Zwierzęcy goście w ogrodzie - w jaki sposób pomóc im przetrwać chłodniejszy okres?


Zwierzęcy goście w ogrodzie - w jaki sposób pomóc im przetrwać chłodniejszy okres?
2019-11-13
Ogród to nie tylko miejsce wypoczynku. To także dom dla wielu gatunków zwierząt. Niektóre z nich są naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami w walce ze szkodnikami, inne - poszukują bezpiecznego miejsca, w którym schronią się przed drapieżnikami, czy niższymi temperaturami.

W jaki sposób pomóc przetrwać im jesienne i zimowe dni? Podpowiadamy.

 

Ogród jesienią i zimą: ptaki

Ptaki w naszym ogrodzie poszukiwać będą przede wszystkim pożywienia. Pamiętajmy, że zwierzęta te nie hibernują i potrzebują sporo energii, by się ogrzać, zwłaszcza w nocy. Co istotne, ptaki powinniśmy zacząć dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwi im samodzielne zdobywanie pożywienia. W momencie, w którym zaczniemy to robić regularnie, zwierzęta przyzwyczają się i należy systematycznie podawać im karmę, aż do nadejścia ciepłych dni. Warto także zbudować dla nich karmnik. Przygotowanie go nie jest trudne.

- Przy użyciu odpowiednich narzędzi (m.in. pilarki) można zbudować z desek mały domek, który przysłuży się ptakom. Ważne jest, by daszek karmnika był spadzisty. Jeżeli karmnik nie będzie umieszczony na otwartej przestrzeni, gdzie zostanie narażony na wpływ wiatru i śniegu, nie musi mieć ścian, wystarczą listwy zapobiegające wypadaniu karmy - podpowiada Grzegorz Kowalczyk, ekspert firmy Krysiak.

Ogród jesienią i zimą: trzmiele

O ile budowanie domku dla ptaków jest bardzo popularne, o tyle zbudowanie go dla trzmieli dla wielu osób jest nowością. Trzmiele to zdecydowani przyjaciele ogrodu - warto docenić ich zasługi w zapylaniu kwiatów i pomóc przetrwać chłodniejsze dni. Jedna rodzina trzmieli w szklarni, ogranicza pracę człowieka o 40%. Owady zapylające wymierają na coraz większą skalę. Jednocześnie jak pokazało badanie z 2014 roku - pomidory, które były zapylone przez trzmiele dały o ok. 30% wyższe plony, były też znacznie smaczniejsze. Jak powinien wyglądać zatem domek dla tych pożytecznych owadów? Wystarczy skrzynka wykonana z nieheblowanego drewna, w której wydrążamy otwór mający min. 1,5 cm średnicy. W środku można umieścić siano, liście lub słomę.

Ogród jesienią i zimą: jeże

W przypadku jeży, dobrym pomysłem jest usypanie dla nich kopców z liści i gałęzi. Użyć możemy do tego odkurzacza do liści z funkcją dmuchawy (np. Faworyt GTO3300 - jeden z mocniejszych na rynku o mocy 3300W). W jaki sposób to zrobić? Wykorzystajmy funkcję dmuchawy, aby skierować liście w jedno miejsce. Urządzenie ma również wbudowany rozdrabniacz, lecz w tym przypadku, gdy liście się rozdrobnią, nie będziemy mogli ich wykorzystać do stworzenia kopca - tłumaczy ekspert firmy Krysiak. Niektóre z tych kolczastych zwierząt na hibernację obrało sobie także kompostowniki. Należy upewnić się, czy jest on suchy i jeśli to możliwe ustawić go na cegłach, aby jeże miały do niego łatwy dostęp. 

Ogród jesienią i zimą: nietoperze

To kolejni sprzymierzeńcy w naszym ogrodzie - wielu ogrodnikom pomagają w walce z niechcianymi owadami (np. komarami). Zwierzęta te na okres zimy przechodzą w stan hibernacji. Najczęściej szukają schronienia w miejscach takich jak szopa na narzędzia, czy strych. Jeśli je zobaczymy - starajmy się nie budzić. Stan hibernacji dla wszystkich zwierząt jest dużym obciążeniem dla organizmu, a każde wybudzenie związane jest z koniecznością podgrzania ciała i przywrócenia poprzedniego poziomu funkcji życiowych, co zużywa dużo energii. 

Przygotowanie ogrodu dla zwierzęcych gości nie wymaga od nas dużego wysiłku. To drobne działania, które warto wykonać razem ze standardowymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Zwierzęta to w końcu naturalni domownicy ogrodu. A ogród bez nich byłby po prostu pusty. 



Nadesłał:

Commplace

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl