Szpital im. Witolda Orłowskiego inwestuje w sprzęt do chirurgii plastycznej


2011-04-08
Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie zakupił endoskopowy tor wizyjny wraz z dwoma zestawami narzędzi endoskopowych. Urządzenie wykorzystywane jest do zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej od początku marca.
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie zakupił endoskopowy tor wizyjny wraz z dwoma zestawami narzędzi endoskopowych. Urządzenie wykorzystywane jest do zabiegów z dziedziny chirurgii plastycznej od początku marca, a zabiegi refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia. Sprzęt został dostarczony przez firmę MEDIM. Zakupiony zestaw wykorzystywany jest do endoskopowego uwolnienia zespołu cieśni nadgarstka
– niezwykle dokuczliwej choroby, objawiającego się
mrowieniem w nadgarstku i w okolicy kciuka, palca wskazującego i środkowego oraz połowy palca serdecznego. Dodatkowymi symptomami schorzenia są: osłabienie chwytu (w skutek czego trzymane przedmioty np. wypadają z ręki) oraz nasilanie objawów
w nocy – ulgę w dokuczliwym bólu przynosi opuszczenie ręki poniżej linii ciała. Bagatelizowanie objawów prowadzić może do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu, prowadząc do obniżenia sprawności ręki, bólów nocnych, drętwień i zaburzeń czucia. Zabieg uwolnienia zespołu cieśni polega na przecięciu troczka zginaczy i odbarczeniu nerwu pośrodkowego z ucisku, (jest to tzw. dekompresja nerwu).
Dodatkowym wykorzystaniem zakupionego zestawu będzie dekompresja nerwu łokciowego w rowku łokciowym, lub w  kanale Guyona. Jest to warte podkreślenia, ponieważ dotychczas zabiegi te bardzo rzadko były przeprowadzane przy wykorzystaniu tego rodzaju sprzętu – mówi doc. Bartłomiej Noszczyk, ordynator Oddziału Endoskopowej Chirurgii Plastycznej.  Użycie technik endoskopowych wiąże się z większym komfortem pracy dla lekarza, jak i wymiernymi korzyściami dla operowanych:Zalety zakupionego sprzętu odczują przede wszystkim pacjenci. Zastosowanie sprzętu endoskopowego, a więc technik małoinwazyjnych, pozwala na przeprowadzenie zabiegu poprzez małe cięcie, przez które wprowadzane jest urządzenie. Dzięki temu pacjent nie ma dużej blizny i pooperacyjnych dolegliwości – podkreśla doc. Bartłomiej Noszczyk - Dodatkowymi atutami zastosowania sprzętu będzie szybsze odzyskanie sprawności po operacji, mniejszy ból ale przede wszystkim znaczące podniesienie bezpieczeństwa zabiegu, dzięki zastosowaniu podglądu endoskopowego. Wprowadzona do ciała pacjenta kamera, pozwala na dokładną obserwację operowanego miejsca w kolorze oraz w kilkakrotnym zbliżeniu. Dzięki temu lekarz ma szansę na przeprowadzenie dokładnej diagnozy i podjęcie najlepszej decyzji, odpowiadającej danej sytuacji – kończy ordynator Oddziału Endoskopowej Chirurgii Plastycznej. Pierwsza operacja przy użyciu sprzętu dostarczonego przez MEDIM odbyła się w październiku 2010. Urządzenie jest w stałym użyciu. Wprowadzanie nowoczesnych technologii  możliwe jest dzięki refundacji ze środków NFZ.

Nadesłał:

MultiComm

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl