Tresura psa-czy warto? Czym jest tresura?


Tresura psa-czy warto? Czym jest tresura?
2019-09-05
Tresura psa to konsekwentne uczenie go konkretnych zachowań i nawyków, które pies ma powielać w określonych warunkach w przyszłości. Tresowanie naszego pupila jest formą nauki jego zachowań. Pies jako członek rodziny powinien wykazywać niektóre zachowania jako odzwierciedlenie dobrych manier.

Wielu właścicieli decyduje się na wytresowanie swojego psa z kilku powodów. Pierwszym  nich są potrzeby właścicieli, gdyż pies często ma być pomocnikiem w domu. Po drugie tresowane są często psy wystawowe lub terapeutyczne. Innym celem tresury jest po prostu zabawa i chęć nauczenia psa kilku sztuczek.

Tresura psa odbywa się najczęściej na zasadzie odruchu Pawłowa czyli wyuczonych odruchów. Odbywa się to na zasadzie stymulacji np: słuchu, aby pies po usłyszeniu konkretnej komendy wykonał konkretne zadanie. Tresura psów terapeutycznych i psów przewodników

Niektóre konkretne rasy psów przeznaczone są do tzw. dogoterapii. Jest to terapia psami, które powodują u pacjenta wzrost endorfin, chęć działania i obniżenie negatywnych emocji takich jak stres czy lęk. 

Dodatkowo psy terapeutyczne pomocne są w pracy z dziećmi chorymi na m.in autyzm, zespół Downa czy niepełnosprawność psychiczną lub fizyczną.

Specjalistyczne szkolenia przechodzą także psy, które pracować mają np: z osobami niewidomymi. Uczone są pewnych zachowań mających na celu pomoc osobom niewidzącym lub niedowidzącym w prawidłowym funkcjonowaniu.

Taka tresura jest najbardziej moralna i potrzebna, gdyż pies oprócz tego, że staje się przyjacielem, jest też wspaniałym towarzyszem, pomocnikiem i przewodnikiem.Co na to weterynarz?

Tresura psa najczęściej powoduje, że spędzamy więcej czasu z naszym pupilem, przez co wzmacniają się więzi ze zwierzęciem. Taki pies bardziej przywiązuje się do swojego właściciela oraz szanuje jego pozycję w stadzie jako przywódcy - mówi weterynarz z vetpassion.Czy warto tresować psa dla zabawy?

Ważnym pytaniem odnośnie tresury psa jest to, czy warto tresować go tylko i wyłącznie dla celów zabawowych.

Jeśli tresujemy psa w sposób odpowiedzialny i nie narażamy go na stres oraz serwujemy mu dzięki temu porcję zabawy, tresowanie jest jak najbardziej moralne. Jednak w przypadkach, gdzie pies mimo powtarzanej tresury i komend nie wykazuje chęci, nie powinniśmy go męczyć i stresować.

Wiele ras psów jest oporna na tresowanie i tych zwierząt nie powinno się wystawiać na dodatkowy stres. Pies odczuwa każdą emocję tak samo jak człowiek, przez co usilne tresowanie i presja moga spowodować u niego lęk, stres i wycofanie.

Warto rozważyć tresowanie psa, jednak gdy nie jest ono potrzebne powinno się z niego zrezygnować, aby nie fundować psu niepotrzebnych negatywnych emocji.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl