Wózki widłowe - BHP
Wiele się pisze o bezpieczeństwie pracy na wózkach widłowych, i słusznie, takich informacji nigdy za dużo.
Jeżeli nasza praca związana jest z obsługą różnego rodzaju specjalistycznych maszyn w tym wózków widłowych lub urządzeń technicznych, pracodawca musi nam zapewnić bezpieczeństwo w ich używaniu. W art. 215 Kodeksu pracy
, ustawodawca nakłada na pracodawcę obowiązany zapewnienia, aby stosowane maszyny i inne urządzenia techniczne:
1. zapewniały bezpieczne i higieniczne warunki pracy, w szczególności zabezpieczały pracownika przed urazami, działaniem niebezpiecznych substancji chemicznych, porażeniem prądem elektrycznym, nadmiernym hałasem, działaniem drgań mechanicznych i promieniowania oraz szkodliwym i niebezpiecznym działaniem innych czynników środowiska pracy,
2. uwzględniały zasady ergonomii.
3. Wspomniany artykuł w sposób ogólny określa wymagania, jakim powinny odpowiadać konstruowane i budowane maszyny, w tym wózki widłowe, inne urządzenia techniczne, ale także narzędzia pracy. Należy je budować i konstruować w taki sposób, aby zapewniały nie tylko bezpieczne i higieniczne, ale również dogodne warunki pracy oraz zmniejszały uciążliwość w czasie
4. pracy. Urządzenia powinny być dostosowane do właściwości fizycznych i psychicznych człowieka z punktu widzenia zapewnienia Pracodawca ma obowiązek zapewnienia prawidłowej eksploatacji wszystkich urządzeń lub maszyn w miejscu pracy.
Rozporządzenie ministra gospodarki pracy i polityki społecznej z 4 kwietnia 2003 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz.U. z 2003 r. nr 65, poz. 603).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 14 marca 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy ręcznych pracach transportowych (Dz.U. nr 26, poz. 313) wraz z późniejszymi zmianami (Dz.U. nr 82, poz. 930 - obowiązuje od 1 stycznia 2002 r.).
• Rozporządzenie ministra gospodarki i pracy z 8 grudnia 2004 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz.U. nr 265, poz. 2644).
Nadesłał:
kraskairena
|