Zagraniczne podatki, o których warto pamiętać


2018-05-10
Coraz liczniejsze grono Polaków decyduje się ostatecznie na pozostawienie kraju w pogoni za lepszymi zarobkami. Jednak nie wszyscy emigrujący za pracą mogą ot tak podjąć decyzję o ostatecznym pożegnaniu się z krajem. Dobrym rozwiązaniem jest częściowe przebywanie w Polsce w przerwach od pracy.

Jeśli emigranci przebywają w Polsce minimum 183 dni każdego roku lub posiadają ośrodek interesów finansowych bądź życiowych w naszym kraju, nadal są polskimi rezydentami podatkowymi oraz podlegają niezmiennie krajowym organom podatkowym. W praktyce znaczy to, że muszą dokonać rozliczenia z zagranicy swoich dochodów.

Określone przez Dyrektora Izby Skarbowej „centrum interesów osobistych” mieści w sobie wszelakie powiązania rodzinne, aktywność socjalną oraz polityczną, kulturalną czy obywatelską. Natomiast „centrum interesów gospodarczych” to w głównie przestrzeń zdobywania środków do życia.

Wybrane kraje mogą użytkować tzw. umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską. Jeżeli z niej skorzystamy, zarówno w Polsce, jak i w kraju obcym, od zarobków pobierany może być podatek. Taka umowa opisuje jedną z 2 norm zapewniających wykluczanie opodatkowania w obu  krajach:

• zasadę zwolnienia z progresją,
• zasadę proporcjonalnego odliczenia.

Znacznym uproszczeniem, o którym zawsze warto pamiętać pracując za granicą, jest opcja potrącenia trzydziestu procent diet zagranicznych (kwota zwolniona z opodatkowania). Wartość całkowitej kwoty diety jest rozmaita w zależności od konkretnego kraju, dlatego też musimy zdefiniować ją osobiście.

W celu uniknięcia ewentualnych nieprzyjemności po powrocie do Polski, każdy polski rezydent podatkowy musi koniecznie osobiście (bez deklaracji podatkowej) podsumować i wpłacić zaliczki na podatek od zagranicznych przychodów do dwudziestego dnia miesiąca następującego po miesiącu przyjazdu.Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl