Wentylacja hybrydowa
W większości pomieszczeń powietrze oczyszczane jest dzięki działaniu tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Czy ten system nie jest już jednak przestarzały? Zanim zainwestujemy w wentylację, warto przejrzeć nowsze rozwiązania.
Wentylacja grawitacyjna ma więcej wad niż zalet, a przekonać się o tym może każdy kto korzysta z jej działania. Przede wszystkim jest to bardzo tradycyjny system i jako najstarszy sposób na oczyszczanie powietrza nie sprawdza się we wszystkich warunkach. Wentylacja naturalna jest uzależniona od pogody i przy wysokich temperaturach w lecie w ogóle nie działa. Takie problemy rozwiązuje zastosowanie wentylacji hybrydowej.
Działanie
Wentylacja hybrydowa powstała przede wszystkim po to, żeby zmniejszyć koszty zużycia energii. Jest to godne zastępstwo dla poprzednika w postaci wentylacji grawitacyjnej z wielu powodów. Jak wiadomo, tradycyjna wentylacja działa wyłącznie wtedy, gdy pozwalają jej na to warunki atmosferyczne. Aby cały proces poprawnie funkcjonował, musi być zimno i wietrznie a na taką pogodę możemy liczyć tylko jesienią i zimą. Dlatego doskonałą alternatywą dla wentylacji grawitacyjnej jest bardziej zaawansowana technologicznie wentylacja hybrydowa. Jest ona tak naprawdę połączeniem wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Jej używanie gwarantuje stałą wymianę powietrza w domu przy ograniczeniu kosztów eksploatacji. Jej działanie opiera się w zależności od warunków w sposób naturalny: dopóki powietrze wypływa przez przewód wentylacyjny lub mechaniczny w przypadku chwilowej niedyspozycji ciągu kominowego czy też zbyt wysokich temperatur uruchamia się silnik.
Dobry sposób na świeże powietrze
Dzięki połączeniu dwóch systemów: mechanicznego i grawitacyjnego, wentylacja hybrydowa stała się doskonałym kompromisem pod każdym względem. Podciśnienie wytwarzane przez hybrydowe nasady kominowe są porównywalne z naturalnym ciągiem kominowym. Spaliny są odpowiednio odprowadzane, a dzięki temu domownicy mogą się cieszyć świeżym powietrzem. Funkcjonowanie takiego wentylatora może być automatyczne i odbywać się za pomocą specjalnego modułu, który steruje prędkością przepływu powietrza. Istnieje również ręcznego sterowania wentylatora. Bez względu na użytkowanie, nasady hybrydowe trzeba serwisować. Warto w tym celu zapoznać się z zaleceniami producenta naszego wentylatora, niemniej jednak przegląd wentylacji powinien odbyć się nie rzadziej niż raz na rok. Taki proces polega na oczyszczeniu urządzenia oraz sprawdzeniu jego wydajności.
Artykuł powstał przy współpracy z DobraWentylacja.pl
Nadesłał:
redaktorka
|