WYŻSZA KULTURA SMAKU, CZYLI O SZTUCE DOBORU WIN DO POTRAW
Niezależnie od tego, czy idziemy do ekskluzywnej restauracji na wykwintną kolację, na lunch biznesowy, czy też urządzamy spotkanie ze znajomymi w domu, warto wiedzieć, jak łączyć wina z wybranymi potrawami.
Odpowiednie dopasowanie pozwala wydobyć głębię smaku i odkryć nasze ulubione dania na nowo. Warto pamiętać, że smak potraw nie powinien zdominować smaku wina i na odwrót – powinny one się dobrze uzupełniać i komponować – to sztuka, którą warto znać.
Zgodnie z popularnym powiedzeniem – o gustach się nie dyskutuje. Niektórzy lubią słodkie wina i piją je do wszystkiego, inni zaś – niezależnie od dania – wybierają czerwone wytrawne. Warto jednak otworzyć się na nowe smaki i doświadczenia. Poznając tajniki doboru wina
do potraw, budujemy świadomość kulinarną, która już na zawsze odmieni nasze patrzenie
na serwowane dania.
Podstawy winnego savoir vivre’u
Białe do ryb, a czerwone do mięs – to najbardziej znana reguła związana z łączeniem win. Jednak jest to jedynie wierzchołek góry lodowej. Warto poznać także inne zasady. Przede wszystkim łącząc różne gatunki, zaczynamy od win białych lub lekkich różowych, by następnie przejść do tych bardziej ciężkich czerwonych. Należy pamiętać o odpowiedniej temperaturze podawania, która zazwyczaj znajduje się w przedziale 10-18°C, przy czym białe, różowe i młode czerwone, powinny trzymać się raczej tej dolnej granicy. Wina powinny być serwowane w przezroczystych kieliszkach z białego, gładkiego szkła. Sos podawany do potraw decyduje
o wyborze wina, a w przypadku dań z octem, z tego trunku powinniśmy w ogóle zrezygnować. Jest jednak jedna reguła, która stoi ponad wszystkimi powyższymi – kuchnie regionalne rządzą się swoimi prawami. Do lokalnych potraw często podaje się miejscowe wina, które najlepiej uzupełniają charakterystyczne dla regionu dania.
Co z czym? – czyli jak łączyć wino z potrawami
Alkohole są ważnym elementem wielu kultur, znaczącą rolę odgrywają m.in. w kulinariach kultury bałkańskiej. Kuchnia tego regionu jest zróżnicowana pod względem smaków
i produktów, oparta przede wszystkim na mięsie, ale także na owocach morza. Do najbardziej popularnej w kuchni bałkańskiej jagnięciny, najlepiej sprawdzi się lekkie, czerwone wino. Kozi ser idealnie łączy się z białym, wytrawnym winem, takim jak Savingnon Blanc. Różowe i białe – stanowią dobry dodatek do wszelkiego rodzaju ryb, zaś słodkie to doskonałe uzupełnienie deseru.
– Goście naszej restauracji chętnie korzystają z naszej wiedzy o winach, odwiedzają „Na Bałkany”, by odkryć smaki nowoczesnej kuchni bałkańskiej. Często polecam wino Gruner Veltliner Gartling – to austriacka klasyka. Młodzieńcze, a jednocześnie pełne gracji z dozą wytworności. Każdy łyk odwzajemnia aksamitną strukturą obfitującą w owocowo-ziołowy posmak i niezmierzoną krystaliczną mineralność. Najlepiej smakuje podane z krewetkami lub kalmarami, sałatkami wegetariańskimi lub z niezbyt mocnymi i młodymi serami, a także z grillowanymi warzywami – mówi Rafał Grabowski, właściciel restauracji „Na Bałkany”. Dodaje: Uważam, że degustowanie win i odkrywanie ich różnorodności, to prawdziwa przyjemność i ciekawe doświadczenie. Dlatego w każdy pierwszy czwartek miesiąca zapraszamy naszych gości na "Winne czwartki", czyli podróż po smakach: serwujemy trzy różne wina, dajemy także sugestie, z jakimi daniami będą się najlepiej komponowały. W tej lekkiej formule spotkania każdy uczestnik ma szansę poczuć, jak różnorodne może być wino. W sytuacji, gdy mamy dylemat, które wino wybrać – jedna wskazówka może być cenna –dobrym wyborem zawsze będzie wino musujące. To klasyczny aperitif, pasujący także do każdej okazji i potrawy. Niezależnie jednak od wszystkich zasad, warto pamiętać, że najważniejsze podczas spotkań przy stole jest dobre samopoczucie!
Nadesłał:
Aleksandra Matuła
|