Zawód monter stolarki budowlanej od września 2018 roku w szkołach branżowych
W dniu 7 grudnia 2017 roku Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Oznacza to, że po opublikowaniu podstawy programowej, szkoły będą mogły rozpocząć kształcenie w zawodzie montera stolarki budowlanej od 1 w
W dniu 7 grudnia 2017 roku Minister Edukacji Narodowej podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego. Oznacza to, że po opublikowaniu podstawy programowej, szkoły będą mogły rozpocząć kształcenie w zawodzie montera stolarki budowlanej od 1 września 2018 roku. O utworzenie tej profesji, wraz z instytucjami z branży budowlanej, aktywnie zabiegał Związek POiD.
Podpisane przez Ministra Edukacji Narodowej rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 18 grudnia 2017 roku. Na jego mocy, do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego wprowadzono pozycję: „monter stolarki budowlanej”. Dzięki temu, oferta edukacyjna szkół będzie bardziej atrakcyjna i w większym stopniu dostosowana do zapotrzebowania rynku pracy oraz pracodawców. Pojawią się również dodatkowe możliwości kształcenia przyszłych fachowców. Jednocześnie, w ramach trwających do 27 grudnia br. konsultacji społecznych omawiany jest projekt rozporządzenia określającego podstawę programową do nauczania nowego zawodu.
Podpisanie rozporządzenia w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego to ważna informacja dla polskiej branży stolarki budowlanej. Oferowane przez producentów wysokiej jakości rozwiązania wymagają bowiem prawidłowego montażu, który przeprowadzić będą mogli właśnie odpowiednio przygotowani profesjonaliści. Utworzenie nowej profesji oznacza, że sukcesem zakończyły się działania Związku POiD, który współpracował ze Związkiem Rzemiosła Polskiego oraz Polską Izbą Przemysłowo-Handlową Budownictwa. W maju 2016 roku wniosek w sprawie wprowadzenia zawodu montera stolarki budowlanej złożono do Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa. Po konsultacjach międzyresortowych oraz zebraniu opinii instytucji i organizacji biznesowych, wniosek został podpisany przez ten resort i przekazany do Ministerstwa Edukacji Narodowej. POiD, wraz z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji pracował również nad podstawą programową dla nowej profesji.
Ważną inicjatywą wspierającą utworzenie zawodu montera stolarki budowlanej jest, realizowana przez Związek POiD, kampania edukacyjna „DOBRY MONTAŻ”, w ramach której w pięciu szkołach branżowych – w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Nowym Dworze Mazowieckim i Poznaniu utworzone zostały klasy patronackie „DOBRY MONTAŻ”.
Nadesłał:
RedPen
|