Wizualizuj swoje sukcesy


2019-05-11
Co wspólnego ze sportem ma psychologia? Osoby, które chcą odnosić sukcesy, muszą to wiedzieć. Warto też znać skuteczny sposób na zwyciężanie, czyli wizualizację.

Sukces to nie tylko rezultat wielu godzin treningu, dobrej formy i umiejętności. Tak samo wysportowane osoby mogą osiągać różne rezultaty. Sukces siedzi w głowie. Ma związek z myślami i z emocjami. Tego, jak to wykorzystać, uczy psychologia sportu. Wizualizacja to jedno z jej narzędzi. Pomaga odnosić zwycięstwa nad innymi i zyskiwać dobre wyniki.

Psychologia sportu pomaga zwyciężać

Do zwyciężania potrzeba: nastawienia na sukces, motywacji, wiary w siebie, wytrwałości, uporu. I wszystko to wchodzi w zakres psychologii sportu. Cała wiedza zgromadzona przez ten dział psychologii nie byłaby tak skuteczna, gdyby nie konkretne narzędzia. Jednym z nich jest wizualizacja sukcesu. Pomaga ona pośrednio i bezpośrednio. Bezpośrednio, bo przygotowuje umysł do określonego działania, oddziałuje na mięśnie, wzmacnia umiejętności. Pośrednio, ponieważ wizualizacja sukcesu wzmacnia motywację, chęć odniesienia sukcesu, mobilizuje do działania. Wielokrotne odtworzenie czegoś w głowie to sposób na redukcję stresu.

Jak wizualizować osiągnięcie sukcesu

By zadziałało, wizualizację trzeba wykonywać systematycznie. Zacząć trzeba od osiągnięcia stanu uspokojenia umysłu i relaksu. Później trzeba odtworzyć wszystko w głowie. Psychologia sportu zaleta przy tym dokładność, zaangażowanie jak największej ilości zmysłów i odczuwanie pozytywnych, wzmacniających emocji. Sukcesem mogą być zwycięstwa uwieńczone nagrodami, pokonywanie rywali. Może chodzić i o osobiste, bardziej szczegółowe. Dla niektórych osób celem jest trafianie do kosza.

Przykładowa wizualizacja - rzuty do kosza

Trzeba zobaczyć, jak spokojnie podchodzi się do kosza, kozłuje piłką, jak w skupieniu raz za razem rzuca się ją i udaje się trafić. Trzeba poczuć pracę mięśni, usłyszeć w wyobraźni hałas na sali. Po serii dobrych rzutów pojawia się uczucie satysfakcji. I to uczucie także należy poczuć.

Psychologia sportu to jedna z dziedzin wiedzy psychologicznej. Jest to wiedza obszerna, a dla sportowców o dużym znaczeniu. I dla tych, którzy zajmują się sportem zawodowo, i dla tych, dla których sport jest sposobem na dbanie o siebie. Psychologia sportu nie oznacza, iż można pominąć fizyczne treningi. Wypracowane na jej gruncie sposoby, jak wizualizacja, są cenną pomocą. Ułatwiają osiągnięcie sukcesu.

Nadesłał:

NoweArtykuły

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl