W IKEA #PomagamyRazem i nie zapominamy o strategicznym celu, jakim jest zrównoważony rozwój
Realizując założenia strategii zrównoważonego rozwoju „People & Planet Positive” IKEA (Grupa Ingka) inwestuje w zrównoważone źródła energii i wspiera lokalne społeczności, aby tworzyć lepszą przyszłość dla nas wszystkich.
Prognozowane w najbliższych latach deficyty energetyczne w połączeniu z suszą i skutkami pandemii koronawirusa wymagają podejmowania kolejnych działań, które pomogą w przygotowaniu się na te przyszłe zagrożenia.
#greenrecovery
W ramach założeń strategii zrównoważonego rozwoju IKEA dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej przed 2030 rokiem. Od wprowadzenia strategii firmy „People & Planet Positive”
w 2012 roku, neutralizacja wpływu człowieka na środowisko stała się tematem ważnej dyskusji ekspertów z całego świata, jak np. raportu IPCC z 2018 roku, opisującego katastrofalne konsekwencje wpływu ludzkości na zmiany klimatu. Także teraz, w dobie nadchodzącego kryzysu wynikającego z pandemii COVID-19, IKEA podtrzymuje swoje zobowiązania dotyczące zrównoważonego rozwoju.
Wierzymy, że wyjątkowe czasy wymagają wyjątkowej współpracy. Teraz bardziej niż kiedykolwiek globalna społeczność musi współpracować w celu odbudowy gospodarki, na którą COVID-19 wywarł głęboki wpływ. IKEA pozostaje wierna swojemu celowi neutralności klimatycznej do 2030 i porozumieniu paryskiemu. Gdy Unia Europejska stara się wyjść z kryzysu, wspieramy budowę tętniącej życiem, odpornej i ekologicznej gospodarki, która jest neutralna dla klimatu – mówi Jesper Brodin,
CEO Ingka Group.
Ingka Group dołączyła do porozumienia Green Recovery Alliance, by jeszcze skuteczniej realizować plany wsparcia powrotu gospodarki na tory sprzed pandemii koronawirusa, przy kategorycznym uwzględnieniu priorytetów zrównoważonego rozwoju.
Energetyka w obliczu nadchodzących wyzwań i ograniczeń
Zrównoważone podejście IKEA zyskuje na znaczeniu także w obliczu nadciągającej w Polsce suszy. Brak wody poważnie wpłynie na funkcjonowanie lokalnych społeczności. Związany z nim wzrost cen żywności odczują wszyscy Polacy. Spodziewane są ogromne straty w rolnictwie – w latach 2018 i 2019 wyniosły one odpowiednio 3,5 i 3 mld zł. Susza to również poważne zagrożenie dla energetyki konwencjonalnej. Sektor ten wykorzystuje ogromne ilości wody do chłodzenia bloków węglowych. Wzrost średnich temperatur oznacza powszechne zwiększenie wykorzystania klimatyzacji oraz wentylatorów, co znów drastycznie przełoży się na zużycie energii.
W 2020 roku Ingka Group osiągnęła swój cel, aby produkować tyle zielonej energii, ile sama konsumuje w swoich operacjach. Globalnie IKEA zainwestowała dotąd blisko 2,5 miliarda euro
w rozwój OZE, w tym lądową i morską energię wiatrową i słoneczną, a w Polsce ponad 250 mln euro od 2011 roku. Farmy wiatrowe IKEA w Polsce są drugim co do wielkości portfolio odnawialnych źródeł energii Grupy Ingka na świecie. Od 2016 roku na terenie Polski działa
80 turbin wiatrowych ulokowanych na sześciu farmach. Pozwala to na redukcję emisji CO2 o około 450 000 ton rocznie. Polskie farmy wiatrowe IKEA wytwarzają w ciągu roku do 470 GWh energii. Odpowiada to średniemu zużyciu prądu przez prawie 188 tysięcy gospodarstw domowych. Dodatkowo firma wprowadziła dla swoich klientów w Polsce możliwość zakupu i instalacji paneli fotowoltaicznych dla domów jednorodzinnych.
Jesteśmy świadomi tego, że nadchodzące miesiące będą bardzo trudne dla całej polskiej gospodarki, nie tylko z powodu sytuacji epidemiologicznej, ale również suszy, która staje się coraz bardziej odczuwalna i może wpłynąć na bezpieczeństwo energetyczne kraju. Dostęp do stabilnych dostaw energii jest fundamentem zdrowej gospodarki. Spodziewane w Polsce wysokie temperatury oraz susza wymagają odpowiedzialnego podejścia zarówno ze strony biznesu, jak i lokalnych społeczności. Jako Grupa Ingka już kilka lat temu przewidzieliśmy zagrożenia związane z transformacją energetyczną
i zmianami klimatu, z którymi mamy do czynienia obecnie i rozpoczęliśmy proces transformacji firmy
w kierunku zminimalizowania ich wpływu. Ponadto w naszych działaniach pamiętamy o najbliższym sąsiedztwie i podejmujemy kroki, aby pomagać społecznościom, w obrębie których funkcjonujemy. Tak jest i tym razem w ramach zaangażowania się farm wiatrowych na rzecz zapobiegania
w rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusa – mówi Mariusz Podgórski, Kierownik ds. energii
i klimatu w IKEA Retail.
Realizując globalne założenia strategii „People & Planet Positive”, firmy należące do Grupy Ingka dążą do zapewnienia pomocy lokalnym społecznościom stojącym w obliczu suszy, kryzysu energetycznego oraz skutków pandemii koronawirusa. W Polsce IKEA przeznaczyła na wsparcie budżet o wysokości 1 miliona euro. Pomoc w ramach przekazanych środków jest już realizowana w postaci produktów dla służby zdrowia, gmin tworzących centra kwarantanny (około 40 gmin już objętych pomocą) czy organizacji pozarządowych m.in. pomagających osobom bezdomnym.
Dodatkowo również farmy wiatrowe IKEA przyłączyły się do inicjatywy, wyposażając w niezbędne produkty 4 lokalizacje w swoim bezpośrednim sąsiedztwie – w Wieluniu, Przemyślu oraz powiatach przemyskim i lubartowskim. Jest to kontynuacja działań zaangażowania społecznego farm w lokalnych społecznościach związanych z tymi inwestycjami – w 2019 roku IKEA sfinansowała instalacje fotowoltaiczne dla 6 szkół w tychże miejscowościach, stawiając na zieloną energię, oszczędności i edukację ekologiczną.
Nadesłał:
a.wasilewska
|