Wózki widłowe – absurdy unijnych przepisów


Wózki widłowe – absurdy unijnych przepisów
2011-03-31
Program „Kapitał ludzki” przeżywa kryzys. Liczba odrzucanych wniosków o pieniądze z unijnego programu wzrosła dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem. Powód? Większość wniosków nie spełnia zasady równości płci przy doborze beneficjentów.

- Mój wniosek odpadł, ponieważ założyłem, że na kurs dla operatorów wózków widłowych przyjdą sami mężczyźni. Bo skąd mam wziąć zainteresowane kobiety? Przyprowadzić je na siłę? - skarży się właściciel firmy szkoleniowej. W podobnej sytuacji są także ci, którzy organizują dokształcanie strażaków czy murarzy. Żeby dostać unijne pieniądze, muszą założyć, że połowę osób zainteresowanych ich ofertą stanowić będą kobiety.

W ciągu roku odsetek odrzuconych wniosków wzrósł z 22 proc. do 41 proc. Powodem był fakt, iż ministerstwo rozwoju regionalnego zdecydowało się dokładniej weryfikować wnioski pod kątem zgodności z zasadą równości płci. W myśl tego zalecenia nie ma w polityce społecznej obszarów, na których nie działa ta zasada. W efekcie przy szukaniu osób chętnych uczestniczyć w kursach dla operatorów wózków widłowych należy sztywno trzymać się parytetu - nawet, jeśli wydaje się to być absurdem.
Trudno nie zgodzić się z opiniami rozgoryczonych beneficjentów. Ale musimy się nauczyć, że pieniądze z UE to nie są łatwe pieniądze. Beneficjenci uważają, że unijne wymagania są wydumane, ale te fundusze są właśnie po to, by je spełnić. Musimy zmniejszać nierówności. Bardzo łatwo wyobrazić sobie kobietę obsługującą wózek widłowy, trudniej jednak nakłonić panie do kursów typowo męskich np. murarskich.
Bezrobotne panie, które skończyły 45 lat, mogą wziąć udział w szkoleniu z zakresu obsługi wózków widłowych i wymiany butli gazowych. Uczestniczki projektu otrzymają za udział w nim wynagrodzenie. Projekt skierowany jest do osób poszukujących zatrudnienia na regionalnym rynku pracy lub zamierzających podnieść, bądź uzupełnić kwalifikacje zawodowe. Nabór, w ramach dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego projektu „Zdobądź nowe kwalifikacje zawodowe" Korzyści
• uprawnienia na wózki widłowe z wymianą butli gazowych,
• certyfikat ukończenia kursu
• wynagrodzenie finansowe za udział w projekcie,
• udział w warsztatach z doradcą zawodowych,
• udział w spotkaniu z potencjalnymi pracodawcami

Nadesłał:

kraskairena

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl