Trzech na pięciu dojeżdżających do biura pracowników odczuwa dyskomfort spowodowany noszeniem torby


Trzech na pięciu dojeżdżających do biura pracowników odczuwa dyskomfort spowodowany noszeniem torby
2024-10-09
Globalna marka technologiczna HONOR z okazji premiery składanego smartfona HONOR Magic V3 przeprowadziła badanie, które pokazuje, jak dojazdy do biura z ciężką torbą wypełnioną urządzeniami elektronicznymi wpływają na zdrowie pracowników.

W ankiecie, w której wzięło udział 2000 respondentów, 71% badanych przyznało, że praca hybrydowa zmusza ich do noszenia ze sobą większej liczby urządzeń elektronicznych. Większość pracowników odwiedza biuro co najmniej trzy razy w tygodniu, a jedna trzecia z nich jest w biurze przez pięć dni.


Ponad połowa (58%) ankietowanych przyznała, że nosi ze sobą od 3 do 10 urządzeń i akcesoriów technologicznych, a średnia waga takich toreb wynosi 5 kg. W efekcie jedna na sześć osób wyraża obawy o swoje zdrowie w przyszłości. Aż 62% respondentów zgłosiło ból lub dyskomfort związany z noszeniem ciężkiej torby do pracy: z czego 26% odczuwa ból ramion, 23% – dolnej części pleców, a 14% – szyi.

Marka HONOR chce pomóc wyeliminować te dolegliwości wszystkim osobom, które na co dzień dźwigają sprzęt elektroniczny. Dlatego nawiązała współpracę z wielokrotnie nagradzaną dr Rebekah Jade Lawrence, która jest również instruktorką jogi.

„Wyniki badań są zgodne z tym, co widzimy w praktyce klinicznej – dolegliwości mięśniowo-szkieletowe są jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza”– komentuje Lawrence. „Siedzący tryb życia i niewłaściwa ergonomia, zarówno w miejscu pracy, jak i podczas noszenia ciężkich urządzeń, mogą prowadzić do chronicznego bólu. Badania wyraźnie pokazują, że źle zaprojektowane torby oraz waga noszonych urządzeń mogą powodować liczne dolegliwości. Ból ramion często wynika z nierównomiernego rozłożenia ciężaru plecaków lub toreb, a ból dolnej części pleców i szyi jest potęgowany przez złą postawę” – dodaje dr Lawrence.

Oprócz tego dwóch na pięciu badanych ocenia swoją postawę jako „przeciętną”, a 62% ankietowanych przyznaje się do garbienia, a 59% – do pochylania się nad urządzeniami.

„Zła postawa, objawiająca się garbieniem i pochylaniem, jest ściśle związana z różnymi dolegliwościami fizycznymi, takimi jak bóle dolnej części pleców czy głowy. Wyniki ankiety podkreślają potrzebę wprowadzenia ergonomicznych rozwiązań oraz umiejętnego noszenia toreb i plecaków w celu poprawy ogólnego samopoczucia” – wyjaśnia Lawrence.

Nie dziwi zatem fakt, że 39% respondentów chciałoby nosić mniej urządzeń, a 51% z nich stwierdziło, że byłoby skłonnych zapłacić więcej za jedno urządzenie, które zastąpiłoby wiele innych.

„Urządzenie 3 w 1, które pełniłoby funkcje telefonu, tabletu i laptopa, mogłoby zmniejszyć obciążenie związane z noszeniem kilku gadżetów, gdyby łączyło je w jeden wszechstronny smartfon. Dzięki temu można uniknąć bólu pleców, szyi czy ramion. Korzystanie z kompaktowego i lekkiego urządzenia może znacząco zredukować napięcie mięśni i zmniejszyć ryzyko wystąpienia przewlekłych dolegliwości wynikających z długotrwałego noszenia ciężkich sprzętów” – mówi dr Rebekah Jade Lawrence.

„Wraz ze wzrostem liczby dni spędzanych w biurze pracownicy zmuszeni są nosić ze sobą coraz więcej urządzeń”– mówi Avikar Jolly, dyrektor marketingu HONOR Europe. „Może to mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, nawet jeśli nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. HONOR Magic V3 nie tylko wygląda nowocześnie, ale także dzięki swojej wszechstronności może pomóc zredukować potencjalne skutki zdrowotne wynikające z noszenia nadmiaru urządzeń”.

 

Dla osób, które regularnie noszą ciężkie torby czy plecaki, HONOR we współpracy z dr Rebekah Jade Lawrence opracował zestaw wskazówek i ćwiczeń, które pomogą złagodzić ból.

 

Wskazówki dr Lawrence dotyczące noszenia ciężkiego sprzętu elektronicznego

1.    Regularnie przeglądaj zawartość torby – staraj się zmniejszyć liczbę sprzętu, wykorzystaj urządzenia, które mogą zastąpić kilka z nich i zredukować ciężar torby, np. jak HONOR Magic V3.

2.    Wybieraj odpowiednie torby – najlepszym wyborem będą plecaki z szerokimi, usztywnionymi paskami, torby na kółkach oraz torby kurierskie z szerokim paskiem noszonym na klatce piersiowej. Zapewniają one lepsze wsparcie przy noszeniu sprzętu elektronicznego.

3.    Unikaj dużych toreb na ramię z pojedynczym paskiem, mogących powodować nierównomierne obciążenie.

4.    Zmieniaj ramię, na którym nosisz torbę (jeśli jednak używasz takiej z jednym paskiem), aby równomiernie obciążać obie strony ciała.

5.    Dostosuj paski torby – upewnij się, że są dobrze wyregulowane, aby torba była blisko ciała i znajdowała się na odpowiedniej wysokości – to zmniejszy nieodpowiednie obciążenie.

6.    Rób przerwy w noszeniu torby – jeśli to możliwe, szczególnie podczas długich dojazdów, zdejmuj torbę choć na chwilę, aby odciążyć ciało.

Najważniejsze wnioski z badania

      71% respondentów twierdzi, że praca hybrydowa zmusza ich do noszenia większej liczby urządzeń elektronicznych.

      Pracownicy odwiedzają biuro średnio 3,7 dnia w tygodniu, przy czym jeden na trzech chodzi do biura we wszystkie dni robocze.

      58% osób dojeżdżających do pracy nosi przy sobie od 3 do 10 urządzeń i akcesoriów technologicznych.

      Przeciętna torba osoby dojeżdżającej do pracy waży 5 kg.

      62% ankietowanych zgłosiło odczuwanie bólu lub dyskomfortu związanego z noszeniem torby do pracy:

·        26% odczuwało ból ramion,

·        23% cierpiało z powodu bólu w dolnej części pleców,

·        20% skarżyło się na ból ramion,

·        14% czuło ból szyi.

      2 na 5 respondentów oceniło swoją postawę jako „przeciętną”.

      62% osób przyznało się do garbienia, a 59% – do pochylania się nad urządzeniami.

      39% badanych chciałoby nosić mniej urządzeń i akcesoriów.

      51% ankietowanych zadeklarowało gotowość zapłacenia wyższej ceny za jedno urządzenie, które mogłoby zastąpić kilka innych.

O badaniu

Badanie zostało przeprowadzone poprzez OnePoll.com. Wzięło w nim udział 2000 pracowników biur w Wielkiej Brytanii, pracujących w trybie hybrydowym.

Ćwiczenia rozciągające zaproponowane przez dr Rebekah Jade Lawrence

1.    Rozciąganie środkowej części łopatki

Dr Lawrence wyjaśnia: „To ćwiczenie koncentruje się głównie na mięśniach szyi, łagodzi napięcie spowodowane częstym pochylaniem się nad telefonami lub laptopami, co jest jedną z głównych przyczyn bólu szyi”.

2.    Skłony w pozycji stojącej / Uttanasana

„Uttanasana pomaga rozluźnić napięcie w dolnej części pleców i ścięgnach podkolanowych, które często są przeciążone z powodu długiego siedzenia, nieprawidłowej postawy czy noszenia ciężkich toreb. To ćwiczenie rozciąga dolne partie pleców, co jest szczególnie istotne, gdy często nosimy ważące dużo urządzenia technologiczne. Dodatkowo wspomaga poprawę krążenia w okolicach głowy i szyi, co może przynieść ulgę po długim pochylaniu się nad ekranami”.

3.    Rozszerzona pozycja dziecka / Utthita Balasana

„To ćwiczenie sprzyja głębokiemu, pasywnemu rozciąganiu dolnej części pleców, co pomaga złagodzić napięcie wynikające z noszenia ciężkich przedmiotów. Ułożenie ciała w tej pozycji odciąża ramiona i kręgosłup, działa kojąco na cały organizm”.

4.    Skłony wzdłuż nogi / Janu Sirsasana

„Janu Sirsasana rozciąga ścięgna podkolanowe, dolne partie pleców i ramiona – obszary, które często są napięte od długiego siedzenia lub noszenia ciężarów. Ta pozycja poprawia ustawienie kręgosłupa i łagodzi napięcie w dolnej części pleców i w biodrach, co może pomóc w zapobieganiu lub łagodzeniu bólu pleców. Skupienie się na rozciąganiu jednej nogi naraz pozwala na głębszą i bardziej precyzyjną pracę nad napięciem mięśni i ich równowagą”.

5.    Pozycja psa z głową w dół / Adho Mukha Svanasana

„Pozycja psa z głową w dół wydłuża kręgosłup, rozciąga ścięgna podkolanowe i wzmacnia ramiona oraz rdzeń kręgowy, co jest kluczowe w redukcji napięcia i poprawie postawy. Ćwiczenie to przeciwdziała negatywnym skutkom siedzenia i noszenia ciężkich toreb, dekompresuje kręgosłup i zwiększa elastyczność tylnej części ciała. Dodatkowo zachęca do poprawnego ustawienia ciała oraz wzmacnia mięśnie wspierające dolną część pleców”. 

Nadesłał:

krzbrodo

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl