Jaka jest odpowiedzialność biura rachunkowego?


2016-06-02
Zlecenie prowadzenia rachunkowości do biura księgowego generuje koszty. Trzeba jednak pamiętać, że niestaranność biura oraz nieprofesjonalność może narazić firmę na straty. Te jednak pokrywa biuro rachunkowe, które bierze na siebie pewną odpowiedzialność.

Biuro nie odpowiada za długi klienta

Jeżeli już mamy prześwietlić pełną odpowiedzialność biura księgowego za swoje grzechy, trzeba wyróżnić także elementy, za które biuro księgowe zwyczajnie nie odpowiada. Jednym z najważniejszych elementów są długi i zobowiązania klienta. Jest to bardzo istotna sprawa, bowiem bardzo często za problemy z płatnościami obciążana jest księgowość. Tak naprawdę księgowość zewnętrzna, czyli zewnętrzne biuro rachunkowe, nie ma w żaden sposób wpływu na płatności, co więcej, nie ma w większości przypadków nawet dostępu do konta firmowego, w związku z czym nie może za płatności odpowiadać. Biuro księgowe nie może również odpowiadać w żaden sposób za błędy popełnione przez właścicieli firmy. Brak dostarczonych na czas dokumentów, lub błędnie podane informacje, są błędem firmy, a nie obsługującego firmę biura księgowego.

 Odpowiedzialność za błędy i zaniechania

Jeżeli biuro księgowe popełni błąd przy rozliczeniu danego podatku, lub też wprowadzi w błąd właściciela firmy, a ten zostanie obciążony mandatem, czy też zobowiązany zostanie do poniesienia pewnych kosztów, wówczas właściciel firmy ma możliwość odwołania się do sądu, celem uzyskania odszkodowania. Niektóre biura starają się od pewnej odpowiedzialności uciec Często niewielkie biura, które reklamują się pod szyldem: „biuro księgowe Łódź”, niezgodnie z prawem zawierają w umowach klauzule, które mówią o braku odpowiedzialności za błędy. Niestety, wielu klientów nie potrafi czytać takich umów, wynika to z ich braku doświadczenia, niemniej jednak jest to niezgodne z prawem. Zgłaszając biuro księgowe w Urzędzie Skarbowym, zgłasza się jednocześnie informację o podmiocie prowadzącym rachunkowość i rozliczenia podatkowe. Zaniechanie biura, wprowadzenie podatnika w błąd, czy też po prostu celowe działanie, które ma na celu na przykład zwiększenie kosztów, może doprowadzić do nałożenia kary na firmę. Aby jednak upomnieć się o odszkodowanie, właściciel firmy musi wytoczyć proces firmie księgowej już z powództwa cywilnego. Właściciel dodatkowo może starać się o anulowanie mandatu czy też kary i podeprzeć to informacją, iż został nie w pełni poinformowany lub wprowadzony w błąd.

Nadesłał:

Dabali777

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl