, trudno też za jego pomocą wykreować przyjemny nastrój.

Światło wymaga kompleksowego podejścia, a zwłaszcza zaplanowania różnych punktów oświetleniowych. Doskonałym wsparciem są tu rozwiązania systemowe, takie jak Ray System firmy Labra. Warto tu też podkreślić, że systemowość, czyli jednorazowe wybieranie wielu idealnie dopasowanych elementów we wnętrzu, jest znakiem czasów oraz jednym z czołowych trendów aranżacyjnych. Ray Evo System to natomiast nowa, odświeżona wersja sprawdzonych rozwiązań, które już zdobyły duże uznanie na rynku. Oferuje większą liczbę modułów oraz zmodyfikowane profile główne (powiększone w wersji natynkowej i zwieszanej).

Wspomniane moduły stanowią bazę Ray Evo System i dzielą się na dwie grupy: liniowe pasy świetlne o różnych długościach (od ok. 600 do ok. 1400 mm) oraz warianty punktowe (długość 600 mm). W ramach linii świetlnych dostępne są natomiast dwa typy rozwiązań: ciągłe linie świetlne LIGHTLINE (czyli pasy świecące całą swoją powierzchnią) oraz odsunięte od siebie punkty świetlne MULTI.DOT. Pozwala to tworzyć jednorodne ciągi oświetleniowe w wariantach natynkowych, zwieszanych oraz wpuszczanych bezramkowych, a także płynne przejścia ze ściany na sufit.

Punktowe moduły świetlne mają nieco inny charakter, ponieważ montowane są na nich różne rodzaje reflektorów: ruchomych oraz wiszących. Poszczególne moduły można między sobą zamieniać kolejnością, co daje jeszcze więcej możliwości budowania spersonalizowanych systemów oświetleniowych. Ray Evo System bazuje przy tym na kilku rodzinach reflektorów znanych z oferty firmy Labra:

  • Stik - reflektor w formie tuby o średnicy 25 i 35 mm plus nowy rozmiar 55 mm;
  • Geit Flat - dyski o średnicy 115 mm, nowość w systemie;
  • Stik Zwis - zwieszane tubki o różnych długościach i średnicach 16, 25 i 35 mm; to kolejna nowość w systemie;
  • Shift On Move - prostokątne ruchome reflektorki z poczwórną optyką;
  • Shift In - liniowe reflektory typu downlight z czteroma lub ośmioma punktami świetlnymi.

Moduły punktowe dostępne są w wersjach z jednym lub z dwoma źródłami światła. Reflektory mogą być zaś umiejscowione zarówno na środku, jak i z lewej bądź prawej strony modułu.

A jak wygląda zestawianie poszczególnych elementów Ray Evo System w większe kompozycje świetlne? Przede wszystkich moduły są łatwo zaklikiwane w profilu głównym, a pomiędzy sobą łączone za pomocą złączek systemowych. Zapewnia to łatwy i sprawny montaż oraz skutecznie eliminuje potencjalne pomyłki. Każdy z modułów ma osobny zasilacz, dlatego może być niezależnie obsługiwany. Jeden obwód elektryczny w Ray Evo System to ponad 1000 W mocy obciążeniowej, czyli zainstalowanych modułów. Daje to ogromne możliwości oświetleniowe, jeśli chodzi o rozdzielenie mocy na punkty świetlne o różnych funkcjach. Warto też podkreślić, że Ray Evo System można łatwo zintegrować z systemem cyfrowego sterowania oświetleniem DALI, czyli włączyć w instalację smart home. Dzięki temu można wygodnie dostosowywać natężenie światła do bieżących potrzeb.

Oprawy w wersji systemowej, takie jak Ray Evo System, otwierają szerokie możliwości w zakresie projektowania oświetlenia. Dzięki prostej w montażu i łączeniu konstrukcji modułowej pozwalają stworzyć spójny wizualnie, atrakcyjny wzorniczo, a przede wszystkim maksymalnie funkcjonalny system oświetleniowy. Ray Evo System doskonale sprawdza się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w biurach, recepcjach, salach konferencyjnych czy ciągach komunikacyjnych.

Więcej informacji: https://labra.pl/

Nadesłał:

Daniel Działa

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl