Uniwersalna adaptacja kotłowni z kominem zapasowym
Jawar opracował nowy komin, który jest kompletnym rozwiązaniem dla kotłowni w momencie braku decyzji co do jednego typu urządzenia grzewczego.
W wielu projektach domów, architekci z góry zakładają jakie urządzenie grzewcze zostanie zastosowane w danej kotłowni. Odpowiednio – w małej gaz, z kolei w większej na paliwa stałe. Jednak w obydwu rozwiązaniach inwestor może napotkać na problem związany z brakiem odpowiedniej infrastruktury. Należy zatem zastanowić się jaki system wybrać, aby był odpowiedni do panujących w domu warunków, a tym samym, który pozwoli na uniwersalną adaptację kotłowni. Odpowiedzią może być komin zapasowy.
Wielu inwestorów planując budowę domu korzysta z już gotowych projektów, w których każde pomieszczenie jest odpowiednio zaplanowane. Może rodzić to sporo komplikacji, zwłaszcza w zakresie kotłowni – która jest jednym z kluczowych pomieszczeń w domu. Narzucone z góry podłączenie do konkretnego urządzenia grzewczego może stwarzać problem techniczny dla domowników, m.in. z powodu braku odpowiedniej infrastruktury, jak na przykład podłączenia gazu. W tego typu sytuacji nie należy także zapominać o dobraniu odpowiedniego systemu kominowego, który pozwoli zachować niezależność energetyczną. Na rynku dostępnych jest wiele kominów o uniwersalnym zastosowaniu, jednak do żadnego z nich nie można podłączyć dwóch różnych kotłów i żaden z nich nie może pracować jednocześnie z dwoma różnymi urządzeniami. Rozwiązaniem tego problemu może być komin zapasowy.
Firma Jawar opracowała komin, który daje możliwość uniwersalnej adaptacji kotłowni do indywidualnych potrzeb. Jawar Kompakt łączy trzy kominy w jednej bryle – komin ceramiczny dla urządzeń opalanych paliwem stałym, wkład stalowy zamontowany w odrębnym kanale dla kotłów gazowych oraz kanał wentylacyjny do odprowadzania zużytego powietrza z pomieszczenia (kotłowni). Takie połączenie jest kompletnym rozwiązaniem dla kotłowni w momencie braku decyzji co do jednego typu urządzenia grzewczego. Układ opiera się na dwóch systemach: Jawar Uniwersal Plus oraz kwasoodpornych wkładach stalowych. Całość systemu Jawar Kompakt obudowana jest jednolitym pustakiem perlito-betonowym. Najważniejszą funkcją komina jest jego niezależność w stosunku do rodzaju ogrzewania. Dwuciągowy system sprawia, że w jednym kominie zawarte są dwa kominy spalinowe, które mogą pracować niezależnie od siebie. – Dzięki zastosowaniu Jawar Kompakt inwestor nie musi na etapie budowy decydować o zastosowaniu konkretnego urządzenia grzewczego. Co istotne, pozwala również na uniwersalne dostosowanie komina do późniejszego projektowania kotłowni, gwarantując możliwość jej dowolnej adaptacji – tłumaczy Paweł Jarzyński, Prezes zarządu firmy Jawar.
W okresie grzewczym na terenie całej Polski zdarzają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Posiadacze ogrzewania gazowego są wówczas całkowicie pozbawieni źródła ciepła w swoich domach. Dysponując dodatkowym kominem możemy zamontować prosty kociołek na paliwa stałe i dogrzewać się w tym okresie. Działa to również w drugą stronę. Ogrzewając się kotłem na paliwa stałe nie możemy na dłuższy czas opuścić domu, w obawie o utratę uzyskanego już ciepła. Komin awaryjny daje możliwość podłączenia kotła gazowego, który ogrzeje dom w czasie wyjazdu czy dłuższego urlopu. Obydwa rozwiązania generują koszty z tytułu zakupu dodatkowego urządzenia grzewczego. Mogą się one szybko zamortyzować lub wielokrotnie zwrócić, w momencie pozostawienia domu z niedziałającym ogrzewaniem w czasie największych mrozów. Komin zapasowy to również możliwość płynnego przejścia z jednego rodzaju ogrzewania na drugie, gdy wzrosną ceny paliw lub w przerwie ich dostawy. Podobne systemy kominowe od wielu lat z powodzeniem wykorzystywane są w całej Europie – w Polsce to rozwiązanie zaczyna być popularne i cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Nadesłał:
Paulina Świat
|