Kalathea w ogrodzie wertykalnym – jak ugryźć ten twardy orzech?


Kalathea w ogrodzie wertykalnym – jak ugryźć ten twardy orzech?
2022-11-17
Kalatea jest rośliną, która często staje się elementem ogrodu wertykalnego. Wszystko ze względu na wspaniałe liście, które mają różne kolory (w zależności od podgatunku) i oryginalne żyłki, kreski, czy plamki w kontrastującej barwie.

Tworzy to ciekawe wrażenie wizualne, a domowej dżungli nadaje głębi. Jednak, czy jakakolwiek odmiana kalatei będzie dobrym wyborem dla kwietnej ściany?
Jakie problemy może mieć kalathea?

Piękny pokrój i barwy kalathei nie idą niestety w parze z łatwą uprawą. Roślina charakteryzuje się sporą kapryśnością. Na forach internetowych i wśród hodowców, zyskała już miano kwiatu, który jest wręcz nieprzewidywalny. Choć wszyscy patrzą, jak zahipnotyzowani na urokliwe liście, które w ciągu dnia podnoszą się i opadają, to mają też świadomość, że ten błogostan nie potrwa zbyt długo.Złe warunki środowiskowe

Kalathea wymaga bardzo złożonych warunków, by pięknie kwitnąć. Roślina nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Preferuje więc wschodnie parapety. Do tego należy zapewnić jej temperaturę pokojową 18-25 0C oraz wysoką wilgotność powietrza. Drugi parametr ściśle łączy się z pierwszym. Im wyższa temperatura pomieszczenia, tym więcej wilgoci potrzebuje Kalatea.

Warunki otoczenia                                                              Objawy u Kalathei

za sucho, za zimno lub roślina stoi w przeciągu                       liście zwijają się i więdną

silnie nasłonecznienie lub brak składników odżywczych            blade liście

wystawienie na ostre słońce (np. południowy parapet)             plamy pooparzeniowe na liściach

zbyt niska wilgotność powietrza                                             zasychanie i brązowanie brzegów liści

   Szara pleśń

Do jej powstawania na roślinach przyczynia się nieprawidłowa pielęgnacja. Woda, która zalega w podłożu, odpowiada za rozwój chorób grzybowych. Atakują one korzenie i pędy, doprowadzając do ich zgnilizny – a w konsekwencji obumarcia całej kalathei.Przędziorek

Ten szkodnik wyjątkowo chętnie odwiedza kalathee. Dlaczego tak się dzieje? Zawsze wtedy, gdy roślinie brakuje wilgoci z powietrza. Przędziorek nie lubi bowiem taplać się w kroplach wody. Im jej mniej – tym chętniej nas odwiedza. Matowienie liści połączone z subtelnymi pajęczynkami na ich spodzie to pierwsze objawy przędziorka na naszej kalathei.

 Kiedy obawiać się przędziorka na kalathei?

Pojawienie się przędziorka na kalathei to nie tylko kwestia naszej niewystarczającej pielęgnacji. To także suchość powietrza w czasie okresu grzewczego. Należy wówczas zwrócić szczególną uwagę na nasze rośliny. Zraszanie oraz zwiększanie wilgotności powietrza domowymi sposobami oraz przy użyciu profesjonalnych nawilżaczy powietrza jest tu koniecznością.Co robić, gdy pojawi się przędziorek?

Nie można się załamywać. Tu jeszcze nie jest nic stracone. Chociaż przędziorka przepędzić trudno – da się to zrobić. Walkę o roślinę należy rozpocząć od przemywania liści z użyciem ciepłej wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Nasze babcie doradziłyby zapewne wyciąg z cebuli i czosnku. Można także zaopatrzyć się w dobroczynka kalifornijskiego, który będzie zjadał szkodniki lub wykonywać regularne opryski chemiczne.Są też prostsze rozwiązania – sprawdź Plantię!

Chcesz cieszyć się Kalatheą w swoim ogrodzie wertykalnym?

Chcesz ominąć wszelkie problemy z zaproszeniem jej na swoją zieloną ścianę?

Jest na to sposób!

Ogrody wertykalne Plantia to piękno bez ukrytych kosztów. Sztuczne rośliny nie potrzebują podlewania, odpowiedniej temperatury, czy wilgotności powietrza. Ich liście nie przyciągają też pasożytów. więc bezproblemowe.

Nadal zyskujesz piękny wygląd różnorodnych podgatunków kalathei. Możesz samodzielnie wybrać, które z nich znajdą się w Twoim ogrodzie pionowym. Wszystko ze względu na fakt, iż wszystkie dekoracje są w pełni spersonalizowane! Zdecydujesz o wielkości i kształcie dzieła oraz wytypujesz taką kompozycję gatunków, która ciągle będzie Cię zachwycać.

Wybierz już dziś swój ogród wertykalny Plantia. Kliknij  >> ogrody wertykalne<<

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl