Wybór domu a lokalizacja


Wybór domu a lokalizacja
2021-02-18
Na ostateczną decyzję o wyborze domu wpływa wiele czynników, w tym technikalia związane ze stanem budynku oraz okoliczności czysto emocjonalne, które pojawiają się, gdy w końcu mamy szansę uwić swoje pierwsze, w pełni prywatne gniazdko.

Elementem, który jest jednak często pomijany jest lokalizacja, którą zwykle ograniczamy do wyboru miejscowości i najbliższej okolicy, co w dłuższej perspektywie może skończyć się dużym rozczarowaniem. Czym kierować się przy wyborze lokalizacji domu?



Lokalizacja a styl życia

Kupno własnego domu za miastem jest dla wielu osób spełnieniem marzeń, które nierzadko mogą przykryć rzeczywistość, przez co piękny dom w uroczej leśnej okolicy może okazać się dla swoich mieszkańców utrapieniem pełnym komarów. Jeśli do tej pory mieszkaliśmy w mieście i byliśmy przyzwyczajeni do spontanicznych wizyt znajomych, zamawiania jedzenia na wynos czy bezproblemowego podróżowania komunikacją miejską i taksówkami, to może się okazać, że bardzo szybko zostaniemy tych przyjemności pozbawieni, bo dojazd gdziekolwiek będzie wymagał posiadania samochodu, a dotychczasowi znajomi będą musieli z większą rozwagą planować wizyty u nas. Ponadto nagle może okazać się, że o wszystko musimy dbać sami - palenie w piecu, koszenie trawnika, ciągłe remonty i naprawy wywóz śmieci - wszystkim tym będziemy zajmować się my, a nie na przykład spółdzielnia mieszkaniowa.



Codzienny komfort dzisiaj i jutro

Jesteśmy decydujemy się kupić daną posiadłość, to warto zainteresować się drogami dojazdowymi do niej i ich stanem technicznym oraz prawnym (nikt nie chce być postawiony w sytuacji, że droga, która wydawała się publiczna, tak naprawdę jest częścią działki sąsiada), a następnie sprawdzić, czy w pobliżu funkcjonuje transport publiczny, który jest szczególnie ważny, gdy mamy dzieci, które już niedługo mogą pójść do różnych szkół. Poza tym warto także sprawdzić, czy w pobliżu funkcjonują placówki edukacyjne i medyczne, punkty usługowe oraz lokale gastronomiczne - w zależności od tego, co jest dla nas ważne. Dodatkowo, już na początkowym etapie oceny nowej nieruchomości powinno się zapoznać z planami zagospodarowania przestrzennego aby uniknąć w przyszłości niespodzianek takich jak droga szybkiego ruchu tuż przy oknie lub zakład przemysłowy za płotem. Plany zagospodarowania przestrzennego mogą nas zaskoczyć również pozytywnie, ponieważ może się okazać, że w najbliższych latach w naszej okolicy mogą powstać nowe przystanki lub park. Nowe domy w Gdańsku powstają na świetnie skomunikowanych z resztą miasta terenach, gdzie nie czekają na nas żadne wątpliwej jakoś atrakcje.



Każdemu wedle potrzeb

Aby uniknąć rozczarowania i nerwów warto przeanalizować, na jakie życiowe zmiany związane z przeprowadzką jesteśmy gotowi, a jakie całkowicie wykluczamy i wypisać na kartce wszystko to, co jest dla nas ważne w nowej nieruchomości i nowej okolicy. Następnie warto skonfrontować nasze oczekiwania z rzeczywistością i dopiero wtedy podjąć ostateczną decyzję o zakupie nowego domu, który z założenia jest przecież inwestycją na lata.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl