Produkt pod kontrolą – transport kontenerowy produktów wrażliwych


Produkt pod kontrolą – transport kontenerowy produktów wrażliwych
2021-12-29
Według danych Eurostatu, tylko w pierwszym kwartale 2021 roku w europejskich portach przeładowano 824 miliony ton towarów. Od kilku, a właściwie kilkunastu lat można było zaobserwować znaczny wzrost wolumenu morskiego handlu, który zaczął obniżać się z końcem 2019 roku, wraz z rozwojem pandemii.

Po światowym lockdownie i wprowadzonych restrykcjach ten sektor powoli wraca do normy, a zapotrzebowanie na morski transport kontenerowy zaczyna rosnąć.

Produkty pod kontrolą

Transport chłodniczy każdego dnia stawia przed przedsiębiorcami wyzwania, których sprostanie jest kluczowe. Wiele wytworzonych dóbr potrzebuje określonych parametrów, w których powinny być przechowywane i przewożone. Nie chodzi tu tylko o temperaturę, ale także o odpowiedni poziom wilgotności.  Towarami wymagającymi szczególnych warunków są przede wszystkim:

·         artykuły spożywcze,

·         artykuły medyczne oraz leki,

·         kosmetyki,

·         produkty chemiczne,

·         elektronika,

·         materiały budowlane.

W wyniku wahań i przekroczeń minimalnej lub maksymalnej temperatury podczas transportu, towary te mogą zmienić swoje właściwości i stać się zupełnie niezdatne do spożycia czy dalszego użytkowania przez konsumentów.

 

Odpowiednie warunki nie muszą być wyzwaniem

Utrzymanie wysokiej jakości przewożonych produktów jest jednym z najważniejszych wyzwań dla całego sektora logistycznego. W transporcie morskim do przewozu towarów wymagających kontrolowanej temperatury i wilgotności stosuje się specjalistyczne kontenery chłodnicze (reefery), które przeznaczone są dla przesyłek FCL (Full Container-Load). Mają one wbudowane w tylną ścianę agregaty elektryczne regulujące temperaturę wewnątrz kontenera, a w trakcie transportu podpina się je do instalacji statku. Podczas transportu produktów w kontenerach typu reefer, oprócz temperatury, możemy ustawić również odpowiednią wilgotność oraz wentylację. Wykorzystanie reeferów to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa produktów powinno się je wyposażyć w systemy monitoringu temperatury oraz poziomu wilgotności.

Od lat najwięksi gracze w branży logistycznej korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które monitorują parametry podczas transportu morskiego towarów. W tym celu wykorzystuje się specjalne rejestratory NFC (loggery), czyli niewielkie urządzenia, wielkości karty kredytowej, które automatycznie mierzą warunki środowiskowe. Oprócz pomiarów w czasie rzeczywistym, system wysyła powiadomienia do zarządcy w przypadku wystąpienia anomalii i niepożądanych zmian w warunkach. Dodatkowo obudowa loggerów wykonana jest z poliwęglanu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić w czasie transportu.

Partnerzy z sektora doceniają rejestratory przede wszystkim za wygodę i łatwość obsługi. Wystarczy, że nadawca i odbiorca dysponują telefonem komórkowym z funkcją NFC, która od kilku lat jest dostępna w zasadzie we wszystkich smartfonach. System wykorzystywany jest w najważniejszych i najdalszych transportach kontenerowych. Z tego typu rozwiązań korzysta między innymi DHL Global Forwarding. Zespół DHL SmartSensor we współpracy z Blulog opracował swój własny, szyty na miarę system, który podczas podróży przeprowadza regularne pomiary z dokładnością do ± 0,2°C w zakresie od 0 do 30°C.

Rejestratory NFC pozwalają na tworzenie nowych standardów na poziomie międzynarodowym, bez konieczności zmiany procedur. Ponadto dzięki szybkości i elastyczności rozwiązania czas sprawdzania historii pomiarów jest krótszy, a co za tym idzie, oszczędza również koszty.

 

 

Nadesłał:

dotPR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl