Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie pęcherza moczowego to przypadłość, która występuje aż cztery razy rzadziej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęstszą przyczyną tej infekcji jest zakażenie bakteryjne wymagające leczenia antybiotykami lub innymi lekami.
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn
Zapalenie układu moczowego u mężczyzn przeważnie objawia się zapaleniem cewki moczowej i pęcherza. Dzięki budowie anatomicznej układu moczowego infekcje nie posiadają tendencji do nawracania. Pomimo, iż mężczyźni posiadają większą niż kobiety ochronę przed infekcjami (gruczoł prostaty zawiera substancje antybakteryjne, dłuższa cewka moczowa), to również u nich dochodzi do zapalenia układu moczowego.
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn - przyczyny
Wraz z wiekiem pacjenta wzrasta ryzyko rozwoju zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn (szczególnie po 50. roku życia). Większą tendencję do tej infekcji posiadają:
- cukrzycy,
- osoby z zaburzonym odpływem moczu,
- panowie o obniżonej odporności,
- chorzy z rakiem pęcherza moczowego oraz rakiem i przerostem prostaty,
- cierpiący na kamicę dróg moczowych.
Przyczyną zapalenia pęcherza moczowego mogą być również wady w budowie anatomicznej układu moczowego mężczyzny oraz cewnikowanie pęcherza moczowego.
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn - objawy
Głównymi objawami świadczącymi o zapaleniu pęcherza u mężczyzn są:
- ból pęcherza,
- uczucie pieczenia i szczypania w trakcie oddawania moczu,
- częste oddawanie moczu (ponad 7 razy w ciągu dnia i dwóch razy w nocy)
- parcie na pęcherz.
Czasami powyższym objawom towarzyszy krwiomocz i gorączka, zmiana wyglądu moczu (zmiana barwy lub zapachu, mętnienie). W badaniu posiewu moczu można zauważyć bakterie ( ponad 100 tys. w 1 ml moczu). Prawdopodobnie są to takie bakterie jak:
- Enterococcus,
- pałeczki okrężnicyy,
- Proteus,
- Pseudomonas,
- Klebsiella.
Zapalenie pęcherza moczowego u mężczyzn - leczenie
Podczas wystąpienia zapalenia pęcherza moczowego warto skorzystać również z domowych metod jego leczenia jak np. ziołowe kąpiele i nasiadówki. Pomocne mogą okazać się również kąpiele w naparze z rumianku, który cechuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Takie kąpiele powinny trwać minimum kwadrans.
Zaleca się również picie ziołowych naparów cechujących się działaniem bakteriobójczym, przeciwzapalnym oraz moczopędnym. Warto sięgać po preparaty zawierające w swoim składzie żurawinę, skrzyp, pokrzywę, witaminę C i jeżówkę, ponieważ sprzyjają one wypłukiwaniu bakterii z układu moczowego.
Zazwyczaj leczenie zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn oparte jest o podawanie furaginy, która hamuje namnażanie się bakterii w układzie moczowym oraz wykazuje działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Doskonałym przedstawicielem takiego leku jest furaginum.
Nadesłał:
NoweArtykuły
|