Wiosna w mieszkaniówce


2011-03-10
Równe tempo wprowadzania na rynek nowych inwestycji zaowocowało dużym wyborem, nawet gotowych lokali. Głównym kryterium przy zakupie stała się cena całkowita mieszkania.


Ograniczone finansowanie w bankach ma bezpośrednie przełożenie na rodzaj mieszkań, jakie inwestorzy wprowadzają do oferty rynkowej.         

Nieznaczne ożywienie na rynku nieruchomości jest widoczne przede wszystkim w dużych miastach. Większość regularnie pojawiających się, nowych inwestycji to projekty wstrzymane w czasie zastoju. Nowe osiedla powstają najczęściej małymi etapami i w przeważającej mierze należą do segmentu mieszkań popularnych. Analitycy szacują, że w tym roku na rynek trafi więcej mieszkań niż w roku minionym.

Bank narzuca kryterium wyboru

Klientami deweloperów są głównie osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie. Do rzadkości należą nabywcy, którzy inwestują w nieruchomości lub zamierzają je wynająć. O wyborze mieszkania decyduje zdolność kredytowa. Powierzchnia lokalu i cena 1 mkw. mają dla poszukujących lokum znaczenie, ale przede wszystkim liczy się całkowita wartość lokalu. Ważne ile musimy pożyczyć, by kupić mieszkanie i czy po wprowadzeniu zasad rekomendacji T, bank udzieli nam potrzebnej pożyczki. Jak podaje Związek Banków Polskich, średnia wysokość udzielonego kredytu hipotecznego w roku 2010 wyniosła 205 tys. zł.  

Największym zainteresowaniem, ze względu na cenę, cieszą się mieszkania z niższej półki. Rośnie popyt na niewielkie jedno- i dwupokojowe lokale. Najszybciej znikają z rynku, jeśli ich powierzchnia nie przekraczała 55 mkw. Dlatego deweloperzy oferują więcej takich mieszkań w nowych projektach. – W prowadzonym teraz kolejnym etapie realizacji osiedla Alpha zaproponowaliśmy dwupokojowe mieszkania od 34 mkw. Właśnie to one okazały się hitem sprzedażowym. W ofercie mamy też lokale trzypokojowe o powierzchni od 49 mkw. ponieważ mniejszy metraż znacznie bardziej odpowiada teraz potrzebom kupujących – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.  

Mniejsze będą droższe

Mieszkania w nowych projektach są nieco tańsze niż w poprzednich latach. W Warszawie najwięcej mieszkań, które zostaną ukończone w roku bieżącym kosztuje 7 – 8,9 tys. zł. Niestety ostatnio koszty budowy idą w górę, dlatego trudno spodziewać obniżek cen. Część materiałów budowlanych w ciągu ostatniego półrocza zdrożała o 10 -15 proc. Na ceny mieszkań w najbliższym czasie wpływ będą miały również rosnące ceny gruntów.

Analitycy oceniają, że w tym roku małe, kompaktowe mieszkania, które są najbardziej poszukiwane na rynku mogą zdrożeć nawet o kilkanaście procent. Natomiast w przypadku dużych i drogich lokali, które od dawna nie mogą znaleźć właściciela będzie można liczyć na duże przeceny.

Spory wybór

Jak szacuje firma Reas, w całym kraju dostępnych jest ok. 39 tysięcy nowych mieszkań, a co czwarte jest gotowe. Oferta deweloperska w stolicy wynosi to 16 tys. lokali, w tym 4 tys. oddanych do użytku. Specjaliści szacują, że na największym, stołecznym rynku pierwotnym oddanych zostanie w tym roku ok. 7,7 tys. mieszkań.

Z podsumowania serwisu Tabelaofert.pl. wynika, że Katowice (84 proc.) i Warszawa (76 proc.) już od kilku miesięcy notują największy wskaźnik wyprzedania oferty deweloperskiej. W Trójmieście i Łodzi sprzedało się 70 proc. mieszkań. Najwięcej lokali czeka na właścicieli w Poznaniu, gdzie deweloperom udało się wyprzedać niewiele ponad połowę aktualnej oferty.

W styczniu tego roku deweloperzy rozpoczęli budowę o 54 proc. więcej mieszkań niż w styczniu 2010 roku, wynika z zestawień GUS. Nastąpił jednak spadek liczby wydanych zezwoleń na budowę o 7,8 proc.  

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży. Firmą zarządza grupa ludzi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach.  Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.        

Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago. Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie. RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne.

Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim. Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich  i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.

Dodatkowe informacje:
PRESTIGE PUBLIC RELATIONS
prestigepr@prestigepr.pl   
tel. 022 620 28 29
www.prestigepr.pl  
               

Nadesłał:

RED-Real Estate Development
http://www.red-development.pl/deweloper/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl