Wakacje z perspektywą, czyli letni staż w IT


2023-05-19
Czy w branży IT – szczególnie w dzisiejszych czasach – letni staż ma jeszcze sens? A jeśli tak, czego można się po nim spodziewać? Jakie cechy i umiejętności mogą okazać się przewagą, która sprawi, że staż przeobrazi się w długofalową współpracę?

Pytanie, czy warto odbyć staż, to odwieczny dylemat studenta w przededniu wakacji. Oczywiście można wybrać wypoczynek, ale są też argumenty za tym, by wykorzystać ten czas i zdobyć nowe umiejętności. Tym bardziej, że o dobry staż trzeba i warto się postarać.

Jednym z podmiotów z branży IT, który regularnie organizuje staże, jest firma wdrożeniowa Quercus:
– W Quercus od lat prowadzimy program płatnych, letnich staży dla studentów i studentek. Zwykle werbujemy ich poprzez ogłoszenia w mediach społecznościowych, ale wiele młodych osób zgłasza się do nas, ponieważ śledzi naszą aktywność i realizacje, a także ze względu na informacje o otwartej i przyjaznej atmosferze pracy, która na pewno nas wyróżnia i przyciąga stażystów – wyjaśnia Wojciech Paprocki, konsultant SAP HCM i opiekun programu stażowego w Quercus. – Zgodnie z naszą filozofią pozwalamy stażystom zapoznać się z dwoma głównymi aspektami pracy w Quercus: pracą konsultanta SAP i pracą programisty ABAP – dodaje.

Komunikacja to podstawa!

Osoby, które chcą sprawdzić się na stanowisku konsultanta SAP, podczas stażu mogą otrzymać takie zadania, jak np.: identyfikacja potrzeb potencjalnych klientów w obszarze SAP HCM i tworzenie propozycji odpowiednich rozwiązań; zbudowanie koncepcji biznesowej projektu; przekazywanie wytycznych programistom i opracowanie wspólnego planu działań.

Umiejętna komunikacja z konsultantami to z kolei zadanie dla młodych programistów, których zadaniem jest omówienie technicznych rozwiązań dla wybranych projektów – tak, aby były one zrozumiałe zarówno dla konsultanta, jak i – za jego pośrednictwem – dla klienta. Do innych zadań, jakie delegowane są stażystom, należą m.in.: tworzenie raportów (np. zliczanie infotypów 14, 15) i opracowywanie podstawowego panelu pracowniczego, a także bazy danych pracowników lub ekranów selekcji.

– Duży nacisk kładziemy na pracę zespołową i dwukierunkową komunikację. Cenimy kreatywność i odwagę forsowania nieszablonowych rozwiązań, ale też myślenie analityczne. W tej pracy atutem są także miękkie kompetencje. Osoby, które mają takie umiejętności i pozytywnie wypadają w trakcie stażu, mogą często liczyć na dłuższą współpracę w formie stacjonarnej, zdalnej lub hybrydowej – podpowiada opiekun programu stażowego w Quercus Sp. z o.o.

Nauka… szukania

Niezależnie od tego, czy staż dotyczy programisty, czy konsultanta SAP, w Quercus zawsze rozpoczyna się on od nauki, np. przyszli programiści uczą się nawigowania i podstaw programowania w ABAP, a następnie krok po kroku, poprzez wykonywanie zadań programistycznych, podnoszą swoje kompetencje w tym zakresie. Dużo nauki i wyzwań czeka również na konsultantów SAP.

– Największym stażowym wyzwaniem było samodzielne stworzenie programu odpowiadającego na konkretne potrzeby klienta. Uczyłem się wszystkiego od podstaw, musiałem poznać bardziej skomplikowane programy, nauczyć się je modyfikować i dodawać nowe funkcjonalności. Podobało mi się to, że mogłem przedstawiać własne rozwiązania, a jednocześnie przez cały czas miałem wsparcie opiekunów, którzy wskazywali mi kierunki, w jakich moje pomysły mogę rozwijać – mówi Piotr Gize, dziś już młodszy konsultant SAP w Quercus, i dodaje: – Podczas stażu równie ważne było poszukiwanie zarówno standardowych, jak i nieszablonowych rozwiązań. Przez cały czas testowaliśmy swoje propozycje. Stopniowo nabieraliśmy pewności, czy nasze wybory są zasadne i czy dobrze wypadną w praktyce. Z kolei na części stażu dotyczącej stricte pracy konsultanta, po zapoznaniu się z materiałami, opracowywałem zadania, które już wcześniej były realizowane dla klientów. Wszystko po to, aby nauczyć się identyfikować potrzeby klienta, a następnie odpowiednio przekazywać informacje dotyczące proponowanych rozwiązań – współtworzonych wraz z zespołem programistów. W moim przypadku staż zakończył się dalszą współpracą, ale przede wszystkim był ważnym doświadczeniem zawodowym.

 

Letnie praktyki w Quercus? Zgłoś swoją kandydaturę!

Staże rozpoczynają się z początkiem lipca, lecz zgłoszenia można wysyłać już dziś: praktyki@quercus.pl

Liczba miejsc: 8-10 (ostateczna liczba wybranych stażystów może być mniejsza).

Mile widziani studenci II-III roku kierunków: informatyka i ekonometria lub programowanie.

Wynagrodzenie na stażu: 600 PLN netto/miesięcznie.

 

Więcej informacji na temat Quercus:

https://quercus.pl/

https://www.facebook.com/FirmaQuercus

https://www.linkedin.com/company/quercus-pl/

Nadesłał:

Alicja Sidorowicz

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl