Szkoła zawodu KAN


2015-04-30
Poznanie praktycznej strony zawodu, dla najlepszych płatne staże, a docelowo nawet szansa na zatrudnienie – to główne założenia „Szkoły KAN”. Właśnie ruszył kolejny etap tego edukacyjno – zawodowego, autorskiego projektu. To zarazem już druga edycja tego programu.

Program „Szkoła KAN” jest ściśle ukierunkowany na współpracę z placówkami oświatowymi, zapewniający młodym ludziom przygotowanie zawodowe. Do udziału w nim firma zaprosiła  Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Białymstoku oraz Zespół Szkół Mechanicznych z ul. Broniewskiego, szkoły, z którymi współpracuje od wielu lat.

- Tworząc program połączyliśmy wiedzę książkową z praktyką, która w bezpośredni sposób przekłada się na gotowy wyrób. Krok po kroku, podręcznikowe wzory i formuły, nabierają więc wymiaru wytworzenia realnego produktu – informuje Jan Kaczan, V-ce prezes zarządu KAN.

Jak podkreśla przedstawiciel spółki, dzięki uczestnictwie uczniowie zyskują szansę praktycznego zweryfikowania swojej wiedzy i rozwoju konkretnych umiejętności zawodowych. - Firma zaś otrzymuje możliwość zebrania informacji na temat zaangażowania poszczególnych uczniów i wyłonienia do pracy tych najlepszych - dodaje.

Program ma wesprzeć młodych ludzi w świadomym wyborze ścieżki zawodowej i poznaniu przyszłego środowiska pracy. „Szkoła KAN” jest skierowana do uczniów III i IV klasy o kierunku „technik-mechatronik”, kształcących przyszłych operatorów maszyn CNC. Program ruszył we wrześniu 2013 roku. W obecnym roku szkolnym realizowana jest jego druga edycja.

„Szkoła KAN” składa się z czterech etapów. Pierwszy odbył się w październiku. W ramach tego etapu uczniowie zwiedzali firmę, poznawali linie produkcyjne i technologie, rozmawiali też z pracownikami na temat warunków przyjęcia do pracy i rekrutacji. Drugi etap, zrealizowany w lutym br., to praktyki zawodowe na wydziałach produkcyjnych. Wzięło w nich udział łącznie 20 uczniów – po 10 z III i IV klasy.

W ubiegłym tygdoniu rozpoczął się natomiast III etap. W ramach tej fazy projektu uczniowie zapoznają się ze specjalistyczną prezentacją, przygotowaną w oparciu o założenia programowe szkoły. Eksperci firmy opowiedzą m.in. o projektowaniu procesu wtrysku z uwzględnieniem doboru technologii, maszyn i narzędzi, urządzeń pomiarowych, oprogramowania CNC, połączeń hydraulicznych i pneumatycznych.

Ostatnim etapem programu będzie płatny, wakacyjny staż, do którego zostaną zaproszeni najlepsi i najbardziej aktywni „absolwenci „Szkoły KAN”.

Zdaniem Niny Klebus - dyrektor ZSZ nr 2 – już we wstępnej fazie rozmów, było jasne, że ten nowatorski projekt, doskonale wpisze się w system kształcenia zawodowego.

- Uczniowie mieli możliwość porównania programowych teorii z realną produkcją. Na etapie praktyk zawodowych mogli zastosować i pogłębić wiedzę i umiejętności wyniesione ze szkoły w rzeczywistych warunkach pracy. Dzisiaj mogę powiedzieć, że trzeba nam więcej takich programów i pracodawców – zaznacza.

Jak zapewnia prezes Jan Kaczan, po zakończeniu wakacyjnego stażu wybrane osoby, wyróżniające się wiedzą i zaangażowaniem, mają szansę otrzymania propozycji pracy w KAN sp. z o.o.



Nadesłał:

publicum

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl