Tęsknota za naturą, czyli co będzie modne w 2022 roku


Tęsknota za naturą, czyli co będzie modne w 2022 roku
2022-01-21
Świat się zmienia. Zwalniamy, dbamy o środowisko, stajemy się uważniejsi. Dostrzegamy piękno w naturalnych materiałach. Autentyczność stała się największym walorem, także w dziedzinie architektury wnętrz. Niepowtarzalna uroda naturalnego kamienia wpisuje się w koncepcję domu ponadczasowego. Najpiękniejsze inwestycje ostatniego roku nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, czarują wykorzystaniem naturalnych materiałów wykończeniowych: drewna, metalu i kamienia. Szczególnie naturalny kamień to materiał uniwersalny, który z łatwością wpisać można w każdy styl architektury wnętrz, począwszy od klasycznej elegancji haussmanowskiej, paryskiej kamienicy, a na minimalistycznym, pełnym uważności stylu japandi kończąc.

 

Szlakiem modernizmu

Kamień naturalny jest tak uniwersalny, ponieważ mnogość jego gatunków, wzorów i kolorów daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Ogromną popularnością cieszą się rozmaite gatunki marmurów, granitów i kwarcytów. Eleganckie i ponadczasowe, podkreślają wyjątkowość apartamentów w kamienicach urządzonych w tak modnym obecnie stylu modernistycznym. Architekci, urządzając wnętrza nawiązujące do stylistyki dwudziestolecia międzywojennego, decydują się często na wybór bogato użylonych kamieni w odcieniach oscylujących wokół beżów i brązów, podpatrzonych na klatkach schodowych tychże kamienic. Zwracają uwagę na niesamowity Emperador Dark z Hiszpanii, brazylijski kwarcyt Perla Santana, czy wzorzysty kwarcyt Patagonia.

 

Luksusowe przestrzenie

Z kolei w minimalistycznych wnętrzach, w których dominują duże, wyłożone kamieniem powierzchnie podłóg i ścian, sprawdzają się gatunki o delikatniejszym wyrazie. Najpopularniejsze są odcienie czerni i bieli (np. marmur Calacatta, Statuario, Marquina czy granit Copacabana). To klasyka, która nigdy nie zawodzi, także w stylizacjach nawiązujących klimatem do ponadczasowego art deco. Coraz częściej jednak architekci decydują się na zestawienie ich z zaskakującym kolorem, np. podświetlonego miodowego onyksu Arco Irys, czy White Cristal wykorzystanego w formie panelu lub przenoszącego nas w odległe galaktyki niesamowitego, niebieskiego granitu Azul Bahia. Ujęty w ramy wzorzysty kamień zastępuje dzieło sztuki. Wrażenie potęgują lustra, które doświetlają i zwielokrotniają piękny odcień i rysunek naturalnych kamieni.

Podpatrzone w naturze

 Na dużych powierzchniach, szczególnie we wnętrzach użyteczności publicznej, sprawdzają się dostępne w oddziałach Interstone ekologiczne spieki kwarcowe (kompozycja naturalnych materiałów: kwarcu, iłów łupkowych, skał granitowych i pigmentów ceramicznych) marek Laminam oraz Interlite, które w perfekcyjny sposób odwzorowują rysunek naturalnego kamienia, czy drewna. Są bardzo trwałe, odporne na uszkodzenia, zarysowania, głębokie ścieranie i promieniowanie UV (nie blakną pod wpływem słońca), a jednocześnie cienkie i lekkie. Z uwagi na to, że spieki kwarcowe certyfikowane są do kontaktu z żywnością, architekci wnętrz wykorzystują je bardzo często w kuchniach, także w formie kuchennych blatów. Również w łazienkach znajdują swoje zastosowanie. Niechłonne i chroniące przed rozwojem pleśni, czy grzybów - nadają się do ich wykończenia idealnie. Płyty ze spieków kwarcowych są także odporne na detergenty. Można je łatwo czyścić bez ryzyka uszkodzenia płyty, czy odbarwienia jej powierzchni. Dzięki spiekom kwarcowym bardzo łatwo jest zaaranżować ponadczasowe, a jednocześnie zapierające dech w piersiach wnętrze łazienki, niezależnie czy będzie to współczesny salon kąpielowy, czy też wnętrze urządzone w stylu nawiązującym do estetyki sprzed lat. Wzory stworzone przez naturę nigdy nie wyjdą z mody, a znakomita jakość materiałów wykończeniowych sprawi, że pomieszczenie pozostanie w dobrej kondycji przez długie lata.

Beton i stal

 

Loftowe klimaty od lat znajdują duże zainteresowanie wśród klientów i nic nie zapowiada, by o nich zapomniano. Do wnętrz nawiązujących stylem do industrialnych przestrzeni idealnie pasować będą spieki kwarcowe Laminam wzorami przypominające metal (Ossido Nero, Oxide Moro, Oxide Nero czy Filo Ghisa) oraz beton (Cemeno Grigio, czy Pietra di Savoia Perla lub Grigia). Warto również zwrócić uwagę na wyjątkowy wzór Oxidum Danzica marki Interlite, inspirowany industrialnym klimatem Gdańska. Każdy z tych spieków kwarcowych podkreśli urodę loftowych przestrzeni, ich ceglanych ścian i podzielonych metalowymi szprosami ogromnych okien.


 Firma Interstone działa na terenie całego kraju. Jej magazyny znajdują się w Adamowicach k. Mszczonowa, Chrzanowie, Poznaniu, Wrocławiu, Pruszczu Gdańskim i Stargardzie. Każdy z nich zaprasza zarówno architektów czy projektantów wnętrz, jak i klientów indywidualnych, by na miejscu łatwo i wygodnie wybrali konkretną płytę upatrzonego kamienia, spieku kwarcowego (Laminam, Interlite) lub kwarcogranitu z oferty Interstone. Prócz bogato zatowarowanych magazynów, w oddziałach firmy znajdują się biura sprzedaży oraz przestrzenie zaprojektowane z myślą o spotkaniach architektów i projektantów oraz kamieniarzy z inwestorami, czy klientami indywidualnymi, choćby w związku z aranżacją lub remontem kuchni. Na miejscu czekają też eksperci marki, którzy chętnie doradzą osobom prywatnym zainteresowanym wprowadzeniem kamienia naturalnego lub spieku kwarcowego do swojego domu. 

Nadesłał:

ola@hshpr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl