Trening funkcjonalny – jak dobrać dobry sprzęt?


Trening funkcjonalny – jak dobrać dobry sprzęt?
2015-05-05
Trening funkcjonalny wpływa na poprawę sylwetki, korygowanie wad postawy oraz zmniejsza ból mięśniowy, spowodowany niewłaściwymi nawykami utrzymywania postawy ciała. Jego przeprowadzenie możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniego sprzętu do treningu funkcjonalnego.
 
Moda na bycie fit na dobre zagościła w świadomości społeczeństwa, siłownie cieszą się ogromną popularnością, a Internet obiegają filmiki z licznymi ćwiczeniami fizycznymi. Treningi funkcjonalne ze względu na wszechstronne właściwości oraz użycie różnorodnego sprzętu przyciągają rzesze fanów. Czy taki trening można przeprowadzić samemu w domu? Gdzie można dostać sprzęt do treningu funkcjonalnego?

Na czym polega trening funkcjonalny?

Trening funkcjonalny imituje ruchy wykonywane na co dzień. Polega na wykonywaniu ćwiczeń wielostawowych, czyli złożonych, przy użyciu specjalnych przyrządów. Użycie określonego sprzętu do ćwiczeń odróżnia trening funkcjonalny od innych treningów, zastosowanie przyrządów znacząco wpływa na rezultat wysiłku. Ćwiczenia ze sprzętem do treningu funkcjonalnego kształtują ciało, wpływają na wzmocnienie mięśni, odciążają kręgosłup. Wysiłek wynikający z pracy przy sprzęcie do treningu funkcjonalnego uaktywnia wszystkie rodzaje włókien mięśniowych oraz poprawia działanie układu krążenia. W przeciwieństwie do treningu kulturystycznego, w funkcjonalny poprawia gęstość mięśni i ich napięcie, nie wpływa na wzrost objętości masy. Trening funkcjonalny jest zatem bardzo zdrowy, a solidna praca z użyciem dopasowanych przyrządów gwarantuje oczekiwane rezultaty.

Jakie sprzęty potrzebne są do treningu funkcjonalnego?

Trening funkcjonalny pobudza nasze ciało do pracy, sprzęty umożliwiają wykonywanie różnorodnych kombinacji ćwiczeń.
 
W treningu funkcjonalnym wykorzystuje się między innymi:

  • sztangi i sztangiełki,
  • worki bułgarskie,
  • worki z piaskiem,
  • piłki lekarskie,
  • piłki BodyBall,
  • piłki bosu,
  • kettlebells,
  • płotki,
  • drabinki koordynacyjne,
  • oporniki,
  • taśmy TRX,
  • platformy plyometryczne.

Wyżej wymienione przyrządy to tylko wybrane, podstawowe elementy wykorzystywane w treningu funkcjonalnym. W zależności od indywidualnych potrzeb stosuje się odpowiedni sprzęt. Wiele klubów fitness przygotowuje specjalne sprzęty odpowiadające na oczekiwania klientów. Najważniejsze, by dobrać sprzęt dostosowany do problemu osoby ćwiczącej.

Czy każdy może ćwiczyć ze sprzętem do treningu funkcjonalnego?

Sprzęt do treningu funkcjonalnego dostosowany jest do potrzeb ćwiczącego, nie powoduje uszkodzeń kręgosłupa czy innej partii działa, jego zastosowanie pobudza i wzmacnia mięśnie. Wykorzystywany jest w rehabilitacji oraz ćwiczeniach dla sportowców. Jest w pełni bezpieczny dla zdrowia, każdy może wykonywać ćwiczenia ze sprzętem do treningu funkcjonalnego. By dostosować trening do naszych potrzeb warto przed wysiłkiem skonsultować się z rehabilitantem lub trenerem osobistym. Porada specjalisty nakieruje nas konkretne ćwiczenia przy wybranym sprzęcie. Zaleca się, by trening powtarzać dwa razy w tygodni. Taka częstotliwość w pełni umożliwia szybką widoczność rezultatów ćwiczeń.

Trening funkcjonalny można przeprowadzić samemu w domu, wystarczy zainwestować w ulubiony sprzęt do ćwiczeń, który dobieramy według indywidualnych potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że podczas treningu najważniejsze są nasze chęci. Bez samodyscypliny nie osiągniemy wymarzonego celu, nawet jeśli pomaga nam w tym sprzęt do treningu funkcjonalnego.
 
-------
NRG-EX  
http://nrg-ex.pl/
office@nrg-ex.pl 
+48 796 900 109 

Nadesłał:

ivona

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl