PUNKT ZWROTNY - miejsce, w którym zaczyna się zmiana


2023-09-21
Punkt Zwrotny to nowe miejsce na mapie Warszawy, w którym rozwiązując ekozagadki można odkryć tajemnice fast fashion. Nowoczesne EkoCentrum powstało na Pradze Północ, na terenie F.S.O. PARK, na działce należącej do OKAM City i od 21 września będzie bezpłatnie edukować głównie młodzież w zakresie cyrkularności i zrównoważonej mody. Jednak nie będzie to standardowa nauka, a doświadczanie i edukacja poprzez gry!

Tematem przewodnim Punktu Zwrotnego jest branża modowa - to nie przypadek, bo młodzi ludzie budują swoją tożsamość m.in. poprzez stroje, dodatki i wygląd. Rocznie na świecie produkowane są aż 62 miliony ton odzieży, a co piąta rzecz nigdy się nie sprzedaje stając się odpadem, a zaledwie 1 procent ubrań jest poddawanych recyklingowi. Dodatkowo, produkcja odzieży to nie tylko zużywanie materiałów, to także zużywanie zasobów naturalnych. Wyprodukowanie tylko jednego t-shirta wymaga użycia ponad 8 tysięcy litrów wody - prawie dwa razy tyle ile mieści się w standardowym basenie ogrodowym.


- Raporty trąbią o tym, że młodzież ma świadomość zmian zachodzących w klimacie, ale nie ma dostatecznej wiedzy i narzędzi, żeby zrozumieć ich konsekwencje, dlatego często przyjmują bierną postawę wobec tego zjawiska. "Jeśli i tak mam umrzeć to niech to będzie w modnych butach" - powiedział nam podczas wywiadów pewien nastolatek. To był impuls do stworzenia alternatywnej formy edukacji ekologicznej. Gra, współpraca, dobra i ciekawa grafika, multimedia i ekspercka wiedza przekazana w interaktywnej formie to składowe przepisu na Punkt Zwrotny. Od 10 lat projektujemy innowacyjne narzędzia do edukacji ekologicznej, a stworzenie interaktywnego EkoCentrum było największym marzeniem Mamy Projekt. Wpadnijcie i przekonajcie się sami jak wyszło. - zachęca do odwiedzin jedna z inicjatorek projektu Małgosia Żmijska z fundacji Mamy Projekt.

Od 21 września br. młodzież szkolna może bezpłatnie odwiedzać Punkt Zwrotny. Joanna Studzińska z fundacji Mamy Projekt zaznacza: Zapraszamy grupy młodzieży szkolnej do wspólnej zabawy w czterech pokojach tematycznych. W każdym z nich, poprzez zagadki i gry można odkrywać kolejne tajemnice fast fashion. Gracze będą wyłapywali manipulacje w reklamach i Social Mediach, zobaczą cyrkularność w praktyce, gdy posegregują odpady sprawdzą, jak czytać metki. Podczas warsztatów będą ratować las ścięty pod produkcję wiskozy i obliczą, ile wody potrzeba do produkcji bawełny. Na koniec wszyscy spotkamy się w okrągłym forum, gdzie razem z edukatorem utrwalimy wiedzę zdobytą w Punkcie Zwrotnym.

EkoCentrum Punkt Zwrotny mieści się przy ul. Jagiellońskiej 88 w dawnej bramie FSO (obecnie F.S.O. PARK).

- Cieszymy się, że ta zacna ekologiczna inicjatywa zagościła w naszych murach - stanowi ona pierwszy krok ku zrównoważonemu Miastu Przyszłości, które chcemy stworzyć na warszawskiej Pradze Północ. Tworząc koncepcję F.S.O. PARK zapragnęliśmy zwrócić mocniej uwagę na wyzwania dzisiejszego świata, w tym zmiany klimatu czy wszechotaczający nas hałas, podnosząc społeczną świadomość w tym zakresie. Już dziś budujemy wokół tych tematów społeczność osób, firm i organizacji, które podzielają nasze wartości - cieszymy się, że Mamy Projekt znalazło się w ich gronie. Planowana przez nas inwestycja będzie nakierowana na ekologię, w tym odbetonowanie przestrzeni, obniżenie zużycia plastiku, temperatury i emisji CO2 - ma wnieść ona życie na wyższą jakość, zdrowszą i bardziej świadomą - podkreśla Anna Watkowska, Członkini Zarządu OKAM City oraz Liderka Projektu F.S.O. PARK.

Aby wziąć udział w bezpłatnych zajęciach klasy szkolne mogą zarejestrować się poprzez formularz znajdujący się na: https://punktzwrotny.com/zapisy/ W weekendy w Punkcie Zwrotnym będą odbywać się z kolei warsztaty less waste, spotkania edukacyjne, wymiany ubrań, a EkoCentrum będzie współpracować z różnymi organizacjami np: Earth Day Every Day czy Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie.

EcoCentrum Punkt Zwrotny powstało na terenie inwestycji F.S.O. PARK, który to na 62 ha terenie przy ul. Jagiellońskiej 88, chce zrealizować OKAM City. Koncepcja architektoniczna zakłada powstanie otwartego, wielofunkcyjnego i zrównoważonego Miasta Przyszłości, które będzie stanowić połączenie przestrzeni: mieszkaniowej, biurowej, handlowo-usługowej, rekreacyjnej i edukacyjnej. Projekt przewiduje powstanie 12 tys. mieszkań oraz 13 tys. nowych miejsc pracy. Ważny element F.S.O. PARK ma stanowić 20 ha zieleń, w tym 10 ha centralny park, a także szereg rozwiązań ekologicznych, wraz z wyłączeniem wewnątrz inwestycji ruchu kołowego aut spalinowych. Rozpoczęcie prac, w ramach I etapu, planowane jest na początek 2025 roku, a realizacja całego projektu potrwa ok. 25 lat. Master Plan dla terenu został ogłoszony przez OKAM 12 września br.

Nadesłał:

Sylwia Majcher

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl