Jak urządzić pokój dla nastolatka?


Jak urządzić pokój dla nastolatka?
2021-08-18
Bycie nastolatkiem to wyjątkowy okres w życiu każdego człowieka, kiedy to chłonie się nowe wrażenia, szuka wyzwań i odkrywa nieznane.

W tym okresie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, młody człowiek potrzebuje swojego azylu – miejsca, do którego wraca z przyjemnością, które daje mu poczucie bezpieczeństwa, komfortu i spokoju. Jak stworzyć wygodny pokój Twojego dziecka, aby jednocześnie był cichą przystanią i funkcjonalną, kreatywną przestrzenią? Mamy na to kilka rad.

Pokój nastolatka to miejsce, w którym powinno być możliwe realizowanie pasji, rozwijanie kreatywności, efektywne uczenie się i przechowywanie rzeczy wykorzystywanych na co dzień. Jego funkcjonalność jest więc kwestią pierwszorzędną. Przestrzeń tę warto podzielić na dwie strefy – miejsce odpoczynku oraz kącik do nauki. Taki podział sprzyja zdobywaniu wiedzy, wypoczynkowi i zabawie. Bardzo ważne jest, aby nie pomijać potrzeb i zainteresowań dziecka.

W jaki sposób zorganizować…miejsce do nauki i pracy?

Chociaż w oczach dziecka, kącik do nauki nie jest ważną częścią pokoju, nie może go zabraknąć. To właśnie tutaj pochłania się wiedzę, przygotowuje do klasówek i rozwija pasje. Miej na uwadze fakt, że odrabianie lekcji jest sporym wysiłkiem umysłowym i fizycznym. Stąd też miejsce do nauki musi być komfortowe i wygodne:

·      Biurko i krzesło - powinny zostać dopasowane do wzrostu, co pozwoli zapomnieć o problemach z kręgosłupem. Prawidłowa pozycja siedząca to taka, gdy nogi zgięte są pod kątem 90o, całe podeszwy stóp opierają się na podłodze, a ręce swobodnie spoczywają na blacie. Równie ważną kwestią jest głębokość biurka. Powinno być na tyle szerokie, żeby dziecko z łatwością mogło rozłożyć książki i zeszyty.

·      Światło - kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia jest także oświetlenie miejsca pracy. Najlepiej, aby ustawione zostało tam, gdzie dociera najwięcej światła słonecznego. Wieczorami bądź w pochmurne dni niezbędne będzie użycie lampki emitującej subtelne, neutralne kolory. Należy ją postawić w takim miejscu, żeby podczas pisania dziecko nie zasłaniało światła ręką.

·      Przestrzeń wokół biurka - warto wygospodarować miejsce na szafkę czy regał, który zmieści szkolne przybory. Umieszczone w niej organizery lub pudełka pozwolą zapanować nad notatkowym chaosem. Nad blatem powiesić można tablicę magnetyczną lub korkową. Twój nastolatek będzie mógł zapisywać na niej zbliżające się terminy kartkówek i sprawdzianów.

Zaaranżujcie wspólnie tę przestrzeń tak, żeby dziecko chciało chętnie spędzać w niej czas.

Chill zone, czyli strefa błogiego relaksu

Nie samą nauką człowiek żyje. Jednak, jeśli chcemy, żeby była efektywna, niezbędny jest odpoczynek. Zdrowy sen nie tylko umożliwia regenerację całego organizmu, ale także wpływa na układ odpornościowy i zdolności pamięciowe. Nastolatkowie (14-17 lat) potrzebują do 10 godzin snu, dzieci w wieku szkolnym (6-13 lat) nawet 11! Oznacza to, że najistotniejszym meblem w strefie relaksu jest…łóżko. Wybierając je, należy kierować się zarówno wzrostem dziecka, jak i jego preferencjami. Najważniejsze jednak, aby było komfortowe i praktyczne.

 Jak nadać przestrzeni osobistego charakteru?

Osobisty charakter pokoju nadadzą kolory i dekoracje nawiązujące do zainteresowań dziecka. Mogą to być grafiki, naklejki na ścianę, plakaty z ulubionymi wykonawcami lub filmami, czy mapy-zdrapki pobudzające pasję do podróżowania. Świetnie sprawdzą się także wiszące na ścianie lub stojące na biurku ramki na zdjęcia. Ciekawą formą dekoracji są lampy o niebanalnym wzornictwie, światełka
oraz kolorowe pufy. Warto pomyśleć o tekstyliach w atrakcyjnych wzorach – poduszkach z nadrukami, zasłonach czy zestawie pościeli. Aktualnie w ofercie WENDRE można znaleźć nowy wzór z linii FÄRGRIK inspirowany stylem orientu. Jego geometryczne kształty wyraziste żywe kolory wpasują się w każde wnętrze. Będą współgrały zarówno z jasnymi, jak i żywszymi barwami ścian. Poszycie kołdry i poduszki zostało wykonane z przyjemnej w dotyku mikrofibry, która nie wymaga dodatkowego oblekania w poszewkę. Wypełnienie włóknami poliestrowymi HCS sprawia, że są one wyjątkowo miękkie i sprężyste.

Dorastające dzieci często chcą pokazać swoją indywidualność. Urządzając pokój nastolatka, słuchaj jego próśb i pozwól samodzielnie zaprojektować miejsce, w którym będzie relaksować się po wyczerpującym dniu w szkole czy bawić się z przyjaciółmi.

 

Wendre umieszcza na etykietach kołder i poduszek szczegółowe oznaczenia dotyczące konserwacji każdego ze swoich produktów. Tylko kołdry i poduszki oznakowane logo Wendre są produktami oryginalnymi.

Nadesłał:

Wendre

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl