Dolar dominatorem rynku walutowego


Dolar dominatorem rynku walutowego
2022-10-12
Jest silny i wszędzie poważany. Gromadzą i trzymają go na swoich rachunkach banki centralne oraz inne wielkie instytucje finansowe. Używany do regulowania zagranicznych zobowiązań z tytułu długów, inwestycji i zakupów.

Dolar amerykański, bo o nim mowa, to najważniejsza waluta świata. Jest dominatorem rynku walutowego.

Dolar na kartach historii.

Historia dolara amerykańskiego jest barwna i rozległa, i oczywiście ściśle związana z cała historią USA. Gdy Stany Zjednoczone ogłaszały niepodległość (w 1776 roku), większość monet w obiegu stanowiły hiszpańskie dolary. Ze względów praktycznych oraz, by podkreślić odrębność od Korony Brytyjskiej, odrzucono brytyjskiego funta i przyjęto dolara za oficjalną walutę USA. Nazwa „dolar” pojawia się w artykule 1. amerykańskiej konstytucji. Jednak nadal był to „dolar hiszpański”. Kilka lat później, Robert Morris, amerykański mąż stanu, finansista i kupiec, doprowadził do utworzenia Banku Ameryki Północnej, a w lipcu 1785 roku Kongres Kontynentalny upoważnił ten bank do emisji nowej waluty, zwanej United States Dollar. W 1792 roku uchwalono ustawę, dzięki której dolar amerykański stał się prawnym środkiem płatniczym. Przez pierwsze czterdzieści lat istnienia Stany Zjednoczone funkcjonowały w systemie walutowym opartym na złocie i srebrze. Dzieje dolara były mocno zależne od sytuacji na świecie: politycznej, gospodarczej, ekonomicznej, a także z następującymi kolejno kryzysami. Przez te wszystkie lata raz łączono dolara ze złotem, a  raz od tego odstępowano.

W historii współczesnej, parytet złota został przywrócony w transakcjach międzynarodowych po II wojnie światowej na mocy porozumień z Bretton Woods. Ustalono wówczas stałe kursy walut 44 państw alianckich wobec waluty amerykańskiej. W ten sposób dolar stał się walutą światowych rezerw. Jednak po upadku systemu z Bretton Woods prezydent Richard Nixon ogłosił zakończenie gwarantowanej wymienialności dolara na złoto. W ten sposób, od 1971 roku, amerykański system finansowy nie jest już powiązany z metalami szlachetnymi.  Oczywiście w żaden sposób nie zaszkodziło to dolarowi, a wszelkie decyzje banków centralnych na świecie nadal były uzależnione od amerykańskiej waluty.

Król ponad wszystko.

Dolar amerykański od dziesięcioleci cieszy się mianem międzynarodowej waluty rezerwowej, najważniejszej waluty świata, królem wśród wszystkich jednostek monetarnych. Nie ma dla niego dostatecznie atrakcyjnej alternatywy, na tyle silnego i stabilnego pieniądza, który mógłby z nim konkurować. Ani wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty – euro, ani  popularne kryptowaluty nie zdołały go zdominować i przejąć od dolara pozycji dominatora.

Gospodarka USA jest powszechnie uznawana za stabilną, zaś Stany są światową militarną potęgą. Inwestorzy doceniaj to od lat. To jeden z elementów decydujących o stabilności i sile amerykańskiego pieniądza.

Aktualny kurs USD zależy jednak od wielu czynników. Na jego cenę wpływają najważniejsze wydarzenia gospodarcze i polityczne na arenie międzynarodowej. W dużej mierze zależy od kruszców, od ceny złota i ropy, których wartość wyrażana jest właśnie w USD. Dodatkowo pod uwagę bierze się inflację, poziom stóp procentowych czy aktualnie prowadzoną politykę Stanów Zjednoczonych.

Popularny i rozpoznawalny.

Dolar amerykański to oczywiście oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, a także Portoryko, Mikronezji, Marianów Północnych, Palau, Wysp Marshalla, Panamy, Ekwadoru, Salwadoru, Timoru Wschodniego, Zimbabwe oraz Bonaire, Saby i Sint Eustatius. Jest jednak rozpoznawalny i powszechnie używany na całym świecie, także tam, gdzie oficjalnym pieniądzem nie jest. To jednostka referencyjna i dlatego stosowana jest w transakcjach międzynarodowych. Zwany jest „zielonym”. W odróżnieniu od pieniędzy innych krajów, wszystkie amerykańskie banknoty, niezależnie od nominału, mają podobną kolorystykę: kolor czarny z elementami zieleni z przodu i zieleń na odwrocie. Papier, na którym są drukowane amerykańskie banknoty, składa się z około 75% bawełny, około 25% lnu oraz kilku ściśle tajnych składników. Dolar dzieli się na 100 centów.  W slangu nazywany jest  „dead presidents”, jednak nie wszystkie wizerunki banknotów przedstawiają prezydentów.

Nie bez powodu blisko 90% wszystkich transakcji na rynku walutowym dokonuje się z udziałem dolara. Rządzi on rynkiem walutowym i jak można przypuszczać, zajmując NO1 wśród wszystkich pieniędzy, jeszcze długo żadne nie zrzucą go z piedestału. Pamiętajmy, że najkorzystniejszą cenę dolara znajdziemy da nam kantor internetowy. Odkąd platformy weszły na rynek finansowy online, i szybko go zdobyły, wymiana dolara stała się o wiele tańsza, szybsza i bezpieczna.

Źródło: https://toxicator.pl/

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl