Współpraca i komunikacja jako fundamenty cyfrowej transformacji
Rosnąca liczba firm pracuje obecnie nad strategiami transformacji cyfrowej, której celem jest zwiększenie wydajności biznesu, jego skalowalności, a także produktywności pracowników. Mówiąc o transformacji cyfrowej mamy na myśli zmianę sposobu pracy osób, wykorzystania danych i procesów.
Technologie odgrywają kluczową rolę we wdrożeniu elastycznego systemu pracy, ale także dostarczają kluczowych informacji, które pomagają minimalizować koszty przedsiębiorstwa. Mimo tego, że zarządy i właściciele firm widzą potencjał w pracy zdalnej, to jednocześnie pozostają pełni obaw, czy to rozwiązanie na pewno się u nich sprawdzi.
Pomimo badań dowodzących, że aż 86% pracowników pracuje bardziej wydajnie na odległość, wielu pracodawców wciąż uważa, że home office spowoduje pogorszenie ducha pracy zespołowej. Dodatkowo badanie Jabra C-Suite[1] z 2019 r. ujawniło problem z ograniczonym zaufaniem menedżerów przyzwyczajonych do tego, że mogą na bieżąco kontrolować efekty pracy.
Tworzenie kultury pracy zdalnej
Rzeczywistość pokazuje, że zdalni pracownicy są często bardziej zaangażowani i produktywni niż ich koledzy pracujący stacjonarnie. Możliwość organizowania sobie czasu pracy oraz jej miejsca to duży komfort dla zatrudnionych. Dla pracodawcy natomiast wiąże się to z możliwością zatrudniania specjalistów z całego świata. Według raportu LinkedIn Talent Trends[2] z 2019 r. liczba ofert pracy, w których wspomina się o elastycznym podejściu pracodawcy do trybu wykonywanej pracy, wzrosła o 78% w stosunku do roku 2016. Firmy, które są otwarte na ten biznesowy trend zapewniają sobie wczesną przewagę rynkową nad konkurentami.
Warunkiem udanej współpracy na odległość jest wybór odpowiednich narzędzi do komunikacji. Takich, które w jak największym stopniu naśladują rzeczywistość. Jako istoty ludzkie w dużej mierze polegamy na komunikacji niewerbalnej. Język ciała odgrywa znaczącą rolę w naszym komunikowaniu się, a nowe technologie współpracy wideo doskonale nas w tym wspierają zwiększając zaangażowanie zdalnie zatrudnionych pracowników.
Inteligentna współpraca
Dzięki rozwijającym się rozwiązaniom wideo, postępom w zarządzaniu przepustowością oraz pojawieniu się platform do współpracy w chmurze spotkania online są znacznie bardziej efektywne niż były jeszcze kilka lat temu. Za sprawą mediów społecznościowych i platform takich jak WhatsApp i Facetime popularność wideo wciąż rośnie przenosząc się na grunt biznesowy. Wprowadzenie do przestrzeni korporacyjnej panoramicznych rozwiązań wideo o polu widzenia 180° jest kolejnym osiągnięciem, które można dalej adoptować, odtwarzając naturalną ludzką perspektywę widzenia, a tym samym umożliwiając prowadzenie kompleksowych spotkań biznesowych.
Pomimo tego, że posiadamy obecnie wiele narzędzi służących utrzymywaniu kontaktu, promowanie pracy zespołowej, spotkań osobistych oraz warsztatów jest nadal bardzo ważne. Szukasz inspiracji na temat tego, jak prawidłowo wprowadzić system pracy zdalnej? Dania jest regularnie podawana jako przykład kraju, w którym panuje elastyczny model pracy. Swoją silną pozycję Dania zbudowała na efektywnej komunikacji, współpracy oraz osobistej odpowiedzialności. W tym samym badaniu przeprowadzonym przez firmę Jabra wykazano, że aż 87% Duńczyków deklaruje, że ma możliwość pracy z domu, co jest najwyższym wynikiem spośród wszystkich badanych krajów.
Nowe technologie a czynnik ludzki
W przeszłości panowało dość uniwersalne podejście do edukacji i życia zawodowego. Na szczęście, przy udziale nowych technologii, które otwierają przed nami nowe możliwości, nasze postrzeganie miejsca pracy i kultury organizacyjnej zdecydowanie się zmieniło.
Pochodzimy z różnych środowisk i pięknie się między sobą różnimy, także pod względem psychologicznym. Także to jak przetwarzamy informacje odbywa się w różny sposób. W nowej rzeczywistości biznesowej, zarówno introwertycy, jak i ekstrawertycy mogą wykorzystać swoje mocne strony.
Ostatecznie w pracy zdalnej chodzi o wypracowane równowagi, zapewnienie pracownikom możliwości rozwoju w dowolnym scenariuszu, większej swobody działania, ale także o dostarczanie narzędzi, które pomagają upewnić się, że każdy głos jest słyszalny i że każdy czuje się cenionym członkiem zespołu.
Zdjęcia: Jabra PanaCast, Jabra Speak 710
[1] Żródło: www.jabra.com/blog/c-suite-global-productivity-insights/
[2] Źródło: https://news.linkedin.com/2019/January/linkedin-releases-2019-global-talent-trends-report
Nadesłał:
Monika Asman
|